Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Geocaching aneb ITák může také do přírody

Tento článek bude trochu z jiného soudku, než jsme zvyklí - doufám ale, že vám ukážu činnost, která by vás mohla, alespoň na chvíli, dostat z domu. :)

Určitě mi dáte za pravdu, že každý ITák by měl nějakým způsobem sportovat a pohybovat se. Ono to sezení za PC totiž prý není moc zdravé. No jo, ale ono je pro většinu z nás téměř nadlidský úkol chodit někam do posilovny, nebo jen bezduše běhat. Potřebujeme něco intelektuálnějšího - něco, co má nějaký smysl a bavilo by nás to. A samozřejmě čím více techniky, tím lépe.

Dobrým způsobem jak skloubit naše požadavky je například Geocaching, o kterém je tento článek.

Co je to Geocaching?

Geocaching je hra, která spojuje sport, turistiku a techniku. Jejím smyslem je za použití GPS zařízení (jupí - technika) najít skrytý poklad - ten se nazývá cache, resp. keš. Ke keši znáte pouze souřadnice a u některých keší je musíte nejdříve vyluštit. Jsou také keše, kde musíte projít několik "zastávek", abyste následně zjistili konečný bod s keší - tzv. finálka.

Při hledání keší se můžete dostat (záleží samozřejmě na tom, kde keš je) na opravdu nádherná místa, výhledy, jezírka atd. Sám jsem už našel super místa se skvělými výhledy, nebo hezkou krajinou. Bohužel jsem ale našel také místa, které bych raději nenašel. To je tak, když vás keš zavede k nějaké stoce... :`

Každá keš je zapsaná na webových stránkách, kde najdete všechny keše.

Úvodní stránka geocaching.com

Úvodní stránka geocaching.com

Každá keš má listing - což je popis keše a obsahuje seznam logů - to jsou zápisy lidí, kteří keš navštívili. Každou keš musíte navštívit a fyzicky se do ní zapsat do tzv. logbooku - nějaký notýsek či papír určený k zápisu.

Moje mystery cache se šifrou.

Moje mystery cache se šifrou.

Kdo keše vytváří?

Keše může vytvořit úplně každý. Nezáleží na věku či na zkušenostech, ale každá keš musí být schválena a musí být v souladu s pravidly. Ty můžete najít v průvodci např. na této stránce

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Obecně se doporučuje udělat keš nějakým způsobem zajímavou, ať už místem, nebo jejím zpracováním.

Všechny keše máte také dostupné na mapě, kde klasicky můžete vyhledávat polohu.

Kešky na mapě.

Kešky na mapě.

Co mohu najít?

V keších může být ukryto úplně cokoli. Jsou také různě veliké, a tedy můžete najít jak centimetrovou krabičku, tak i ohromné truhly. Většinou převažují menší typy keší, jako například nenafouklá PET lahev - kam se věci dávat nemohou, jelikož se tam vejde jen logbook a tužka. Našel jsem ale i pár opravdu velkých keší, ve velikosti krabice od bot, kde bylo opravdu dost věcí. :)

Do keší se mohou dávat libovolné věci, které se nemohou zkazit a nejsou nebezpečné - běžně tedy blbůstky z kinder vajíček, plyšáci atd. Platí zde pravidlo, že si věc mohu vzít, pokud jí nahradím věcí o stejné, nebo vyšší hodnotě.

Do keší se ale dávají také speciální věci.

CWG

CWG jsou malá dřevěná kolečka, která symbolizují "odznáček" kačera - jo, a člověku, který keše hledá se říká kačer. Ty si každý může udělat sám - dají se koupit ve specializovaných obchodech a většinou stojí do 5kč za kus.

Trasovatelné předměty

Občas v keši můžete najít tzv. trasovatelné předměty, které mají za úkol cestovat mezi keškami. Tyto předměty také často mají nějaký speciální úkol, jako např. do zimy 2015 se dostat do USA a podobně. Dá se u nich také sledovat jejich pohyb, který se dá zobrazit na mapě a jde vidět délka trasy. Trasovatelné předměty na sobě mají unikátní tajný kód, kterým se ověří aktuální vlastník.

Kačer by měl z pravidla měl do cca. 2 týdnů předat předmět dále - nesmí si předmět ponechat. Kačer tedy nosí předmět po nějakou dobu sebou a při logování na webových stránkách zaškrtne, že měl předmět s sebou.

Představitelem trasovatelných předmětů jsou například travel bug (TB) - což je psí známka, která se připne k libovolnému předmětu - a Geocoin (GC), což je speciální mince, která cestuje sama, tedy bez připnuté věci.

Já mám například v současné době travel bug - psí známku připnutou k Taťkovi Šmoulovi, který už má trasu 9673km. :)

Mapa travel bugu v mém současném držení.

Mapa travel bugu v mém současném držení.

Typy keší

Každý má rád trochu jiné věci, a proto je i v geocachingu na výběr z několika typů keší. Nejběžnější jsou ty tradiční - kde máte k dispozici souřadnice, kde na vás bude čekat keška.

Existují také mystery cache, které se liší od tradičních tím, že musíte souřadnice získat z nějaké hádanky, šifry či podobně. Ty se docela hodí k našemu oboru, jelikož můžete zakládat perfektní mysterky s IT šiframi. :)

Oblíbenými jsou také multi cache, které obsahují více než jedno stanoviště. Na stanovišti můžete mít pokyn, jak se dostat dál, nebo jednu část souřadnice. Také se vytvářejí speciální noční multi kešky, které vás provedou ke keši např. pomocí odrazek.

