dodání ihned! nové
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP. Zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací.
Hledáme programátora do rostoucího týmu ITnetwork.cz, 100% home office, 100% flexibilní pracovní doba. Více informací
discount week 30

Lekce 4 - OSVČ - Paušální daň a komu se vyplatí?

V minulé lekci, OSVČ - Jak vyplnit Přiznání k dani z příjmu fyzických osob, jsme probrali, jak vyplnit a odeslat Přiznání k dani z příjmu fyzických osob plně elektronicky přes datovou schránku včetně vypořádání s původním zaměstnáním.

Paušální daň je způsob, jak se OSVČ může vyhnout každoročnímu vyplňování daňového přiznání a podávání přehledů na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Stačí měsíčně poslat jednu jedinou platbu a nemusíte řešit měnící se sociální a zdravotní zálohy a ani každoroční placení daní. Vše je obsaženo v jedné jediné měsíční platbě.

Tento článek si klade za úkol popsat osobní zkušenosti s režimem Paušální daně. Může se však stát, že maximální výše příjmů či jiné podmínky se budou v průběhu let měnit. Aktuální informace o paušální dani tedy bodově ještě raději vždy hledejte i na stránkách Finanční správy

Kdo se k Paušální dani může přihlásit?

 • OSVČ
 • Neplátce DPH
 • Roční příjmy do 1 milionu Kč

Dále pak (ale to se tě zřejmě nebude týkat):

 • Není dlužníkem (myšleno v rámci insolvenčního řízení)
 • Nevykonává činnost, ze které plynou příjmy ze závislé činnosti (nejsi někde zaměstnaný)
  • Musíš být OSVČ jako hlavní a je to jediný zdroj příjmů
 • Roční příjmy z pronájmu a ostatní příjmy nepřekročí částku 15 000 Kč
  • Nesmíš např. pronajímat byt
  • Pokud vlastníš nemovitost nebo podíl na pozemku, který se pronajímá formou reklamních bannerů apod. Zpravidla podíl částky z pronájmu nebude vyšší než pár stovek za rok, toto je v rámci paušální daně pokryté.

Komu se Paušální daň vyplatí?

Nejdůležitějším faktorem je tvůj roční zisk.

Komu se nevyplatí?

Paušální daň se nevyplatí např. pro poplatníky s ročním obratem 300 tisíc s uplatněním 60 % výdajového paušálu. Základ daně by tedy byl 120 000 Kč.

Od této částky se dají odečíst ještě např. úroky z hypotéky, životní pojištění apod. 15% daň z příjmu by tedy byla 18 000 Kč.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Od daně se odečte základní sleva na poplatníka 24 840 Kč (rok 2020). A výsledná daň by v tomto případě byla tedy 0 Kč.

Bez paušální daně bys normálně platil minimální zálohy, což je 2 544 Kč na sociální pojištění a 2 352 Kč na zdravotní pojištění (rok 2020). Tedy za rok celkem 58 752 Kč.

V režimu paušální daně bys platil měsíčně "pouze" 5 469 Kč. Za rok to je 65 628 Kč. Paušální daň se ti tedy nevyplatí, protože ročně bychom se "přeplatili" o 6 876 Kč (58 752 Kč < 65 628 Kč).

Vyplatí se tedy vyplnit klasické daňové přiznání.

Komu se vyplatí?

Pro 60% paušální náklady lze říci, že pokud máš příjmy nad 500 tisíc Kč a nemáš možnost od daňového základu nic moc odečíst (sleva na manželku, dítě...). Jinak vždy doporučuji provést výše uvedený výpočet na základě svých dat. Čím vyšší máš příjem, tím vyšší zálohy na sociálním a zdravotním platíš. Pokud nemáš vysoké náklady, tak se ti vyplatí přejít do režimu paušální daně.

Při 60% paušálních nákladech a příjmech 800 tisíc Kč můžeš za rok ušetřit i přes 30 tisíc Kč.

Co je vhodné vzít v potaz:

 • Zálohy na sociální pojištění je v režimu paušální daně zvýšené o 15 % nad minimálními odvody.
  • Pokud budeš mít vyšší příjmy např. 800 tisíc Kč, tak bys normálně platil vyšší odvody = spořil by sis více na důchod. Při paušální dani budeš spořit méně.
 • Platíš minimální zálohy na zdravotní pojištění a k tomu zálohu na daň z příjmu 100 Kč.
 • Protože nepodáváš daňové přiznání a není tedy jasné, jaké máš příjmy, můžeš mít problém při žádosti o hypotéku nebo jiné úvěry. (Pozn. v případě uplatňování paušálních výdajů tento problém může nastat také, paušální daň pravděpodobnost však ještě zvýší)
 • Pokud za rok překročíš příjmy 1 milion Kč nebo porušíš některou z podmínek nutných pro uplatňování režimu paušální daně. Následující rok musíš podat klasické daňové přiznání a doplatit vše, jako v klasickém režimu = ukládej si faktury a kontroluj si své příjmy a raději si odkládej něco bokem, pokud si nejsi jistý, jak to dopadne, jinak tě to bude pak stát hodně peněz.
 • Nemůžeš uplatnit jakékoliv slevy na dani - úroky z hypotéky, slevu na manžela / manželku / dítě apod. (vhodné započítat při zjišťování výše daně)
 • Nemusíš mít obavu z daňové kontroly - v paušálním režimu nemají co kontrolovat a proto nepřijde

