dodání ihned! nové
Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
BF

Jak se nestát obětí při nákupu v bazaru

V posledních letech se stále více setkáváme s nákupy použitých věcí na internetových bazarech. Jak se ale nestát obětí podvodníka? Stačí se řídit podle zásad bezpečného nákupu.

V tomto článku naleznete několik tipů a postřehů, které by vám mohly pomoci podvod rozpoznat, pokud někdo má nějaké další, určitě je napište do komentářů.

Dobírka

Podvodníci většinou nechtějí poslat daný předmět na dobírku. Nejčastější výmluva je špatná zkušenost (člověk si na poště balík nevyzvedl...). Skutečnost je ale často taková, že prodávající předmět nemá, a proto ho nemůže poslat na dobírku. Samozřejmě člověk, který nechce nic poslat na dobírku, nemusí být nutně podvodník. Přes dobírku jsem ale nikdy nebyl podveden a ani nikoho takového neznám.

V čem je tedy vlastně dobírka lepší? Prodávající dostane své peníze až poté, co balík vyzvednete. Ale i dobírka může být podvod, může vám přijít úplně něco jiného, například krabice a v ní cihla, místo základní desky, kterou jste za dva tisíce koupili. Naštěstí se toto stává málokdy a podvodník většinou dobírku ihned odmítne. Odmítnutí ale chápu v případě, že nakupujete přes Facebook. Existují tam různé skupiny, kde můžete nakoupit různé věci. Bohužel se tam ale vyskytují lidé, kteří si domluví obchod a balík pak nevyzvednou.

Platba předem

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Osobně nikdy nic neposílám předem. Ovšem pokud chcete peníze poslat, tak si nejdříve zkuste vygooglit číslo účtu a email. Pokud narazíte na témata na fóru, kde si lidé stěžují na podvody ze strany tohoto emailu / čísla, nikdy peníze neposílejte, jedná se zřejmě o podvod. Vhodné je též zkusit vyhledat obrázky v inzerátu přes Google obrázky. Pokud obrázky v inzerátu najdete na mnoha místech na internetu, pravděpodobnost podvodu se zvyšuje.

Ověření obrázků na Google

O tomto jsem se zmínil v předchozích větách. Ať už prodávající pošle i na dobírku, je dobré si vyhledat obrázky přes Google obrázky. Stačí kliknout u vyhledávacího pole na tlačítko fotoaparátu a zadat URL adresu. Pokud obrázků bude víc, zkontrolujte zdroje. Je možné, že prodejce prodává předmět na více serverech. Pokud jich tam ale bude hodně a obrázky najdete na serverech z jiné země, chtějte po prodejci skutečné fotky, nejlépe s předmětem a na něm / či někde u předmětu papírek s emailem. V této chvíli již víte, zda prodávající předmět skutečně má.

Záloha

Někteří prodejci chtějí poslat 1/3, 1/2, či nějakou jinou část předem na účet. Není důvod požadovat jakékoli zálohy, a proto se těmto inzerátům vyhýbám, pravděpodobně jde totiž o podvod. Případy se zálohami často vidíme v televizních zprávách, kde více lidí pošle zálohu (většinou na mobilní telefon) podvodníkovi a ten vzápětí komunikaci ukončí.

Velmi nízká cena

Narazil jsem na notebook, který se v běžném obchodě prodává za 30 tisíc. V inzerátu chtěl prodávající 2,5 tisíce. Už v té chvíli jsem věděl, že jde o podvod. Abych to i dokázal, na inzerát jsem odepsal. Prodejce chtěl samozřejmě peníze předem... Ne všechny levné inzeráty jsou ovšem podvod! Například jsem koupil zdroj za 1/2 skutečné ceny.

