Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 2 - Klávesové zkratky a využití myši v aplikaci Excel 1

V minulé lekci, Úvod do pokročilého využívání aplikace MS Excel, jsme se věnovali úvodu do aplikace Excel a jeho pokročilým možnostem využití (statistika, Solver, databáze, internetu, dialogům) a VBA.

Klávesnice a myš jsou základní periferie, které uživatelé používají k ovládání programů. V případě Excelu tomu pochopitelně není jinak, ačkoliv je pravdou, že Excel může být ovládán i dotykově třeba na tabletu, nicméně to není dvakrát pohodlné a některé funkce beztak nejsou dostupné.

V této lekci se zaměříme na klávesnici a myš a budeme se učit postupy, které jsou pro každodenní práci s Excelem efektivní a v dané situaci jednoduše řečeno nejlepší.

Bez myši to jde…

Začátkem se sluší uvést, že programy jako Excel nebo Word lze ovládat zcela bez myši. Není k tomu zapotřebí ani znát nějaké zvláštní klávesové zkratky, jelikož dostaneme solidní návod. Vše, co je třeba, je zmáčknout jednorázově levý Alt. Po jeho stisknutí se u dostupných funkcí zobrazí klávesa, kterou tuto volbu aktivujeme, přičemž se postupuje od hlavních karet dále k většímu detailu.

Prvním stisknutím levého Alt by se vám měly zobrazit tyto možnosti:

Microsoft Excel pro pokročilé

Chceme-li pokračovat třeba volbou Data, stiskneme W (bez současného držení nějaké jiné klávesy). Tím se aktivuje tato karta a my máme k dispozici další, podrobnější volbu, tentokrát:

Microsoft Excel pro pokročilé

Tímto způsobem můžeme pokračovat. Buď se rozvine další menu, nebo rovnou zavoláme nějakou funkci. Ve starších verzích Excelu fungovalo volání přes „podtržená“ písmena, tedy že jsme použili Alt a podtržené písmeno (Data mohla být například Data, a tudíž se volala stisknutím D). Tento princip už u hlavní nabídky neplatí, nicméně u dalších funkcí ano, jak uvidíme na příkladu Najít a nahradit

Spustíme funkci Najít a nahradit ( Ctrl + H ) a v okně, které se nám zobrazí, vidíme Najít a vedle toho Nahradit. Mezi nimi volíme s přidržením levého Alt a stisknutím klávesy, tedy buď Alt + T, nebo Alt + I. Takto postupujeme i u všech dalších funkcí v Excelu, vždy sledujeme podtržená písmena. Pro lepší pochopení přikládám obrázek níže:

Microsoft Excel pro pokročilé

Tato možnost ovládání výlučně pomocí klávesnice je typická pro všechny produkty firmy Microsoft, včetně Windows samotných. Pro spouštění některých funkcí v Excelu existují i speciální klávesové zkratky, už ovšem zdaleka ne pro všechno. Zjistíme je tak, že najedeme kurzorem na dané tlačítko na horní liště, třeba Data – Filtr, a pokud existuje, tak se nám kromě popisu zobrazí i zkratka. Vidíme tak třeba, že obyčejný filtr spustíme pomocí kombinace Ctrl + Shift + L, viz:

Microsoft Excel pro pokročilé

Ovládání Excelu úplně bez myši je tedy možné (nezapomínejme ani na úplně triviální zkratky, jako třeba Ctrl + N pro nový soubor nebo Ctrl + S pro uložení práce), ale celkem nepohodlné. Tyto zkratky se tudíž vyplatí si pamatovat jen pro ty nejpoužívanější funkce, kde to naopak lze označit za převelice praktické – u všeho, co používáte často a nemůžete to spustit jedním kliknutím, stojí za úvahu, zda si neosvojit příslušnou klávesovou zkratku.

…ale s myší je to lepší

Nyní už do naší lekce zakomponujeme i myš, neboť je přeci jen velmi praktická. V předchozí části textu jsem popisoval klávesové zkratky ovládací, tedy ty, které řídí celý program (spouští jeho funkce, otevírají a zavírají atd.).

Nyní se zaměříme více na ty funkční.

Práce s buňkami

Buňka je základní jednotkou v Excelu, jednotkou, jejíž obsah a formát může být editován a jejíž poloha je dána číslem řádku a písmenem sloupce, v němž se nachází (tzv. adresa, např. B23). Pro vizuální představu o datech řešených v následujícím návodu se podívejte na tento výstřižek:

Microsoft Excel pro pokročilé

Začneme v levé horní (žluté – a budu odkazovat právě na barvy výplně) buňce. Následující klávesové (a „myší“) zkratky dobře poslouží k výběru (aktivaci) jiné buňky v rámci takto uspořádané oblasti buněk (oblastmi nazýváme souvislé či nesouvislé sloupce, řádky či tabulky).