Jak se "přepnout" do režimu Paušální daně:

Vyplníme formulář pro přihlášení k paušální dani, který je dostupný na stránkách finanční správy. Doporučuji využít online formu formuláře. Vyplnění je velmi jednoduché, je k němu dostupný podrobný návod a všechny údaje budete znát, proto to zde nebudu rozvádět.

Na co si dát pozor

 • Formulář je nutné vyplnit nejpozději do 11. ledna roku, od kterého se přihlašujeme do režimu paušální daně.
 • Paušální daň je splatná do 20. dne v měsíci a platí se vždy za ten daný měsíc.
 • Platby sociálního a zdravotního pojištění se musí v lednu ještě zaplatit, protože se platí za minulý měsíc. Trvalý příkaz si tedy vypni až od února.
 • V lednu již musíš poslat první platbu paušální daně, rovnou ji tedy pošli a nastav si trvalý příkaz. Číslo účtu je stejné, jako to, kam posíláš daň z příjmu, jen má jiné předčíslí: 2866. Pokud číslo účtu neznáš, hledej "Bankovní účty finančních úřadů nejčastěji placených daní". Případně zkus tento odkaz na finanční správu -> Bankovní účty finančních úřadů nejčastěji placených daní -> v příloze pak sloupec Daň z příjmů fyzických osob podávajících přiznání. Jako variabilní symbol zadáš své rodné číslo.

A to je celé, pak už jen doporučuji si po měsíci zavolat na zdravotní pojišťovnu, sociální úřad a finanční úřad, jestli mají v systému vše ok a jestli jim platby od tebe chodí a správně evidují režim paušální daně. Standardně se ti totiž nikdo sám tak brzy neozve, tak aspoň předejdeš případným problémům :)

V příští lekci, Vše o kupní smlouvě, si řekneme, co je třeba vědět ohledně kupní smlouvy, smluvní pokuty, úroků z prodlení a dalších.


 

Předchozí článek
OSVČ - Jak vyplnit Přiznání k dani z příjmu fyzických osob
Všechny články v sekci
Podnikání v IT nejen pro OSVČ
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Vše o kupní smlouvě
Článek pro vás napsal David Jančík
Avatar
Uživatelské hodnocení:
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
Martin Osvald:17. května 12:06

V části "Komu se nevyplatí" píšeš, že ti stát vrátí 6.840 Kč, když vypočtená daň bude nižší než sleva na poplatníka. To by sice bylo fain, ale stát ti v tomto případě určitě nevrátí nic. Takže je to stejné, jako v režimu Paušální daně.
Stát vrací přeplatek na dani, jen pokud opravdu vznikne, tzn., že jsi daň přeplatil na zálohách.
Tomu, že stát vrací daň, kterou jsi nikdy nezaplatil na zálohách, se říká daňový bonus a ten vzniká pouze u vyživovaných dětí. Netýká se to tedy slevy na poplatníka, ale slevy na vyživované dítě.
Ale jinak souhlasím s tím, že finančně se to vyplatí těm, kteří platí vyšší než min. zálohy na pojistné, zejména na zdravotní pojištění, protože ze sociálního budeš mít jednou důchod.
Osobně považuji za další výhodu, i když není přímo finanční, že za 100 Kč měsíční daně a 388 Kč sociálního pojištění navíc (rok 2021) nemusíš podávat daňová přiznání, ani Přehledy o příjmech a výdají na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. A hlavně nepřijde ti daňová kontrola.
K nevýhodám bych ještě přidal nemožnost uplatnit jakékoliv jiné slevy na dani: na děti, na manželku bez příjmů, na hypotéku ad.

 
Odpovědět
17. května 12:06
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
David Jančík
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Martin Osvald
David Jančík:17. května 14:26

Díky za zpětnou vazbu. Máš pravdu, já vycházel z toho, že mi tenkrát, když sem začínal podnikat, na dani peníze vraceli. Špatně jsem si to teda asi vyložil, myslel jsem si, že tím, že mám tak nízké příjmy, tak mi na dani peníze dávají. Já začínal na OSVČ jako vedlejší činnost a pak jsem si uplatňoval ještě různé slevy na studenta apod, tak to nejspíš bylo z toho důvodu, že za mě zaměstnavatel platil zálohy a pak se to odečetlo. V článku jsem tuto informaci smazal.
Slevy na dani tam už zmíněné jsou u toho výpočtu, ale připsal jsem to tam ještě samostatně, aby to bylo více zřejmé, že to vyloženě nelze uplatňovat.

Odpovědět
17. května 14:26
Zapomeň, že je to nemožné a udělej to ;)
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.