Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy. A zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
Hledáme koordinátorku kurzů a programátora, 100% home office, 100% flexibilní. Prozkoumej aktuální pozice
Java week
Avatar
Neaktivní uživatel:6.3.2016 21:28

Ahojte, stále nechápu, co se musí udělat, aby (můj) program byl vydávaný pod nějakou licencí. Prostě: Pokud někam na internet nahraju apliakci ke stažení, jak zařídit, aby ji někdo nestáhl, nezačal ji třeba prodávat, a ještě mě mohl nařknout z toho, že mám nelegální kopii? Omluvte moji mentální omezenost v právu a zákoně.

Odpovědět
6.3.2016 21:28
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
David Novák:7.3.2016 15:24

Pokud chceš zveřejňovat program včetně zdrojových kódů (tedy open source), tak k tomu prostě přihoď licenci (to si můžeš vykopírovat z webu). Tady se můžeš mrknout na porovnání: http://choosealicense.com/

Pokud ho nechceš nechceš OSS, tak distribuuješ typicky pouze binárku a to buď jako freeware (tam jen uvedeš někde do About, že jde o freeware) a nebo nějaký jiný model.. To sepíšeš licenční smlouvu (to co při instalaci nikdo nečte) a ochranu si musíš zajistit sám - buď budeš důvěřovat, že budou lidé dodržovat licenci (to dělá třeba WinRAR) a nebo musíš naimplementovat nějaké klíče, licenční servery, ...

Když ti někdo něco ukradne, tak se s ním můžeš soudit a doložit, že je to tvé - tj. například když někde zveřejníš kód, tak se uvedeš jako autor a dáš licenci.. Když ji někdo poruší, podáš žalobu a pak se budeš nějaký ten rok soudit ;)

Když zveřejňuješ jen binárku, tak to nikdo moc ukradnout nemůže.. Ale vždycky to může někdo neoprávněně distribuovat (viz. warez) a s tím se těžko něco dělá..

Nahoru Odpovědět
7.3.2016 15:24
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Odpovídá na David Novák
Neaktivní uživatel:7.3.2016 15:53

Že to bude někdo šířit to mě netrápí (nechci nic prodávat). Spíš - postnu to na net volně ke stažení, někdo to stáhne, a třeba to začne (čistě hypoteticky, to, co já napíši, to by nikdo nekoupil :-D) prodávat a prohlásí se za autora. Jak se dokáže, že jsem autor já? Stačí zdrojový kód?

Nahoru Odpovědět
7.3.2016 15:53
Neaktivní uživatelský účet
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
David Novák:7.3.2016 16:01

Tak ve zdrojácích jsi ve hlavičce jako autor ne? Repo na githubu bohatě stačí jako důkaz ;)

Ale bacha - OSS licence běžně nikomu nebrání to prodávat.. Třeba taková MIT licence říká: dělej si s tím, co chceš.. GPL nutí lidi, co udělají změny, aby je zpřístupnili ostatním.. Ale pořád to můžeš prodat, i když je zdroják otevřený a nejsi autorem - pak ale spíš prodáváš svou podporu, než program samotný (protože si jej každý může stáhnout a přeložit)..

Nahoru Odpovědět
7.3.2016 16:01
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Martin Dráb:7.3.2016 16:31

někdo to stáhne, a třeba to začne (čistě hypoteticky, to, co já napíši, to by nikdo nekoupil :-D) prodávat a prohlásí se za autora. Jak se dokáže, že jsem autor já? Stačí zdrojový kód?

Tak, pokud tě obviní z toho, že používáš "jeho" dílo nelegálně, protože on je jeho autorem a žádná práva k užívání díla ti nepředal, bude muset dokázat, že tomu tak je. Myslím si, že mu to může dát celkem práci, protože obvykle ti tihle lidé do tvého počítače nevidí (kde můžeš mít starší verze toho programu, takže z toho bude vidět, že jsi na díle pracoval dříve než on), nebo půjde dohledat, že se to dílo objevilo poprvé někde pod tvým účtem na Githubu atd.

Pokud bys dával k dispozici jenom binárku, mohl bys některé její části nenápadně podepsat privátním klíčem, který máš k dispozici jenom ty. A pokud na to nepřijde, měl bys mít teoreticky vyhráno.

Vyřešit tento problém ale úplně nelze. Zkrátka také bude záležet, jak moc je kdo "voprsklej". Bohužel.

O tom, že by se něco takového stalo, jsem nikdy neslyšel. Spíš se stane případ, že někdo využije část tvého díla pro svoje (komerční) účely, aniž by mu k tomu licenční smlouva dávala práva (neplatí jen pro SW, ale třeba i pro knihy). A pak je z toho obvykle soudní spor (pokud si obě strany nedohodnou).

Akceptované řešení
+20 Zkušeností
+1 bodů
Řešení problému
Nahoru Odpovědět
7.3.2016 16:31
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Novák
mkub:8.3.2016 8:42

a este k tomu binarka sa da disassemblovat, ale to uz nebude povodny zdrojovy kod

 
Nahoru Odpovědět
8.3.2016 8:42
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 6 zpráv z 6.