Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
October discounts

Game Maker Studio Free Edition - První Pohled

První pohled na GM Studio Free Edition a první jednoduchá hra postavená jen na funkcích neplacené verze a stručné první dojmy ve srovnání s GM8.

Plusy

 • Úvodní okno s přehledem předchozích projektů, plus tutoriály a dema to vše vnímám jako velmi dobrý počin. Prostě takový rozcestník hned na začátku. To tam mělo být dávno.
 • Drag&Drop funkčnost v GUI je určitě plus i když já jsem si změny prostě nevšiml, protože jsem byl zvyklý na vyklikávání z předchozích verzí.
 • Jednoduché zvolení výstupu. Instalačka nebo exe, změna cílové platformy jsou věci, které v původním GM nebyly a potěšilo mě, že byly zabudovány celkem elegantně do GUI a není problém se v nich vyznat na první pohled.
 • Mnohem méně zakázaných funkcí pro verzi Lite. Zatímco u předchozích verzí měla free verze Game Makeru tak omezenou funkčnost, že se ani nedala dobře použít na vyzkoušení práce, Studio Lite má hodně pokročilých funkcí aktivních, ale omezuje počty Resources, čili zdrojů.
 • Kód se kompiluje. Je celkově lepší a rychejší než interpretované GML u předchozích verzí. Je toho ještě hodně, čím se Studio liší od předchozích verzí. Vyřazených funkcí jsou celé seznamy a nemá smysl řešit tady všechny rozdíly. Už je bohužel jasné, že staré projekty se hodí k zahození a GM se posunul od designu k programování. To sice může být v zásadě dobře, ale zase se tím víc diskvalifikuje vzhledem k plnohodnotným programovacím jazykům, jejichž kvality nedosahuje, a těžko kdy bude. Právě mírně neprogramátorské myšlení při tvorbě koncepce prvotních Game Makerů udělaly z GM skvělý designérský a prezentační nástroj. Pokud bude soupeřit s programovacími jazyky, nemá velkou šanci na úspěch. GML je jako programovací jazyk slabý a nemoderní, takže by se musel od základu přepsat, aby na tomto poli sbíral nějaké body.

Mínusy

 • Ne každá verze je funkční. Když jsem stáhl aktuální verzi Lite z yoyogames, nebyla vůbec schopna spustit na sedmičkách exe jakéhokoli projektu. Ani ve vnitřním debuggeru, ani jako vlastní aplikaci. Vzhledem k tomu, že starší verze, kterou mi poslal Appleman jede bez těchto problémů, považuji to za vypuštění zabugované verze.
 • Špatná organizace oken na menších monitorech. Můj 1366x768 notebook se jeví naprosto nedostatečným a pořád musím přesouvat nějaká okna, abych viděl, co je třeba.
 • Žádné přibalené Extensions. Marně jsem hledal Windows Dialogs (snad jsou v placené verzi).
 • Špatná zpětná kompatibilita. Přes možnost importu starých projektů je krajně nepravděpodobné, že by se podařilo jednoduše převést nějaký větší projekt. Mnoho funkcí bylo označeno jako zastaralé. Bohužel do této kategorie spadly i velice účinné funkce, bez kterých se projekty v předchozích verzích neobešly. Takže staré projekty nezbývá než zhola přepsat. (Tento problém u mě zastavil myšlenky na koupi placené verze)
 • Neumí načíst MIDI. Zatímco u předchozích verzí se MIDI hodně používalo, protože nežralo výkon, tak ho nové Studio prostě neumí. Umí jen MP3, WAV a OGG. Přičemž WAV stejně potom konvertuje. Pokud máte staré věci plné MIDI skladeb, tak tady na ně zapomeňte.

Plus i mínus

 • Že byla přidána skinovatelnost je sice dobré, ale základní skin je tak odporný, že snad propustili všechny grafiky a designery. Je pravda, že jde zvolit skin kopírující barvy původního GM, ale nové ikony už třeba zůstanou nepřeskinované. Prostě fuj na druhou.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Já jsem došel k názoru, že rozhodně počkám s přechodem od mého placeného GM 8.0 Pro na nějakou z nových "Studio" verzí. Je samozřejmé, že placené verze budou mít řadu schopností, které ve Studiu Lite nejsou. Já ale posuzuji produkt podle jeho free verze právě proto, že byla dána k vyzkoušení a do jisté míry odráží přístup autorů k celé věci.

Pokud někdo má potenciál publikovat komerční tituly na mnoha platformách, bude mít na Studio určitě jiný pohled a nezávisle na jisté nedotaženosti nového Game Makeru jej přijme jako velice správnou alternativu. Během zkoušení jsem vytvořil jednoduchou hru, která nevyžadovala nic, co by Free verze neměla a přesto to vypadá celkem k světu. Ostatně můžete posoudit sami, jestli se to dá hrát nebo ne.

Pravidla jsou jednoduchá: zelené a modré padající částice máte chytat, zatímco červeným se vyhýbejte. Modré dávají 5x větší skóre, zelené zas šanci 1:6 na zvýšení počtu životů do maxima 10. Rychleji padající kousky dávají větší skóre. Myší jezdíte jen doprava a doleva. Cestu po křivce dělá lapačka sama. Nachystejte si nějakou kvalitní myš, na touchpadu to velké skóre nebude. A to asi tak všechno.

