Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu. Zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu kreditů. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Halloween - jediný svátek, který slavím

Mám velký odpor ke konzervativnímu stylu života a taktéž k tradicím, čili žádné svátky neslavím. Například Vánoce mi přijdou jako marketingový svátek, kdy supermarkety pouští již od začátku listopadu lidem do uší koledy. Vadí mi jejich křesťanská podstata, plastikové úsměvy, obdarovávání zbytečnostmi a sériově vyráběná "rodinná pohoda". Jelikož ale také špatně snáším dlouhé zimní večery, oblíbil jsem si svátek Halloween, který je mi svou podstatou velice blízký a sympatický. V Čechách se samozřejmě neslaví a místo něj máme Dušičky - další uměle vyrobený den pro lidi, aby položili svíčku na špinavý hrob svých zesnulých a mohli na ně opět s klidným svědomím na rok zapomenout. Češi často Halloween vnímají jako další nepříznivý příliv amerikanizace, aniž by měli nejmenší tušení o jeho historickém původu.

Halloween je ve své podstatě pohanský svátek, který se slaví 31.října, a je nám velice blízký. Vychází z původního pohanského svátku Samhain, kdy Keltové slavili konec jejich kalendářního roku. Samhain je ale také ekvivalentem pro slovo "smrt", označující smrt léta a příchod zlých zimních časů. Jelikož bych se přes pražskou zimu také nejraději zahybernoval a někam uklidil, začal jsem tento svátek slavit.

Samhain označuje také keltského boha smrti. Keltové věřili, že se v noci z 31.října na 1. listopad otevírají brány do jiných dimenzí, duchové blízkých zemřelých přicházejí spolu s démony do našeho světa a my naopak můžeme navštívit svět jejich - podsvětí. Zapálili obřadní oheň a obě?mi se snažili získat Samhaina na svou stranu, protože má moc vrátil jejich zesnulé blízké zpět na tento svět. Nosili strašidelné kostýmy a masky, aby mohli napodobit chování mrtvých a komunikovat s nimi. Vydlabávali lucerny z řepy, brambor nebo tuřínu, které umísťovali po ulicích, aby osvětlovaly cestu zbloudilým duším. Když se svátek rozšířil i do Ameriky, kde nebyly tuříny, začaly se dlabat dýně, zvané Jack-O-Lanterns = Lucerna z dýně. Zde je vidět jak krátkozrací jsou odpůrci tohoto svátku, protože Halloween se dostal naopak do Ameriky od nás pohanů, nikoli opačně. Lucerny také představovaly duše zemřelých milovaných, které byly zapáleny od obřadního ohně a hořely v domech po celou noc, kde vítaly pozůstalé a odháněly zlé duchy. Tento den byl spojen s černou magií, kdy se z vnitřností obětí obřadu věštilo, co přijde následující rok za používání magických předmětů, formulí a modliteb. Keltové však nebyli žádní satanisté, jak tvrdí křesťané (kteří Halloween z náboženských důvodů slavit nesmějí). Byli velmi vzdělaní a žili v realitě, smrt vnímali jako součást života, oslavovali ji stejně, jako zrození, jaro, přírodu, hospodářství a podobně. Některé prameny hovoří o tom, že se Keltové se svými obřady vysmívali církevním tradicím, které nedovolovali oslavovat smrt (žárlivost?).

Církev samozřejmě se svým sílícím vlivem zakročila a v 16 století se jí podařilo svátek předělat na All-hallow-even, což znamená Předvečer všech svatých, kdy se jen vítají duše zemřelých, nikoli však oslavuje Samhain. Zkratkou tohoto názvu vznikl dnešní pojem Halloween. Jeho náboženský vliv však již téměř vyprchal a slaví ho lidé po celém světě, jako začátek zimy, loučí se s létem, vydlabávají lucerny z dýní jako dekoraci a převlékají se do strašidelných kostýmů za účelem koledování a zábavy.

Nebudu zde přesně popisovat, jak oslavy Halloweena probíhají v Americe, protože v našich podmínkách je není možné napodobit. Zaměřím se na to, jak je tento zajímavý svátek možno slavit u nás.

