Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
discount 30 + hiring

Elektroničtí dinosauři na Chodově

Od onoho dne, kdy jsem se rozhodl zveřejnit fotky z mého prvního setkání se šrotozemšťany, již uběhla delší doba. Nyní bych však rád vše napravil.

Šrotozemšťani jsou akce, každoročně pořádaná firmou Asekol - neziskově hospodařící společností, která zajišťuje zpětný odběr již vysloužilých elektrospotřebičů.

O co jde? Jednou takhle cestou ze školy, jsem před nákupním centrem Chodov objevil partičku dinosaurů, sestavených z vyusloužilých počítačových komponent a ostatních starých elektrospotřebičů. Přišlo mi to jako velice zajímavý a vydařený nápad, tak jsem strunatce řádně zdokumentoval. Celkem jsem potkal tři dinosaury:

Zlínský šrotozemš?anZlínský šrotozemšťan
druh: Spinosaurus
jméno: Klávesník Zlínský

Spinosaurus ("Trnitý ještěr") byl obrovským masožravým dinosaurem, který žil na území dnešní severní Afriky v křídových periodách albu a cenomanu před asi 95-93 miliony let. V současnosti je považován za největšího známého dravého dinosaura. Některé odhady posouvají hmotnost až k neuvěřitelným hodnotám 12-19 tun, což je na samotné hranici únosnosti pro dvounohého živočicha. Jenom lebka jednoho exempláře by prý v kompletním stavu byla dlouhá až 2,4 metru. Charakteristické jsou pro tento druh dlouhé zádové výběžky obratlů, tvořící jakési "trny" o délce až přes 2 metry, za života zvířete zřejmě sloužící v podobě kožní plachty, napnuté mezi těmito výběžky, k termoregulaci. Spinosaurus žil nejspíš na březích křídových jezer a potoků a lovil velké sladkovodní ryby, možná se živil částečně i mršinami. Pro to svědčí i utváření jeho zubů a čelistí, vhodných k lovení ryb ve vodě. Nelze samozřejmě vyloučit ani potravu v podobě živých a snad i mrtvých velkých býložravých dinosaurů, žijících v této oblasti před 95 miliony let.

Já a Klávesník Klávesník z profilu Vypadá to na motherboardy a
zdrojové desky
Další detail A druhá strana
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

 

Ústecký šrotozemš?anÚstecký šrotozemšťan
druh: Diplodocus
jméno: Dinočip

Diplodocus ("Dvojitý trám") byl rod obřích sauropodních dinosaurů, který žil v několika druzích na konci jurského období na území dnešních Spojených států amerických před 155 - 148 miliony let. Na rozdíl od jiných dinosaurů měl duté obratle, takže jeho hmotnost při délce 25 - 27 m nepřesahovala 10 tun. Diplodocus je podle stavby chrupu býložravec. Zuby mu ale sloužily pouze pro trhání potravy (například listí ze stromů), ne pro její rozžvýkání. Po sežrání potravy spolykal kameny (gastrolity), kterými v prvním žaludku potravu rozmělnil[1]. Z tohoto důvodu také žil blízko vody, kde je zeleň měkčí, šťavnatější a lépe stravitelná. Do vody však často nevstupoval, protože neuměl plavat a jeho nohy se bořily do bahna.

Dinočip No jen se na mne netlem,
už si vyhynul
Opět motherboardy

 

Jihlavský šrotozemš?anJihlavský šrotozemšťan
druh: Styracosaurus

"Ještěr s bodci" byl druhem býložravého dinosaura z čeledi Ceratopsidae, jenž kulminovala obrovskými rohatými dinosaury, jakým byl např. Triceratops z konce křídy. Triceratops ("Třírohá tvář") je druhý objevený (1889) rohatý dinosaurus (první byl rod Monoclonius již roku 1876); Triceratops byl robustní čtyřnohý býložravec, jehož výška v nejvyšším bodě zad činila 2,7 m, délka až 9 m a váha kolem sedmi (možná ale i přes deset) tun. Byl tedy zároveň jedním z největších známých rohatých dinosaurů (ceratopsidů). Je však pravděpodobné, že jeho evoluční předek Eotriceratops xerinsularis, popsaný v roce 2007, byl ještě větší (délka až 12 metrů). Podobně jako ostatní rohatí dinosauři i Triceratops žil s velkou pravděpodobností ve stádech.

Styracosaurus Čelní pohled Telefony prý vábil svou kořist
Boční pohled

 

Výstava byla spojena se sběrem odpadu, pravděpodobně za účelem získávání materiálu na nové šrotozemšťany :) .

 

Zdroj informací o dinosaurech: Wikipedia.
Foto: sdraco
Další šrotozemšťany, které jsem neměl tu možnost vidět na živo, naleznete na webu firmy Asekol.


 

Všechny články v sekci
Články nejen o programování
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
/\\/
Neregistrovaný
Avatar
/\\/:26.6.2009 22:34

Dneska to jede hrozně pomalu, už půl minuty čekám na načtení stránky 8)

 
Odpovědět
26.6.2009 22:34
Avatar
sdraco
Tým ITnetwork
Avatar
sdraco:26.6.2009 23:41

Koukám na to no... bude něco s IC, je to zatím poprvé, tak by to mělo být zase v pohodě

Odpovědět
26.6.2009 23:41
One of the most common causes of failure is the habit of quitting when one is overtaken by temporary defeat.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
jindral
Supertvůrce
Avatar
jindral:6.12.2010 20:29

jsou to zajímavý výtvory, několik věcí jako třeba základní desky a klávesnice poznávam dobře (třeba tu jednu klávesnici mam ze školy a posloužila mi k PC na kterym byly win 3.1, ještě teď ji občas použiju na svuj NTB s Intel i386 :D )

Odpovědět
6.12.2010 20:29
Don't kill and don't be killed, alright? That's the best you can strive for.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.