Existuje ještě pár dalších druhů keší, které si však můžete najít sami. :)

Komunita

Geocaching má jednu z nejpřátelštějších komunit. Kačeři dělají eventy (události), chodí na srazy, pořádají výlety atd. A navíc - pokud nebudete něco vědět, všichni vám rádi pomohou. :) Je tedy dobré připojit se k nějaké místní geocaching komunitě na sociálních sítích.

Smartphony

Geocaching můžete provozovat i na smartphonech, které mají systém GPS, GLONASS, nebo prostě něco, co umí navigovat. Pro Android si můžete koupit oficiální aplikaci, nebo doporučuji aplikaci c:geo, která je zdarma a podporuje offline mapy. Pro uživatele iPhonu a Windows Phone bohužel nemám co nabídnout, jelikož ani jedno zařízení nevlastním.

Offline mapy

Offline mapy, což se může hodit pro uživatele bez internetu v mobilu, si můžete stáhnout například zde. Danou mapu si stáhněte, přetáhněte na vaší SD kartu a ve vaší mobilní aplikaci mapu importujte. Pak už můžete v pohodě šlapkat po lesíku. :)

Závěr

Doufám tedy, že jsem vás navnadil. Zaregistrujte se a vyrazte na lov!


 

Všechny články v sekci
Zábava
Článek pro vás napsal Honza Bittner
Avatar
Jak se ti líbí článek?
13 hlasů
Student FIT ČVUT. In love with Flutter. :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/tenhobi/ama.
Aktivity (1)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (1)

Avatar
Tomáš Brůna
Redaktor
Avatar
Tomáš Brůna:26.4.2015 17:31

Je to parádní hra ale POZOR!!! některé cache jsou hodně nebezpečně umístěné(kole­je,dokonce vím o jedné vprostřed letište) a hodně lidí za neopatrnost zaplatilo urázem (v lepším případě). Příklad cache kde musí být člověk velmi opatrný :-D : http://www.geocaching.com/…i-zdena-hraz
(zakladal bracha)
Tak na sebe dávejte HLAVNĚ POZOR a jinak příjemný odlov :)

Editováno 26.4.2015 17:32
Odpovědět
26.4.2015 17:31
Vi veri universum vivus vici
Avatar
Patrik Neumann:1.5.2015 7:46

Dobrý nápad, asi si zajdu na další kešku (už mám nasbíráno 10 kešek :-) )

Odpovědět
1.5.2015 7:46
Nic není nemožné, proto se snažím dál.
Avatar
Neaktivní uživatel:2.5.2015 10:25

131 kešek :) Ale jinak je to super hra ale jak tu již bylo řečeno: pozor na T5. To jsou takové kešky třeba na stromě nebo tak :)

Odpovědět
2.5.2015 10:25
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Honza Bittner
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Honza Bittner:2.5.2015 10:41

Ale prd, na stromě může být i neT5 keška. T5 jsou speciální, které jsou bez nějakých věcí - na slaňování, potápění či tak - v podstatě nedostupné.

Jinak - já mám teď 155. :)

Odpovědět
2.5.2015 10:41
Student FIT ČVUT. In love with Flutter. :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://g...
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Neaktivní uživatel:2.5.2015 12:01

Zbytečně jsem dostal mínuska za nic. Dneska už nikdo nepřemýšlí nad obsahem komentářů či co? Aha, vy jste jen idioti, co mínuskujou hned jak tam uvidí moje jméno. Nechápu jak můžete být ovlivněni tím že jsem pod komentářem podepsán já.

Odpovědět
2.5.2015 12:01
Neaktivní uživatelský účet
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
David Čápka:2.5.2015 12:28

Po tom co jsi tu pod tím jménem psal se nemůžeš divit. Doporučoval bych ti si ho změnit, místo toho, že to tu budeš dále rozmazávat.

Odpovědět
2.5.2015 12:28
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Honza Bittner
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Honza Bittner:2.5.2015 14:36

Nevím na co narážíš, ale např. já jsem dal mínus za nesprávnost tvého komentáře, byť jen části.

Tak se nechovej jak malé děcko, děkuji. :)

Odpovědět
2.5.2015 14:36
Student FIT ČVUT. In love with Flutter. :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://g...
Avatar
LukyGame
Člen
Avatar
LukyGame:10.5.2015 7:48

Nyni mam 562 kesi... :)

 
Odpovědět
10.5.2015 7:48
Avatar
Odpovídá na Honza Bittner
Lukáš Pilarik:17.2.2016 16:00

Tak ke dnešnímu dni 1656 :)

 
Odpovědět
17.2.2016 16:00
Avatar
Jiri Otoupal
Redaktor
Avatar
Jiri Otoupal:23.4.2017 0:38

Přijde mi to zbytečný ,když se du projít tak si jdu kam chci . Sbírat Kešky je jako být na školním výletu. Více by mě bavilo udělat program co je za mě všechny vyřeší a sesbírá , bohužel na to není čas :/

Odpovědět
23.4.2017 0:38
Vše je jen otázka času
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 11. Zobrazit vše