Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
discount 30 + hiring

Lego Mindstorms NXT 2.0 - Základní funkce

V tomto tutoriálu se podíváme na základy robotiky. Budeme potřebovat:

  • Programovací nástroj Lego Mindstorms NXT 2.0
  • USB kabel (pomocí něhož budeme moci přehrávat naše programy do NXT Kostky - součástí stavebnice)
  • Samozřejmě stejnojmennou stavebnici Lego Mindstorms NXT 2.0

Po spuštění programu a založení nového projektu se vám zobrazí tato obrazovka:

V levém sloupci máte šest "podskupin" ve kterých se nachází různé příkazy (je možné že máte zapnutou paletu Common, v tom případě si dole přepněte na paletu Complete). Všechny příkazy se přetahují na hlavní prostřední část. První příkaz se dává na políčko start a další za ním. Jinak můžete program "rozvětvit" i do více částí ale o tom si povíme až později.

Text

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Nyní si napíšeme jednoduchý program který zobrazí na obrazovce Hello World. Stačí najet myší v levém panelu na podkategorii Common a vybrat ikonku Display a tu přetáhnout do hlavní části políčko start. Poté co ho umístíme se nám zobrazí v dolním panelu takové jakési nastavení. V Action vybereme text a pak do oranžového rámu napíšeme Hello World či jakýkoliv jiný text který chcete aby se vám zobrazil.

Poté program přehrajeme do NXT kostky a to tak že zapojíme kabel a poté klikneme na tlačítko Download v pravém dolním rohu. Pokud nastane chyba je něco špatně (nejpravděpodob­nější příčinou je špatně zapojení kabel). Zapneme NXT kostku a vyhledáme soubor (My files - Software files - název souboru který jste nahráli - Run). Po spuštění se vám zobrazí Hello World.

Proměnné

Pokud chcete vytvořit proměnou stačí přetáhnout ikonku Variable z podkategorie Data. V dolním panelu si nastavte zda chcete logickou, textovou či číselnou proměnou a poté zaškrtněte buď Read(Čtení) nebo Write(Zápis) a zadejte hodnotu. Mimochodem další proměnné vytvoříte tím že kliknete v horní liště na Edit a dále na Define Variables a tam si již nastavte druh a název proměnné a vše potvrďte. Pokud máte již definovanou proměnnou s nějakou hodnotou můžete proměnnou přečíst a převést ji na text (platí pouze pro číselnou proměnnou, textová se nepřevádí a logická ani nejde), provádí se to tak že přetáhnete ikonku Number to Text a poté kliknete na u obou ikonek (čtené proměnné a převádění čísla) vlevo dole a rozevře se vám tam takový seznam (je možné že už ho otevřený máte) poté spojíte oboje horní ikonky u seznamu. Výsledek vypadá nějak takto:

Poté ještě přidejte ikonku Display, nastavte u ní text a vymažte pole pro text tak aby se nic nezobrazovalo a opět roztáhněte dolní nabídku i ikonky. Spojte ikonky textu z obou nabídek a výsledek by měl vypadat nějak takto:

Přehrajte do NXT a vyzkoušejte. To je asi tak vše. Příště si uděláme jednoduchý výherní automat a ukážeme si jak pracovat s motory atd.

Co je vlastně Lego Mindstorms?

Pokud jste moc o Mindstorms neslyšely tak toto je podkapitola pro vás. Mindstorms je vlastně Lego Technic ale má navíc NXT kostku (Min počítač) a spousty senzorů (Ultrazvuk, dotykový či zvukový a dá se dokoupit spousty dalších - většinu jich najdete na www.eduxe.cz). NXT je vlastně také náhrada za již zastaralé RCX. V těchto tutoriálech budeme vyvíjet programy v Mindstorms NXT (nepleťte si to s názvem stavebnice - Mindstorms NXT je vlastně název stavebnice i vývojového prostředí) ale tento nástroj je podle mě pro rozsáhlé projekty špatný jelikož v něm nejsou skoro žádné funkce, pro pořádné programování doporučuji Microsoft Robotics Studio a slyšel jsem něco i o Bricx Command Center ale ten je bohužel asi jen na RCX které jsou z hlediska možnosti vývoje na různých IDE mnohem lepší (lze tam dávat programy naprogramované v C++ ,C či Pascalu atd.). Pokud chcete vidět Mindstorms NXT v akci stačí se kouknout na youtube, najdete tam třeba Lego 3D tiskárnu, Lego scanner či Lego továrnu které vyrábí mini auta z lega. Přikládám ti nejzajímavější videa:

3D tiskárna z lega

Nejrychlejší robot na složení kostky na světě.


 

Všechny články v sekci
Články nejen o programování
Článek pro vás napsal adam440
Avatar
Uživatelské hodnocení:
5 hlasů
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:10.6.2012 12:03

Vypadá to zajímavě :) Mohl bys napsat před tento článek ještě nějaký úvod o tom, co je to Mindstorms a jaké jsou možnosti, co se v něm např. vytvořilo a podobně?

Klidně ti vytvoříme kategorii, můžeš tam dát fotky svých robotů a své programy ;)

Odpovědět
10.6.2012 12:03
One of the most common causes of failure is the habit of quitting when one is overtaken by temporary defeat.
Avatar
David Jančík
Tým ITnetwork
Avatar
David Jančík:10.6.2012 13:29

Ohhh brutální. Ukážeš nám pak, jak to zrealizovat v praxi třeba nějakýho jednoduchýho robůtka? Bych si to chtěl vyzkoušet a něco si udělat. Aby mi to vozilo čaj nebo trenky :D Nebo aby otvíral pivo.

Těším se na další články a ukázky na toto téma :)

Odpovědět
10.6.2012 13:29
Zapomeň, že je to nemožné a udělej to ;)
Avatar
adam440
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Jančík
adam440:10.6.2012 15:24

Díky za všechny pozitivní komentáře. Přes tohle mám vcelku dost znalostí takže určitě tu nějaký ukázky přibudou a další tutoriály mám v plánu, zrovna na jednom dělám. :)

 
Odpovědět
10.6.2012 15:24
Avatar
adam440
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na David Jančík
adam440:10.6.2012 15:25

Jinak dá se to koupit asi za 7 tisíc na spoustě obchodů a existuje na to i nějaký emulátor ale myslím si že lepší je si to vyzkoušet v praxi.

 
Odpovědět
10.6.2012 15:25
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Shift
Supertvůrce
Avatar
Odpovídá na adam440
Shift:14.7.2012 20:26

Tak to jsem čekal ještě víc :D 7k je za nějakej základ ne? ALe je to pecka 8-)

Odpovědět
14.7.2012 20:26
Don't kill and don't be killed, alright? That's the best you can strive for.
Avatar
coder5
Člen
Avatar
coder5:16.7.2012 11:10

Ahoj,
tvůj článek mě velmi zaujal. Přemýšlel jsem nad koupí stavebnice. Ovšem cena je celkem vysoká. Proto bych se chtěl zeptat, zda budeš tento seriál i na dále rozvíjet?
A děkuji za úvodní díl a inspirace ;)

Odpovědět
16.7.2012 11:10
Quidquid discis, tibi discis !
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Petr Čech:15.7.2013 9:27

Originální IDE se mi zdá velmi omezené. Já to programuju v NXC, což je jakási odvozenina z C v BricxCC- http://sourceforge.net/…howfiles.php?…

Odpovědět
15.7.2013 9:27
the cake is a lie
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 7 zpráv z 7.