Hodnocení uživatelů

Snad všude můžete po obchodu udělit uživateli komentář. Proto důkladně prohlížejte komentáře a jakmile uvidíte jeden negativní, zvažte obchod. Pokud je pozitivních hodně a jeden negativní, zeptejte se prodejce a chtějte vysvětlit, proč byl komentář udělen. Stížnosti můžete najít také i na různých fórech, stačí napsat email, jméno, či mobilní číslo (pokud není smyšlené na první pohled). Na většině českých serverů ale můžete jednoduše měnit emaily a čísla a podvádět tak dál. Neplatí to například u Aukra.

Aukro

Na Aukru se můžete cítit bezpečněji. Pokud chcete prodávat na Aukru, musíte ověřit účet. To se provádí zadáním pravého jména a pravé adresy. Přijde vám totiž dopis s kódem, kterým svůj účet aktivujete. Takže už když nakupujete nějakou věc na Aukru, můžete mít jistotu, že Aukro zná jak prodejcovu IP adresu, tak i jeho pravé jméno a pravou adresu. Aukro má navíc program pro ochranu nakupujícího, takže můžete své peníze získat zpět. Je to ale složitý proces, a proto se vyplatí pouze pokud jste byli okradeni o větší částku peněz.

Další dobrou věcí na Aukru je způsob změny osobních údajů. Pokud by se totiž někdo chtěl vydávat za někoho jiného, musel by nejdříve zfalšovat občanský průkaz. Aukro ho totiž ke změně údajů vyžaduje. Stále existuje možnost, že budete okradeni. Většina podvodníků nikdy nikam nechce zadat své pravé údaje, takže je celkem malá šance, že narazíte na podvodníka. V ČR je Aukro nejspíš nejbezpečnější místo pro obchodování.

Falešné zboží

Na mnoha místech, většinou v zahraničí, můžete narazit na falešné zboží. Prodejci je ale nabízejí jako originální kusy. Nejčastěji se jedná o Apple produkty. V ČR jsem se s tímto ale zatím nesetkal. Nejčastěji falešné kusy rozpoznáte lehce. Nenajdete například logo firmy, která zboží vyrábí, ale prozradit takové zboží může i podezřele nízká cena nebo nekvalitní provedení.


 

Všechny články v sekci
Články nejen o programování
Článek pro vás napsal MadaraCZech
Avatar
Uživatelské hodnocení:
16 hlasů
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (2)

Avatar
pracansky
Člen
Avatar
pracansky:3.9.2015 21:57

Nesouhlasím s tebou. Fotky z internetu jsou naprosto normální věc, přece nebudu fotit něco co už je jednou profesionálně vyfoceno výrobcem a ještě tím ušetřím čas.

Přes Aukro je to relativně bezpečné jen pokud ten prodávající má už jméno a má tedy co ztratit. Jinak je to stejné riziko jako jinde. Prostě si to nechá poslat na PO box, nebo udělá jinou kulišárnu. Divil by ses na co lidi přijdou.
Abys to mohl reklamovat musíš navíc platit přes Aukro aby tam měly záznam o platbě.
Nevýhoda Aukra je marže o kterou se cena automaticky navýší.

Já se podezřelým nabídkám vyhýbám a osobně jsem zatím žádný problém neměl, ale zároveň počítám s tím že jdu do rizika a očekávám o to nižší cenu. Ani osobní předání neřeší skrytou vadu která se projevuje jednou za čas.

Pro ty co se nebojí doporučuji bazos.cz. Je to zadarmo a je tam toho hodně.

p.s.
Z článku lze vydedukovat že přes bazar je bezpečné kupovat cihly. Nemůže vás totiž okrást tím že vám místo slíbeného zboží pošle cihlu :-).

 
Odpovědět
3.9.2015 21:57
Avatar
MadaraCZech
Redaktor
Avatar
Odpovídá na pracansky
MadaraCZech:4.9.2015 17:19

Ale předměty se fotí kvůli stavu.

 
Odpovědět
4.9.2015 17:19
Avatar
pracansky
Člen
Avatar
Odpovídá na MadaraCZech
pracansky:4.9.2015 20:51

To máš pravdu, pokud budu prodávat cokoli opotřebeného jako kočárek nebo auto tak ho samozřejmě vyfotím.

Grafickou kartu nebo třeba i televizi bych ale určitě nefotil. Leda by to někomu vyloženě spadlo na zem. Pak na té fotce možná bude něco vidět nějaký škrábanec kromě odlesků které tam budou určitě. Takovou věc by v inzerátu stejně měl zmínit.
Asi jsem měl jsem namysli jiný druh zboží než ty :-)

 
Odpovědět
4.9.2015 20:51
Avatar
Marián
Člen
Avatar
Marián:12.11.2015 12:23

Ja keď nakupujem cez takýto bazár, tak dávam prednosť priamemu vyzdvihnutiu a možnosti vydieť vec pred tým, než ju vyzdvihnem. Skryté vady síce nevidím, ale aj tak aspoň nejaká istota tam je.

 
Odpovědět
12.11.2015 12:23
Avatar
Martin Lohynsky:6.1.2016 15:09

I když nemám rád bazary, tenhle článek způsobil, že se cítím na bazaru bezpečněji :D

 
Odpovědět
6.1.2016 15:09
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Lukáš Vyhnálek:7.9.2016 14:28

Dobrý den,
pokud narazíte na podvodníka, neváhejte a přidejte vaši zkušenost na tento server : databaze-podvodniku.cz

varujete před ním ostatní, a popřípadě se můžete domluvit s ostatními na společné žalobě

 
Odpovědět
7.9.2016 14:28
Avatar
Jiří Kubečka:30.3.2017 10:58

Ahoj, no, ono to s tou dobírkou je v dnešní době na zvážení.. Myslím, že pokud se předem pošlou peníze na dobírku, je to ok.
Mám zkušenost tím, že jsem poslal na dobírku grafickou kartu a po 3 týdench se mi vrátila. 180 Kč za dobírku mi už ale nikdo nevrátí.

Takže asi nejlepší je pěkně z ručky do ručky, kontrola stavu.... A pokud na dobírku, tak poštovné předem....

 
Odpovědět
30.3.2017 10:58
Avatar
Daniel
Člen
Avatar
Daniel:30.3.2017 13:12

Přes Aukro jsem prodával nějaké svoje CD, LP a nějaké komponenty do počítače. Vše s platbou na účet dopředu, pokud jsem zboží posílal poštou nebo pokud jsme se domluvili, tak platba na místě při osobním předání. Vše bylo OK.

 
Odpovědět
30.3.2017 13:12
Avatar
mixxy
Člen
Avatar
mixxy:5.4.2017 1:18

Aukro ma docela dobrou vlastnost, ze muzete reportovat podvodneho prodejce a pokud je podvedenych vicero, aukro preda informace policii. I ja jsem na aukru jednou neletel a jelikoz bylo mnozstvi penez, ktere mu lide zaplatili kolem 100k, tak borecek jeste dneska bruci + musel zaplatit skodu, kterou napachal. Ze soudniho spisu jsem videl, ze to byl nejaky 19ti lety jantar.

Odpovědět
5.4.2017 1:18
Neni dulezite mnoho vedet a znat. Dulezite je vedet, co je treba.
Avatar
Venca Vagon
Člen
Avatar
Odpovídá na mixxy
Venca Vagon:7.8.2017 10:06

Z vlastní zkušenosti vím, že ať uděláte co uděláte, je to úplně jedno a podvodu se nevyhnete. Policie se Vám tímto zabývat nebude a pro nějakých (ubohých) 100 000 Kč pachatel rozhodně sedět nepůjde. Přestože uvedete bankovní účet, na který jste peníze poslali + případně e-mailovou adresu a další identifikační údaje, policie odloží případ jako pachatel neznámý. Takže asi jako nejlepší způsob se jeví osobní předání, ale jeďte z Prahy do Ostravy pro desku do PC za 1000 Kč. Asi tak nějak.......Ne­zapomeňte, že žijete v ČR. Mohu Vás ale ujistit, že například v Německu je to úplně stejné, možná ještě horší.

 
Odpovědět
7.8.2017 10:06
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 12. Zobrazit vše