Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Úvod do jazyka Scratch

Vítejte u první lekce on-line kurzu programování ve Scratchi. Kurz je navržen tak, aby všem zájemcům pomohl objevit fascinující svět programování a rozvinout jejich kreativní a analytické schopnosti. Scratch je jednoduchý, vizuální programovací jazyk, který nám umožní vytvářet různé animace a hry.

Během kurzu si postupně popíšeme základní koncepty programování, jako jsou podmínky a cykly, a naučíme se je používat k vytváření skvělých projektů. Budeme pracovat na různých projektech od jednoduché kalkulačky až po pokročilé – například program pro šifrování textu. To nám umožní postupně rozšiřovat své dovednosti a s trochou trpělivosti se tak přiblížíme k expertní úrovni.

Minimální požadavky kurzu

Na tento kurz nepotřebujete žádné speciální znalosti, stačí běžná práce s počítačem 🙂

Programovací jazyky

Programovací jazyk je způsob, jak mluvit s počítačem a říct mu, co má dělat. Podobně jako lidé spolu mluví různými jazyky, například anglicky, španělsky, francouzsky nebo česky, používají programátoři různé programovací jazyky, aby komunikovali s počítačem.

Programování můžeme brát také jako skládání hádanky. Když napíšeme správný kód, počítač provede to, co jsme mu řekli. Můžeme tak dosáhnout různých výsledků, jako je vytvoření hry, webové stránky nebo programu, který pomáhá s matematickými úkoly.

Vývoj programovacích jazyků

Pojďme si v krátkosti popsat, jak se programovací jazyky v minulosti vyvíjely.

Jde o složité téma, které se pokusíme popsat co nejjednodušeji. Pokud i tak nebudete něčemu rozumět, pro práci ve Scratchi to nebude vadit.

V dnešní době se můžeme setkat s jazyky třetí generace, které se dál dělí na kompilované, interpretované a jazyky s virtuálním strojem. Co to znamená, nás vůbec nemusí trápit. Důležité je, že pokud chceme komunikovat s počítačem pomocí těchto jazyků, musíme psát příkazy jako text, například:

public class Kocour {
    public static void main(String[] args) {
        System.out.print("Mňau mňau!");
    }
}

Tento kód by v Javě (jednom z programovacích jazyků) řekl počítači, aby napsal na obrazovku Mňau mňau!:

Konzolová aplikace
Mňau mňau!

Vidíme, že to je pro začátečníky poměrně složité. Dříve to však bylo ještě složitější. U jazyků druhé generace se využíval tzv. assembler, který umožňoval programátorům tvořit programy pomocí různých zkratek a symbolů. A ještě předtím, na samém začátku, se programy psaly ve strojovém kódu.

Strojový kód je taková dlouhá řada jedniček a nul. Každý počítač stále přijímá naše povely a instrukce pouze v této podobě. My se však už nemusíme starat o to, jak tyto povely pomocí jedniček a nul poskládat, protože současné programovací jazyky už umí samy do strojového kódu naše programy převést.

Vizuální programovací jazyky

Scratch patří mezi vizuální programovací jazyky. Oproti klasickým jazykům třetí generace nabízí způsob, jak programovat jednodušeji. Scratch nám umožňuje komunikovat s počítačem pomocí vizuálních bloků. Kód tedy nemusíme psát jako text, ale místo toho na sebe skládáme připravené bloky, které vykonají nějakou akci. Stejný výsledek jako z kódu nahoře dostaneme ve Scratchi takto:

Mňoukání ve Scratchi - Scratch

To už vypadá kamarádštěji, že? 🙂

Výhody Scratche

I když je Scratch určen pro začátečníky v programování, umí toho opravdu hodně. Umožňuje nám vytvořit různé hry, programy a dokonce i jednoduché animace. To vše, aniž bychom museli rozumět složitým programovacím jazykům jako je Java, C#, C++ a další. Díky Scratchi nemusíme při tvorbě programů posílat počítači povely pouze formou textu.

Co je na Scratchi skvělé, je to, že můžeme okamžitě vidět výsledek našeho programu. Stiskneme tlačítko Spustit a náš projekt se spustí přímo v prohlížeči. Hned nato uvidíme, jak naše postavičky reagují na příkazy a jak naše hra nebo animace funguje.

Scratch se vyvíjí na univerzitě MIT v Cambridge v USA. I když je původem z Ameriky, mezi jeho další velké výhody patří fakt, že je dostupný v češtině a ve slovenštině (a ještě v 75 jiných světových jazycích). Nemusíme tedy ani rozumět moc dobře anglicky a stejně můžeme ve Scratchi tvořit krásné programy 🙂

Scratch má také již početnou online komunitu, kde je možné sdílet své projekty s ostatními tvůrci a získávat inspiraci z jejich projektů. Můžeme spolupracovat na projektech ve skupinách, učit se od sebe navzájem a sdílet své výtvory s ostatními. Tím se rozvíjí naše komunikační a sociální dovednosti.

Díky tomu, že můžeme sdílet projekty s ostatními a upravovat projekty dalších tvůrců, naučíme se i porozumět cizímu kódu. Pokud se chceme v budoucnu učit i složitější programovací jazyky, bude se takové porozumění cizímu kódu velice hodit.

Protože je Scratch určen pro děti ve věku 8-16 let (toto omezení však není tak striktní), byl navržen tak, aby byl snadno pochopitelný i pro úplné začátečníky. To však neznamená, že je Scratch ztrátou času, právě naopak. Jednoduchou formou se naučíme myslet tak, jako počítač a tohle myšlení potom můžeme velmi snadno převést do složitějších programovacích jazyků.

Celkově je Scratch skvělým způsobem, jak se naučit programovat, bavit se a vyjádřit svou kreativitu. Můžeme vytvářet vlastní světy, příběhy a hry a sdílet je s ostatními. Je to výborný způsob, jak objevovat svět programování a rozvíjet své dovednosti.

V příští lekci, Popis vývojového prostředí Scratche, si ukážeme práci s vývojovým prostředím Scratche a vytvoříme si svůj účet pro tvorbu programů online.


 

Všechny články v sekci
Scratch
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Popis vývojového prostředí Scratche
Článek pro vás napsal PDoctor
Avatar
Uživatelské hodnocení:
36 hlasů
Aktivity