PS: Přiložený zip je poměrně objemný, protože obsahuje všechny varianty exportu nabízené Lite verzí pro Windows (gm81, gmz, exe, installer exe, zip a přirozeně gmx projekt). Exporty pro Windows8 a MacOS jsou funkční až po dodání SDK.


 

Stáhnout

Staženo 236x (53.31 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce GameMaker

 

Všechny články v sekci
GameMaker - základy a ikonky
Článek pro vás napsal TomBen
Avatar
Jak se ti líbí článek?
2 hlasů
-
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
TomBen
Redaktor
Avatar
TomBen:13.4.2013 11:05

Teď jsem navíc zjistil, že exe nefunguje správně pod Wine v Linuxu. :-(
Věci psané v GM8.x fungovaly vždycky celkem bezpečně.

Odpovědět
13.4.2013 11:05
Za posledních 200 miliónů let se nic zvláštního nestalo, akorát dinosauři vymřeli a opice se naučily programovat.
Avatar
Drakeman
Redaktor
Avatar
Odpovídá na TomBen
Drakeman:13.4.2013 12:51

no tak mě exe na linuxu co jsem já programoval ve studiu jedou stejně dobře jako v GM8

Odpovědět
13.4.2013 12:51
Když se chce, tak jde všechno,
Avatar
TomBen
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Drakeman
TomBen:13.4.2013 13:09

Tak prosím tě zkus tady ten pod článkem.
Chvíli jede a pak se zasekne.

Odpovědět
13.4.2013 13:09
Za posledních 200 miliónů let se nic zvláštního nestalo, akorát dinosauři vymřeli a opice se naučily programovat.
Avatar
Drakeman
Redaktor
Avatar
Drakeman:13.4.2013 13:27

no tak jsem si spustil jeden ten exe soubor, ale sekalo se to. Chtěl jsem taky vyzkoušet tu verzi vytvořenou v GM8 a kouknout se na zdroják, ale soubor Falldown.gm81 mi nejde otevřít, protože mám prej starší verzi game makeru 8.0

Odpovědět
13.4.2013 13:27
Když se chce, tak jde všechno,
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:13.4.2013 13:39

Nedáš nám, co nemáme GM Studio nainstalované, do článku screenshot? :P

Odpovědět
13.4.2013 13:39
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
TomBen
Redaktor
Avatar
TomBen:13.4.2013 13:47

Je tam přibalené exe, takže zkoušet může každý. :-)

Odpovědět
13.4.2013 13:47
Za posledních 200 miliónů let se nic zvláštního nestalo, akorát dinosauři vymřeli a opice se naučily programovat.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
TomBen
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Drakeman
TomBen:13.4.2013 20:24

Aha, teď jsem si všiml, žes napsal verzi vytvořenou v GM8..

On je to export ze studia do 8.1čky. Dělat verzi pro 8.0 a Studio
jsou dva úplně odlišné programy. Já jsem jen vyzkoušel všechny druhy
exportu, protože osmička jich tolik neměla. :-)

Odpovědět
13.4.2013 20:24
Za posledních 200 miliónů let se nic zvláštního nestalo, akorát dinosauři vymřeli a opice se naučily programovat.
Avatar
ChnappiCZ
Člen
Avatar
ChnappiCZ:11.4.2014 14:09

Ahoj, jde i v normální verzi GM 8.1 ať už placené nebo free verzi nějak dávt hry na steam?

 
Odpovědět
11.4.2014 14:09
Avatar
znamenacek.martin:1.6.2014 16:57

Ahoj,chtěl bych se zeptat: když si stáhnu free verzi Game Maker Studio z http://www.yoyogames.com/studio a vytvořím v něm hru, můžu tu hru pak prodávat a nebo si nejprve musím koupit placenou verzi za 49.99 dolarů?

 
Odpovědět
1.6.2014 16:57
Avatar
Dominik Hošic
Redaktor
Avatar
Odpovídá na znamenacek.martin
Dominik Hošic:1.6.2014 17:22

To by nemělo ničemu vadit, že máš pouze free verzi.

Odpovědět
1.6.2014 17:22
Klient: Nefunguje mi internet co s tím uděláte? Operátor: a co vidíte na monitoru? Klient: No signal...
Avatar
znamenacek.martin:2.6.2014 8:46

Dík za odpověď.Já sem se chtěl jenom ujistit, že to jde.A myslíš si, že záleží i na věku?

 
Odpovědět
2.6.2014 8:46
Avatar
Šimon Raichl
Redaktor
Avatar
Odpovídá na znamenacek.martin
Šimon Raichl:15.8.2014 19:27

O věku? No, myslim, že ti musí bejt 18, na prodávání musíš mít nějakej papír. No ale hry prodávat můžeš, díval jsem se do infa > distribuce GM, a můžeš.

 
Odpovědět
15.8.2014 19:27
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 12 zpráv z 12.