Lekce 3 - PyCharm - Scopes, Live Templates, Databáze, Pluginy
V minulé lekci, PyCharm - Pokročilé vyhledávání a multikurzor, jsme se naučili efektivně používat pokročilé vyhledávací nástroje a multikurzor ve vývojovém prostředí PyCharm.
Dnes nás čekají scopes, Live Templates, SQL Explorer a pluginy. V PyCharm tutoriálu pokračujeme s popisem funkcí, o kterých jste dosud možná ani nevěděli.
Scopes
U tématu vyhledávání jsme zmínili možnost vyhledávání ve vlastním, ručně definovaném prostoru - scope.
Editace scopes projektu
Editovat scope lze snadno ze záložky Project, kde kliknutím na ikonu nastavení (tj. ozubené kolečko) vybereme z kontextové nabídky Edit Scopes....
Vybereme tedy Edit Scopes... z kontextové nabídky:
Zobrazí se nové okno s editorem scopes.
Vytvoření nového scope
Pro tvorbu a správu scopes slouží nabídka vlevo nahoře (číslo
1 na obrázku níže). Nový scope vytvoříme stiskem tlačítka
"+", pro naše účely zvolíme local a scope
si pojmenujeme např. Scope1
. Po zadání názvu se vytvoří nový
scope a zobrazí se v levém seznamu (číslo 2 na obrázku
níže):
Definice scope je založena na regulárních výrazech. Ty nebudeme psát ručně, ale použijeme k tomu tlačítka v boxu vpravo (číslo 3 na obrázku výše):
- Include - Přidá složku a její soubory do scope (nefunguje rekurzivně na podsložky).
- Include Recursively - Přidá složku a její soubory do scope rekurzivně.
- Exclude - Vyjme složku a její soubory (nefunguje rekurzivně).
- Exclude Recursively - Vyjme složku a její soubory ze scope rekurzivně.
Tato pravidla můžeme samozřejmě použít i na soubory samotné.
Live Templates
Pomocí Live Templates (živých šablon) můžeme do kódu vkládat běžné konstrukce (smyčky, podmínky...). PyCharm přichází s poměrně velkým množstvím těchto šablon, které dohledáme v nastavení.
Nastavení PyCharm můžeme zobrazit pomocí klávesové zkratky Ctrl + Alt + S.
Pod položkou Editor najdeme Live Templates. Před námi se zobrazí okno se všemi dostupnými šablonami, které je možné použít. V pravé části okna jsou tlačítka pro správu Live Templates. Je zde možné přidat a odebrat jednotlivé položky nebo je kopírovat:
Nová Live Template
Pro tvorbu vlastních Live Template je vhodné se podívat, jak jsou vytvořeny již existující (např. zde na obrázku konkrétně označena template prop). Pomůže nám to s pochopením syntaxe a ulehčí práci. Každá Live Template musí mít definovanou zkratku, přes kterou se bude aktivovat. Tato zkratka se edituje v políčku Abbreviation. Po napsání zkratky a použití klávesy Tab se napíše celý kód automaticky:
Databáze a Nastavení SQL Exploreru
Velké množství projektů vyžaduje ke své činnosti databázi. Je tedy třeba mít k dispozici nástroj, který dokáže takovou databázi otevřít, prohlížet a editovat. Veškeré tyto možnosti nabízí doplněk s názvem Database Tool.
Database & SQL support je součástí Professional Edition nebo lze samostatně zakoupit Plugin Database Tool (ten je k dispozici i jako 30denní trial, pokud máte u společnosti JetBrains uživatelský účet).
Zobrazení záložky Database
V hlavní nástrojové liště (lišta úplně nahoře) klikneme postupně na následující možnosti: View > Tool Windows > Database (nebo DB Browser). Pokud nemáte možnost Database k dispozici, nabízí se dva důvody:
- nemáte doplněk nainstalovaný (instalace doplňků je popsána níže v části Pluginy)
- nebo nepoužíváte PyCharm Professional Edition.
Záložku Database/DB Browser tedy nalezneme zde:
Připojení k MySQL databázi
Ukážeme si, jak se připojit k MySQL databázi. Začneme tím, že klikneme na tlačítko "+". Otevře se nám nabídka, ze které vybereme, jakou databázi budeme chtít připojit. V našem případě vybereme MySQL:
Po výběru se otevře nové okno. Políčka Host a Port necháme na výchozích hodnotách (za předpokladu, že databáze běží na témže stroji a na standardním portu). Do User a Password se vloží přístupové údaje naší databáze. Do posledního políčka Database vepíšeme název databáze, ke které se chceme připojit. V políčku URL se dynamicky vytváří připojovací adresa:
Ověření spojení s databází
Po vyplnění všech políček můžeme spojení ověřit kliknutím na tlačítko Test Connection. Možná budeme vyzváni ke stažení potřebných driverů. V takovém případě stažení driverů potvrdíme:
Až bude vše fungovat, můžeme okno zavřít stiskem tlačítka OK. Po zavření okna si můžeme prohlédnout obsah databáze, uvidíme všechny dostupné tabulky. V záložce Database je schéma databáze, u tabulek lze zobrazit jednotlivé sloupečky a jejich datové hodnoty. V prostřední části se nachází editor jedné vybrané tabulky. Hodnoty ve sloupečcích lze snadno editovat dvojitým poklepáním na hodnotu. Standardně se také zobrazí Console pro komunikaci s databází přes SQL příkazy. Zde můžeme psát jakékoliv SQL příkazy, a po spuštění se aplikují na právě vybranou databázi.
Pluginy
Časem pro nás některé postupy nebudou efektivní, nebo nám bude něco chybět (např. nám nyní chybí možnost práce s databázemi mimo Professional Edition). Od toho máme k dispozici pluginy, které jsou poslední funkčností, kterou si v rámci této lekce popíšeme.
Instalace pluginů
Zobrazíme si okno s nastavením pomocí zkratky Ctrl + Alt + S a vyhledáme položku Plugins.
V horní části okna nalezneme dvě záložky:
- V první záložce Marketplace se nachází všechny pro nás dostupné pluginy, které si můžeme nainstalovat. (Zdarma pro osobní i komerční použití lze nainstalovat např. plugin Database Navigator, který nainstalujeme jednoduše tlačítkem "Install".)
Database Navigator je nástroj pro vývoj, skriptování a navigaci databáze. Tento produkt přidává do vývojového prostředí PyCharm rozsáhlé možnosti pro vývoj a údržbu databází. Spolu s kvalifikovaným a IDE kompatibilním SQL editorem poskytuje pokročilou správu databázových připojení, podporu spouštění skriptů, procházení databázových objektů, editor dat a kódu a další.
- Ve druhé záložce "Installed" se nachází veškeré nainstalované, popř. deaktivované pluginy.
V příští lekci, PyCharm - Debugging, si vysvětlíme jak debugovat za pomocí PyCharm a celý proces si vyzkoušíme na jednoduchém příkladu.