Důležité jsou motivy Halloweenu: dýně, oheň, kostlivci, sovy, netopýři, kočky, čarodějnice a démoni. Začněme u dýní:

Dýně

Lucerna vydlabaná z dýně poslouží jako pěkná dekorace a třepetající stín jejího obličeje promítnutý na zeď patří k atmosféře celého svátku. Fantazii se meze nekladou - lze použít dýně malé (cca 30 Kč), velké (cca 150 Kč) a velmi velké dýně (zkráceně VVD, cca 350 Kč). Standardní dýně je žlutá a kulatá, dýně podlouhlé nebo jiných barev však nejsou výjimkou. Zpočátku se nejčastěji předkreslí obličej dýně na papír, protože na dýni to již vygumovat nelze. Dýni se poté navrchu vyřízne kruh okolo stopky (obvykle to kostrbatými řezy ze strany na stranu \/\/\/\/\ jde lépe). K řezání se používají řezáky na koberce (nejlépe to jde s těmi menšími). Po odkrytí útrob se z dýně ostrou lžící vydlabe dužina a semínka. Obvykle po jejím odstranění zbudou ještě cáry, které po lžíci zklouzávají. Buď je potřeba trpělivost nebo se mi osvědčil brusný papír, který cáry velmi rychle odstraní. Je důležité, aby se dužiny odstranilo co nejvíce to jde, špatně vydlabaná dýně rychle shnije.

Do stěny se poté vydlabe obličej a to tak, aby vznikly co největší mezery mezi vydlabanými částmi. Pokud se cítíte být machry, můžete se pokusit obohatit paletu "barev" z díra/slupka na několik odstínů tím, že danou část jen vyhloubíte, ale nevyříznete. Ta se poté také prosvítí a má jiný odstín. Chce to však velkou zručnost a ostré přesné nástroje, takže pro domácí podmínky nedoporučuji. Velkou galerii dýní naleznete na webu Masterpiecepum­pkins, v sekci gallery nalevo. Vydlabané dýně mohou vypadat následovně (profesionálně vydlabaná dýně / klasická dýně):

Hotovou dýni je nejlepší naimpregnovat něčím proti vysychání, protože jinak rychle shnije. Nejlepší je běžná vazelína, kterou lze nakoupit v drogerii. Také lze použít bezbarvý lak ve spreji, který se mi však moc neosvědčil.

Na jednom webu jsem zahlédl podprsenku, vyrobenou z dvou půlek vydlabané dýně svázaných provázkem, takže pokud slavíte se svou drahou polovičkou, můžete vyzkoušet ;-)

Pokud chcete mít dýni přes celou zimu, je možné zakoupit keramickou. Své dvě jsem nalezl v internetovém obchode nejlevnejsina­bytek.eu a vypadají náledovně:

Dýně lze také užít k přípravě Halloweenských pokrmů, o čemž hovoří následující téma.

 

Halloweenské pokrmy

  • Dýňová polévka servírovaná v dýni - Nebudu se snižovat na úroveň bloggerů a kopírovat sem nějaký recept, určitě jich na internetu vygooglíte spousty.
  • Démonická pizza - Pizza s halloweenským motivem, opět záleží na vaší fantazii. Můžete například vytvořit sýrový úplněk s houbovými netopýry a šunkovými hroby, velkou lebku, sovu, kočku, prostě cokoli :)
  • Dračí krev - Chlazený nápoj z coly, sirupu, perlivé vody, podávaný se ledem.

Horory

K Halloweenským večerům patří bezesporu horory a strašidelné filmy. Rovnou se nabízí film se stejnojmenným názvem a také jeho druhý díl.

Halloweenské hry

Zapátral jsem a nalezl velmi povedenou a nenáročnou flashovku Transilmania, která vás jistě zabaví a napustí perfektní atmosférou. Dohrál jsem ji stejně, jako její druhý díl Transilmania 2, který je ještě povedenější. Při loadující obrazovce si nezapomeňte zapsat heslo k levelu.

 

Fotky z mých oslav Halloweenu

2009

 
 

. 
 
 
 

2008

 

2006
 


 

Všechny články v sekci
Články nejen o programování
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
5 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity