Python týden Letní akce
Pouze tento týden sleva až 80 % na kurzy Python. Lze kombinovat s akcí Letní slevy na prémiový obsah!
Brno? Vypsali jsme pro vás nové termíny školení Základů programování a OOP v Brně!
Avatar
Petr Janovský:16.10.2018 13:30

Ahoj,
dostal jsem se do situace, kdy umím core javu, core JS, html/css a ted se musím rozhodnout, jakým směrem bych měl pokračovat. (v učení frameworků atp). Začal jsem javou, poté html/css a poté JS a u toho musím říct, že mě baví ta rozmanitost, že člověk dělá něco jiného a při programování vidí ihned své výsledky. Na druhou stranu Javu mám upřímně taky dost rád a baví mě v ní dělat věci.A učení věcí takhle od píky mě dost baví, jenže ted je třeba se ponořit dál do jedné, či druhé oblasti a zřejmě to bude mít vliv na moje budoucí zaměstnání.

Co byste mi poradili? Jak říkám, baví mě obě, takže je to pro mě těžké. Co je lepší z hlediska práce? Možnosti, plat, náročnost práce, perspektiva? Vaše doporučení? Navíc nejsem z Prahy a úplně nemusím obrovská města, takže bych i raději zůstal v tom svém. (100k obyvatel). To píši proto, že vím, že v Praze se nalezne práce velmi snadno na všechno, ale v menších městech to tak snadné není dle nabídky práce. Ale je tu samozřejmě i možnost odstěhování do Prahy po VŠ.

Zkoušel jsem si něco ve springu a spíš mi to přijde jako posílání dat, vyndávání z db, ukládání db. Je tam prostor na nějaké větší algoritmy?

Rád bych se naučil oboje, ale obávám se, že toho je strašně moc, takže je lepší se kvalifikovat na jednu stranu.

Díky moc

 
Odpovědět 16.10.2018 13:30
Avatar
Martin Petrovaj
Překladatel
Avatar
Odpovídá na Petr Janovský
Martin Petrovaj:16.10.2018 14:08

Prečo neskúsiš full stack? Chce to síce o máličko viac času, ale nájdeš oveľa viac fullstack jobov než vyložene FE alebo vyložene BE. A aj keby, budeš vedieť pracovať na ktorejkoľvek časti aplikácie. No a samozrejme fullstack vývojári sú obvykle o trochu viac cenení.

Čo sa už porovnania FE a BE týka, z môjho osobného pohľadu by sa ti mohol páčiť FE, ak máš v sebe aj trochu grafického ducha, bavilo by ťa navrhovať / upravovať dizajn stránky, UI, proste to, čo vidí používateľ. Do toho ešte pridaj slušný kus Javascriptu, aby to celé fungovalo čo najlepšie a máš v podstate bežný frontendový job.

Máš pravdu v tom, že backend je sčasti aj o tej práci s dátami, či už o ich samotnom vyberaní zo zdroja (DB alebo ich získanie napr. z nejakého iného API), ich posielaním tam, kde majú byť a hlavne o ich následnom spracovaní. Tam zapojíš tie algoritmy, na ktoré si sa pýtal. V podstate príprava dát, ktoré má užívateľovi v stráviteľnej forme naservírovať frontend. K tomu sa už občas pridružia nejaké tasky aj z trochu iných oblastí, napr. architektúra, automatizácia (CI, CD), cloud atď.

Ber môj príspevok ale s rezervou, každý job je iný, existuje kopa rôznych "flavours", špecializácií, a ďalší diskutujúci budú mať určite trochu odlišné skúsenosti. Prejdi si ich všetky a rozhodni sa sám :-)

Nahoru Odpovědět  +1 16.10.2018 14:08
if (this.motto == "") { throw new NotImplementedException(); }
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.