Diskuze: Studium IT na VŠ pro člověka mimo obor
Člen
Zobrazeno 11 zpráv z 11.
//= Settings::TRACKING_CODE_B ?> //= Settings::TRACKING_CODE ?>
Je úplně fuk co jsi dělala za školu předtím, samozřejmě ti to může pomoci, ale podmínka to není, na IT VŠ jsem potkal lidi so přišli z IT střední ale i lidi z gymplu a na programování vyletěla půlka těch i těch
Rozhodně budeš mít těžší začátky, ale když na to prostě budeš mít, tak se to v pohodě doučíš. Na VŠ začínáš vše od základů.
Ahoj, to je hodně individuální a záleží jen na Tobě, jestli Tě to bude bavit. Pokud Tě zajímají technologie a počítače, tak je šance, že se chytneš. V opačném případě bych se porozhlédnul po jiné škole.
Ahojda,
řešila jsem podobný problém, akorát jsem předtím nestudovala žádnou VŠ. Studovala jsem předtím ekonomii na SŠ, takže totálně mimo obor. Jedinou výhodou, kterou jsem měla byla, že už jsem programování někde viděla a vyrobila jsem si pár webovek (bohužel pro mne, statických).
Nadšeně jsem se přihlásila na UHK - Aplikovaná informatika, říkala jsem si, konečně jdu směrem, kam chci. No dopadlo to poměrně těžkým zklamáním. Jelikož jsem zároveň zaměstnaná na HPP, tak času na to pojmout všechno učivo, bylo sakra málo. Pokud bych studovala na full-time, tak bych tu minimálně Bc. dala, ale takhle...ani náhodou. Bylo to dálkové studium, v podstatě koncipované hlavně pro lidi z oboru (i když se začínalo jakoby od začátku, bohužel ty začátky jsou tak rychlé, že se v nich nemáš šanci moc ohřát a zorientovat), kteří potřebují akorát ten papír.
Udržela jsem se rok, postup do druhého ročníku mi utekl o 8 kreditů, takže v současnosti očekávám dopis s rozhodnutím o ukončení studia.
Takže za mě - pokud to máš jako full-time studium - určitě se nebát a
jít do toho, počítej ale, že budeš makat jak protržená.
Pokud by šlo o VŠ k práci - zkusit to můžeš, ale velké naděje tomu
nedávej (teda pokud chceš ten svůj život další 3 roky aspoň trochu
žít).
Programovat se můžeš naučit v klidu, online a zadarmo. VŠ co se IT týče jsou většinou hodně široce zaměřené, takže ve finále mi to přijde, že umíš od každého trošku, ale ve finále nic moc.
Jo a velký důraz na matematiku je asi jasný.
Tak držím palce, bez zkušeností to jde, ale bude to chtít hodně práce (víc, než si v tuhle chvíli myslíš).
Alča
Děkuju všem za poznatky.
Plán mám zatím takový, že téhle školy nechám, seženu si prozatím nějakou práci a kouknu hlavně na tu matiku - dva roky jsem jí neměla, tak to chce oprášit, ať vím aspoň oč běží. No a pak zkusím přijímačky na prezenční a uvidím, jestli na to budu mít nebo ne.
Plán mám zatím takový, že téhle školy nechám, seženu si prozatím nějakou práci
Co mám zkušenost u spolužáků, obvykle si našli nějakou práci buď na půl úvazku, nebo na něco menšího (klidně ne moc dobře placenou... cílem prostě bylo studovat, ne mít velké životní náklady. Jeden kamarád to i dělal tak, že tak trochu střídal v režimu půl roku hlavně práce-nějaký čas práce. Přitom tyhle práce nebyly nutně z IT oboru.
Pravda, moje zkušenosti jsou z MFF, ale myslím si, že tohle funguje podobně i jinde.
matika
Ono by to s ní nemuselo být tak hrozné. Pokud nepůjdeš na teoretickou školu typu MFF UK, tak by ti mohlo stačit prostě hodně příkladů spočítat a opravdové porozumění by nebylo tak důležité. Na MFF je to zase tak, že je dobré porozumět (není potřeba ale zase úplně do hloubky, pokud chceš jen projít), ale počítání je méně, protože jak se bere dost teorie, na praxi moc není čas.
Doporučuju především diskrétní matematiku, například knihu “Kapitoly z diskrétní matematiky” (Matoušek & Nešetřil). Z IT se hodí nějaké základy (třeba v Pythonu, o konkrétní jazyk moc nejde), je dobré mít nějaký základ, i když škola bere vše od základů, ale poměrně svižným tempem. Prezenční studium by určitě mělo být zvládnutelné.
Kapitoly z diskrétní matematiky
To je moc pěkná knížka, ale pořád bych doporučoval vybírat si z ní ty méně teoretické pasáže. I když to rozhodně nejsou běžná skripta, ty věty a důkazy tam pořád ještě jsou . Přecejen se stále nezapře, kdo to psal.
Spíš mi tady přijde důležité v případě, že něco nebudeš vědět/nepůjde ti, se zeptat/nechat si poradit, protože kvůli tomu alespoň u nás na MFF dost lidí vyletělo. Jistě, je dobré nekopírovat od ostatních, ale není nutné všechno dělat sám/sama.
Programovat se můžeš naučit v klidu, online a zadarmo. VŠ co se IT týče jsou většinou hodně široce zaměřené, takže ve finále mi to přijde, že umíš od každého trošku, ale ve finále nic moc.
Záleží. Je mnoho typů projektů, kde pokročilé znalosti z VŠ nevyužiješ, ale pak jsou taky obory, kdy automaty, gramatiky, algoritmy, grafy, ... využiješ a ohromně ti to pomůže. Tyto věci se můžeš určitě naučit i doma, ale IMHO samostudium nakonec ve většině případů dopadne tak, že se naučíš jen "programovat" (čti bušit kód) v nějaké jedné konkrétní implementaci, např. PHP, a při přechodu na jinou věc do toho jdeš jako do nového světa a učíš se vše od znova.
Navíc nemít VŠ (resp. klidně i pokročilé znalosti samostudiem – IMHO o dost těžší získat) tě omezuje jen na pár typů projektů a na ty zajímavější pak nemáš zkušenosti nebo odbornost, páč tam už to je třeba hodně o té matice, algoritmech, různých aplikací teorie etc...
Super, díky! Všichni jste tak hodní, že se mi tomu ani nechce věřit.
Nedávno jsem našla na internetu nějakou sbírku úloh pro přijímačky na VŠ, tak kouknu i na tu diskrétní matematiku.
Musím se přiznat, že z matiky mám trošku stažený zadek.. Zase si ale říkám, že pokaždé, když jsem si na ZŠ nebo SŠ k ní sedla a snažila pochopit, ne jen automaticky šrotit, tak jsem pak neměla problém.
Není se čeho bát, pokud se hodláš zabývat IT, ať už škola nebo práce tak je pro tebe naprostý základ chtít vědět proč kód takhle funguje, nesmí ti stačit jen že funguje . Držím palce, IT obor určitě zvládnout bez předchozí IT školy jde. Jen je nutné se naučit učit sám. Udělat 500x jednu chybu a sám přijít po 501 na správné řešení.
Zobrazeno 11 zpráv z 11.