Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
discount 30 + hiring

Lekce 3 - PyCharm - Scopes, Live Templates, Databáze, Pluginy Nové

V minulé lekci, PyCharm - Pokročilé vyhledávání a multikurzor, jsme se naučili efektivně používat pokročilé vyhledávací nástroje a multikurzor ve vývojovém prostředí PyCharm.

Dnes nás čekají scopes, Live Templates, SQL Explorer a pluginy. V PyCharm tutoriálu pokračujeme s popisem funkcí, o kterých jste dosud možná ani nevěděli.

Scopes

U tématu vyhledávání jsme zmínili možnost vyhledávání ve vlastním, ručně definovaném prostoru - scope.

Editace scopes projektu

Editovat scope lze snadno ze záložky Project, kde kliknutím na ikonu nastavení (tj. ozubené kolečko) vybereme z kontextové nabídky Edit Scopes....

Vybereme tedy Edit Scopes... z kontextové nabídky:

Zobrazí se nové okno s editorem scopes.

Vytvoření nového scope

Pro tvorbu a správu scopes slouží nabídka vlevo nahoře (číslo 1 na obrázku níže). Nový scope vytvoříme stiskem tlačítka "+", pro naše účely zvolíme local a scope si pojmenujeme např. Scope1. Po zadání názvu se vytvoří nový scope a zobrazí se v levém seznamu (číslo 2 na obrázku níže):

Definice scope je založena na regulárních výrazech. Ty nebudeme psát ručně, ale použijeme k tomu tlačítka v boxu vpravo (číslo 3 na obrázku výše):

  • Include - Přidá složku a její soubory do scope (nefunguje rekurzivně na podsložky).
  • Include Recursively - Přidá složku a její soubory do scope rekurzivně.
  • Exclude - Vyjme složku a její soubory (nefunguje rekurzivně).
  • Exclude Recursively - Vyjme složku a její soubory ze scope rekurzivně.

Tato pravidla můžeme samozřejmě použít i na soubory samotné.

Live Templates

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pomocí Live Templates (živých šablon) můžeme do kódu vkládat běžné konstrukce (smyčky, podmínky...). PyCharm přichází s poměrně velkým množstvím těchto šablon, které dohledáme v nastavení.

Nastavení PyCharm můžeme zobrazit pomocí klávesové zkratky Ctrl + Alt + S.

Pod položkou Editor najdeme Live Templates. Před námi se zobrazí okno se všemi dostupnými šablonami, které je možné použít. V pravé části okna jsou tlačítka pro správu Live Templates. Je zde možné přidat a odebrat jednotlivé položky nebo je kopírovat:

Nová Live Template

Pro tvorbu vlastních Live Template je vhodné se podívat, jak jsou vytvořeny již existující (např. zde na obrázku konkrétně označena template prop). Pomůže nám to s pochopením syntaxe a ulehčí práci. Každá Live Template musí mít definovanou zkratku, přes kterou se bude aktivovat. Tato zkratka se edituje v políčku Abbreviation. Po napsání zkratky a použití klávesy Tab se napíše celý kód automaticky:

Databáze a Nastavení SQL Exploreru

Velké množství projektů vyžaduje ke své činnosti databázi. Je tedy třeba mít k dispozici nástroj, který dokáže takovou databázi otevřít, prohlížet a editovat. Veškeré tyto možnosti nabízí doplněk s názvem Database Tool.

Database & SQL support je součástí Professional Edition nebo lze samostatně zakoupit Plugin Database Tool (ten je k dispozici i jako 30denní trial, pokud máte u společnosti JetBrains uživatelský účet).

Zobrazení záložky Database

V hlavní nástrojové liště (lišta úplně nahoře) klikneme postupně na následující možnosti: View > Tool Windows > Database (nebo DB Browser). Pokud nemáte možnost Database k dispozici, nabízí se dva důvody:

  • nemáte doplněk nainstalovaný (instalace doplňků je popsána níže v části Pluginy)
  • nebo nepoužíváte PyCharm Professional Edition.

Záložku Database/DB Browser tedy nalezneme zde:

Připojení k MySQL databázi

Ukážeme si, jak se připojit k MySQL databázi. Začneme tím, že klikneme na tlačítko "+". Otevře se nám nabídka, ze které vybereme, jakou databázi budeme chtít připojit. V našem případě vybereme MySQL:

Po výběru se otevře nové okno. Políčka Host a Port necháme na výchozích hodnotách (za předpokladu, že databáze běží na témže stroji a na standardním portu). Do User a Password se vloží přístupové údaje naší databáze. Do posledního políčka Database vepíšeme název databáze, ke které se chceme připojit. V políčku URL se dynamicky vytváří připojovací adresa:

Ověření spojení s databází

Po vyplnění všech políček můžeme spojení ověřit kliknutím na tlačítko Test Connection. Možná budeme vyzváni ke stažení potřebných driverů. V takovém případě stažení driverů potvrdíme:

Až bude vše fungovat, můžeme okno zavřít stiskem tlačítka OK. Po zavření okna si můžeme prohlédnout obsah databáze, uvidíme všechny dostupné tabulky. V záložce Database je schéma databáze, u tabulek lze zobrazit jednotlivé sloupečky a jejich datové hodnoty. V prostřední části se nachází editor jedné vybrané tabulky. Hodnoty ve sloupečcích lze snadno editovat dvojitým poklepáním na hodnotu. Standardně se také zobrazí Console pro komunikaci s databází přes SQL příkazy. Zde můžeme psát jakékoliv SQL příkazy, a po spuštění se aplikují na právě vybranou databázi.

Pluginy

Časem pro nás některé postupy nebudou efektivní, nebo nám bude něco chybět (např. nám nyní chybí možnost práce s databázemi mimo Professional Edition). Od toho máme k dispozici pluginy, které jsou poslední funkčností, kterou si v rámci této lekce popíšeme.

Instalace pluginů

Zobrazíme si okno s nastavením pomocí zkratky Ctrl + Alt + S a vyhledáme položku Plugins.

V horní části okna nalezneme dvě záložky:

  • V první záložce Marketplace se nachází všechny pro nás dostupné pluginy, které si můžeme nainstalovat. (Zdarma pro osobní i komerční použití lze nainstalovat např. plugin Database Navigator, který nainstalujeme jednoduše tlačítkem "Install".)

Database Navigator je nástroj pro vývoj, skriptování a navigaci databáze. Tento produkt přidává do vývojového prostředí PyCharm rozsáhlé možnosti pro vývoj a údržbu databází. Spolu s kvalifikovaným a IDE kompatibilním SQL editorem poskytuje pokročilou správu databázových připojení, podporu spouštění skriptů, procházení databázových objektů, editor dat a kódu a další.

  • Ve druhé záložce "Installed" se nachází veškeré nainstalované, popř. deaktivované pluginy.

V příští lekci, PyCharm - Debugging, si vysvětlíme jak debugovat za pomocí PyCharm a celý proces si vyzkoušíme na jednoduchém příkladu.


 

Předchozí článek
PyCharm - Pokročilé vyhledávání a multikurzor
Všechny články v sekci
PyCharm - Pokročilá práce
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
PyCharm - Debugging
Článek pro vás napsala Aneta Siobos
Avatar
Uživatelské hodnocení:
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!