IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Administrace VPS - Úvod a objednávka

Tento seriál vás naučí nakonfigurovat si VPS a prakticky jej využít. Začněme nejprve otázkou, co to vlastně ono VPS je?

Co je to VPS

Představte si nějakou serverovnu a v ní takový ten velký "regál" (zvaný rack), v němž jsou skladovány jednotlivé servery. Jeden takový server z racku má nějaký hardware a je většinou napojen na diskové pole. Na tomto serveru běží jakási virtuální nadstavba, která umožňuje server rozčlenit na několik menších virtuálních serverů, které se zvenku chovají jako samostatné servery, a nastavit jim individuální limitovaný výkon. Na jednom fyzickém stroji, který je pro jeden projekt obvykle zbytečně výkonný, mohou být tedy odděleně provozovány různé projekty, aniž by se navzájem ovlivňovaly.

Výhody VPS

K čemu je ale znalost administrace takového VPS vůbec dobrá, když běžně existují sdílené webhostingy, které naše weby hostují a nemusíme na nich nic nastavovat?

Uvedu příklad, který si myslím, že by mohl zahrnovat většinu z vás. Určitě mnozí z vás mají nějakou doménu, popřípadě i více domén, a na nich nějaké webové stránky. Tedy potřebujete nějaký webhosting, abyste stránky měli kde provozovat. Do budoucna vás třeba napadne napojit si na stránky další doménu nebo rovnou dvě, např. na naší síti máme napojené domény islandsoft.cz, devbook.cz, itnetwork.cz a jejich další jazykové mutace. Při této konfiguraci již může někdy nastat problém, že klasický webhosting, resp. jeho poskytovatelé, z různých důvodů nedovolují napojit více domén na jeden webhostingový účet nebo za to chtějí poplatky (většinou jsou limitem 2 domény). Na VPS si můžete domén napojit kolik chcete, jelikož si vše spravujete sami a můžete si tedy domén nasměrovat kolik chcete, kamkoliv a kdykoliv.

Další aspekt, který bych rád zmínil, je, že pokud na webhostingu, kde hostujete svůj web (ať již běží na PHP, .NET, Javě...) chcete použít nějaké konkrétní rozšíření (např. na cachování pokud máte hodně navštěvovaný web) nebo změnit limity nastavení serveru, je to problém a musíte vymýšlet alternativní řešení. Na VPS si opět můžete nainstalovat cokoliv a nastavit si to přesně podle vašich potřeb.

V dnešní době se do hry dostávají také tzv. WebSockety (chaty, real-time obnovování diskuzí a podobně), kde často hraje roli Node.js server, který na běžný webhosting nenainstalujete (zdejší chat běží právě na VPS).

U VPS získáte zpravidla také větší výkon za menší peníze. Nedokáži si představit, že byste na běžném, sdíleném webhostingu provozovali např. videotéku. Nevýhodou může být, že server si musíte spravovat sami, což nemusí být vždy nejjednodušší. Tento seriál vám předá ucelené znalosti pro administraci těchto serverů.

VPS je dále využitelné např. pro gamehosting. Lze jej použít jako Minecraft server, pro komunikaci jako TeamSpeak 3 server, pro cloudové služby a pro další obrovskou škálu využití. Zkrátka je to váš server, kde jediným limitem jsou omezené hardwarové prostředky, které si zvolíte při objednání VPS. Takže je dobré se před objednáním zamyslet, k čemu server chcete využít a dle toho se rozhodnout, jaké hardware prostředky budete potřebovat.

Objednávka VPS

Používáme VPS od http://levnyvps.cz, na kterých nám běží několik zdejších služeb. Jsou cenově velmi příjemné a mají velmi ochotnou podporu, se kterou lze dojednat i individuální požadavky.

Objednávka VPS serveru na levnyvps.cz - Administrace VPS serverů

Po přejití na http://levnyvps.cz vidíme výpis nabízených variant VPS. Osobně preferuji VPS s SSD diskem, můžete si povšimnout, že zde má nejnižší varianta i více RAM, než nejnižší varianta u HDD, což se dle mého názoru vyplatí. Je důležité se tedy rozhodnout, k čemu VPS chceme používat. Pro hostování několika webových stránek, vlastní TeamSpeak 3 server a nebo pro málo-slotový Minecraft server nám bez problémů vystačí VPS SSD 1. Pokud byste chtěli využívat více služeb naráz nebo plánujete něco hardwarově náročnějšího, doporučuji zvážit, zda raději nezainvestovat více.

Stránka obsahuje kreditový systém a nedává vám žádné závazky. Můžete si server platit bez jakýchkoliv dalších poplatků denně a kdykoliv jej zrušit a kdykoliv si vytvořit další. Ovšem pokaždé budete muset vše instalovat znovu, což vás bude stát čas.

Nejprve se zaregistrujeme klepnutím na tlačítko Registrace v pravém horním rohu.

Po přihlášení do účtu si nabijeme potřebné množství kreditů v závislosti na tom, jak dlouho a jakou službu chceme používat. Nejlepší možnost je zaplatit si VPS na měsíc. Před vypršením obdržíte e-mail s upomínkou na dobití dalšího kreditu, pokud si jej nedobijete, bude služba pozastavena.

Dobití kreditů - Administrace VPS serverů

Nyní již můžeme přejít k objednání naší první VPSky. V menu klikneme na položku Objednávka a zvolíme Virtuální Privátní Server.

Objednávka VPS - Administrace VPS serverů

Nyní si ze seznamu vyberte VPS, pro které jste se rozhodli. Následuje výběr OS, který se má na server instalovat. Pokud máte minimální zkušenosti s UNIXem, můžete si vybrat svůj oblíbený OS, jelikož na všech lze dělat to samé, akorát jinými způsoby a s jinými omezeními a možnostmi. Osobně si zvolím Debian :)

Pozn. Všechny systémy vyjma FreeBSD obsahují automatickou instalaci a není nutné tedy u instalace být. Instalace však není nic těžkého v podstatě se jedná pouze o enterování a na konci můžete být případně tázáni na zadání IP adresy pro síťovou kartu, kterou naleznete ve správě serverů.

Pozn.: Možná vás překvapilo, že budeme pracovat v Linux/UNIX a ne ve Windows. Na serverech je situace s rozšířením operačních systémů odlišná, než na uživatelských stanicích. Linux má na serverech asi 70% podíl. Informace o správě UNIX serverů lze lépe dohledat, systém je odladěnější a provoz je i výrazně levnější.

Objednání VPS souhrn - Administrace VPS serverů

Dostaneme se na souhrn, kde již stačí pouze vše potvrdit a můžeme se na to vrhnout.

V příští lekci, Administrace VPS - Oživení naší VPS, se k našemu VPS připojíme přes PuTTY do Debian konzole, kde vytvoříme nového uživatele a přidělíme mu práva.


 

Všechny články v sekci
Administrace VPS serverů
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Administrace VPS - Oživení naší VPS
Článek pro vás napsal Jan Rolný
Avatar
Uživatelské hodnocení:
55 hlasů
Síťový a sytémový konsultant. Momentálně se specializuji na síťové technologie návrh a provoz LAN a WAN s prvky od společnosti Cisco. Mám 14ti letou praxi v oboru. Ze začátku jako sytémový integrátor nyní jako síťový specialista.
Aktivity