Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Sales week Easter - 50

PHP a Microsoft? Cloudové Azure boduje!

PHP je jeden z nejrozšířenějších webových programovacích jazyků a proto pro něj existuje široká škála webhostingů. Avšak málokterý může nabídnout služby a možnosti jako Microsoft Azure. Azure App Service je tzv. Platform-as-a-Service (PaaS), což zjednodušeně znamená, že o cloudové prostředí, na kterém aplikace běží, se uživatel nemusí starat.

PHP na Microsoft Azure

Jedná se o vysoce škálovatelné prostředí, založené na rychlosti, bezpečnosti a jednoduchosti. Jednou z obrovských výhod, které Azure App Service nabízí, je jednoduchost nasazení aplikace do prostředí cloudu pomocí známých služeb jako jsou FTP, Git, TFS, WebDeploy.

Různé verze a vlastní konfigurace PHP

Existuje spousta redakčních systémů a webových aplikací a ne každá korektně funguje na verzi PHP, kterou hosting nabízí. Azure Web App nabízí stabilní verze PHP - 5.4, 5.5, 5.6 a lze použít i experimentální verzi PHP 7 za pomoci jednoduchého doplňku. Další obrovskou výhodou je možnost použití vlastní verze PHP. Také máte přístup ke konfiguračnímu souboru php.ini, takže si sami jednoduše můžete upravit PHP přesně pro vaše potřeby.

Knihovny

Pro správu knihoven v PHP slouží doplněk Composer (obdoba NuGet - .NET či NPM - Node.js), pro který Azure Web Sites poskytuje doplněk pro jeho přímou integraci. Tento doplněk vám velmi usnadní např. nasazení nové verze projektu, kdy automaticky aktualizuje veškeré použité knihovny. Dále lze Composer ovládat přímo z příkazové řádky.

WordPress a open source systémy

Jeden z nejpopulárnějších blogovacích systémů, WordPress, lze spolu s dalšími open source systémy v Azure Web Apps nainstalovat jednoduchým průvodcem. Velmi snadná je také integrace s dalšími službami Azure (Blob storage - souborové úložiště, CDN a další). Buďto můžete využít hotové řešení z Azure Galerie a nebo si prostředí systému připravit sami.

Migrace aplikací do Azure

Přenos webové stránky, aplikace či projektu do Azure Web App je velmi snadný a naprosto bezproblémový. Asi jediná změna je, když ve vašem projektu využíváte linuxový soubor .htaccess, ten za pomoci http://htaccesstowebconfig.com/ (popř. doplňku PHP Manager) překonvertujete na web.config. Ten IIS (Informační Internetová Služba), na které Azure Web Apps běží, používá jako konfigurační soubor. Celý proces je však automatizovaný a není se tedy čeho obávat.

SDK a další služby z Azure

Pokud chcete pracovat s dalšími službami, které Azure nabízí (Storage, Queues aj.), pak vás určitě bude zajímat Azure SDK for PHP. Pro propojení existujících systémů a sjednocení přihlašování včetně zdroje pro uživatele, skupiny atd., lze využít možnosti sjednoceného přihlášení pomocí Azure Active Directory, popřípadě operace s celou directory za pomoci Microsoft Graph API.

Nástroje pro vývojáře

Microsoft nabízí řadu vývojových nástrojů pro práci s PHP, zde si popíšeme dva nejpoužívanější. Visual Studio Code - nové, multiplatformní a open source IDE, popř. doplňek do Visual Studio - PHP Tools for Visual Studio, který mají na svědomí čeští vývojáři DEVSENSE.

PHP projektve Visual Studio

Visual Studio Code

Nové, open source a hlavně multiplatformní IDE od MS, které využívá nejmodernější technologie Node.js, lze stáhnout ze stránek https://code.visualstudio.com/. Pro vývojáře je plně implementována podpora IntelliSense pro PHP, verzovací systém Git a spoustu dalšího. K dispozici je již velké množství doplňků jako jsou: témata, podpora dalších jazyků (př. Pascal) a spousta integračních doplňků. Nejpoužívanějšími doplňky pro vývoj v PHP jsou zejména: PHP CodeSniffer (kontrola dodržování standardů) a FTP-Sync (synchronizace souborů na FTP server). Vytvořit vlastní doplněk je velmi snadné a již se zapojilo i několik českých vývojářů, viz. PHP Format indent. Doplňky naleznete v galerii doplňků pro VS Code.

PHP Tools for Visual Studio

Nesmíme zapomenout na Visual Studio jako takové, které je již mnoho let mocným vývojovým nástrojem. Po integraci výše zmíněného doplňku máte k dispozici nejen zvýrazňování syntaxe kódu, ale také IntelliSense, dokumentaci kódu a plnohodnotný debugger, takže můžete využívat breakpointy, kontrolu stavu globálních a lokálních proměnných a další funkce pro debugging vaší aplikace. Na rozdíl od VS Code můžete svoji aplikaci ladit i vzdáleně, ať již na vlastním serveru nebo na Web App v Azure za pomoci PHP rozšíření xdebug. Integrace Git, TFS, FTP či WebDeploy je samozřejmostí. VS také obsahuje vestavěnou podporu Composeru pro správu PHP knihoven. Doplněk lze stáhnout zde.

Debugging PH ve Visual Studio

Původní článek napsal Jan Hájek, TheNetw.org.


 

Aktivity (1)