Mějte na mysli, že při takto malém počtu buněk není problém kliknout, kam potřebujeme. Časté jsou však situace, kdy máme třeba 1 000 řádků a 50 sloupců. Pak už to taková legrace není a bez klávesových zkratek se neobejdeme.

Pohyb po listě

Při pohybu po listě nebo i při výběru oblastí fungují klávesové zkratky takovým způsobem, že začnou na začátku oblasti, přesunou se na konec, pak na začátek další oblasti, na její konec apod.

Jinými slovy, a vezmeme si na pomoc výše vložený obrázek, začneme-li ve žluté buňce a chceme-li se posunout vpravo, dostaneme se do oranžové buňky (konec souvislé oblasti, jelikož směrem dále vpravo je nevyplněný sloupec), následuje skok do modré buňky (počátek další vyplněné oblasti), dále do buňky zelené a tak dále, a tak dále. Jestliže už nic nenásleduje, skočíme až na konec listu, což je sloupec XFD.

K těmto „skokům“, přesně řečeno výběru buněk na hranicích souvislých oblastí, nebo jednoduše „pohybem po listu“, používáme klávesu Ctrl. Tu držíme stlačenou a spolu s ní zmáčkneme šipku (kurzorovou klávesu) v požadovaném směru, nyní tedy šipku vpravo . Při opakovaném stisku této klávesy následují skoky podle výše popsaného schématu (žlutá – oranžová – modrá – zelená). Totéž platí i pro pohyb dolů. Opět začneme ve žluté buňce a stiskneme kombinaci Ctrl + . Ocitneme se ve světle šedé buňce. A následně, jelikož níže už žádná vyplněná buňka není, se ocitneme... ano, správně, na posledním řádku.

Zvolenou kombinací kurzorových šipek ovlivníme, kam přesně se dostaneme, chceme-li až na konec vyplněných dat, tedy co nejvíce doprava dolů, použijeme tyto klávesy ve spojení s Ctrl tolikrát, kolikrát je třeba.

Výběr buněk

Nyní zapojíme do hry i klávesu Shift, která pomáhá k výběru buněk. Nyní tedy už máme možnost nejen přeskakovat mezi buňkami, ale i vybírat souvislé oblasti.

Začneme jednoduchou volbou vybrat vše od žluté až po oranžovou buňku, tedy B2 : D2. Začneme ve žluté buňce, stiskneme Ctrl + Shift + a máme tyto tři buňky vybrané, což je symbolizováno jejich zešedivěním a pracovat s nimi nyní můžeme naráz.

V této situaci pokročíme směrem dolů, tedy pomocí Ctrl + Shift + . Jelikož jsme již vybrali celý řádek, tato volba vlastně vybere všechny řádky až dolů, tedy celou tabulku. Kdybychom měli vybrány jen dva sloupce v prvním řádku, měli bychom takto vybrány jen dva sloupce posléze i v celé tabulce.

Celou tabulku, v našem případě B2 : D29, vybereme pomocí kombinace Ctrl + Shift + + .

Pro takovýto souvislý blok buněk máme i další možnost, a to je zkratka Ctrl + Shift + Mezerník, která odvede tutéž práci.

A nakonec myš

Cestovat přes buňky, tak jako jsme se naučili za pomocí Ctrl, můžeme i za pomocí dvojkliku myši. Po výběru kterékoliv buňky se kolem ní zobrazí zelený rámeček. Jednotlivé části (hrany, rohy) mají přiřazeny zvláštní funkce.

Microsoft Excel pro pokročilé

Na ostatní funkce dojde v pozdějších lekcích. Dnes si už pouze představíme dvojklik na rámeček, tedy na kteroukoliv ze čtyř rovných čar. Právě tento grif je další možností skákání mezi buňkami. Máme-li aktivní žlutou buňku a provedeme-li dvojklik na spodní hranu rámečku, dostaneme se, dle očekávání, na šedou buňku. Takto to funguje ve všech směrech.

Přidržíme-li při tomto dvojkliku i Shift, dojde k výběru buněk, opět tak, jako jsme to viděli výše, a toto můžeme použít i na více sloupců najednou.

Výběr více buněk najednou je potřeba k jejich současné editaci, kdy uplatníme obsah nebo i formát na všechny buňky současně, což významně šetří čas oproti tomu, když bychom každou buňku upravovali zvlášť, což je v situaci, kdy mají všechny vypadat stejně, holý nesmysl.

V příští lekci, Klávesové zkratky a využití myši v aplikaci Excel 2, si ukážeme další klávesové zkratky, výběr souvislých i nesouvislých oblastí buněk a distribuci vzorců.


 

Předchozí článek
Úvod do pokročilého využívání aplikace MS Excel
Všechny články v sekci
Microsoft Excel pro pokročilé
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Klávesové zkratky a využití myši v aplikaci Excel 2
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Uživatelské hodnocení:
47 hlasů
Petr
Aktivity