Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 3 - Základy PowerPointu - Vylepšení vzhledu prezentace

Propracovaný vzhled přeci jen prezentaci dodá na vážnosti a přitom jej zvládneme vytvořit velmi rychle.

Úprava prezentace

Nyní si ukážeme základní funkce na úpravě prezentace o ČR z minulé lekce.

Celkový vzhled

Přestože je možné nastavovat pro snímky různá pozadí, ponecháme jej ve všech bílé. Text a pozadí mají být kontrastní, a protože s bílou kontrastuje černé písmo, v tomto případě (správně) bezpatkové, ponecháme jej také. Velikost písma je vhodné nastavit na 24 a vyšší, text jinak nebude čitelný. Aby měla prezentace nějaký řád, je dobré omezit množství barev vyskytujících se v ní.

Úvodní snímek

Úvodní snímek má za úkol přitáhnout posluchačovu pozornost. Jak jste si možná všimli, nikde v prezentaci není zobrazena česká vlajka; použijeme ji tedy jako pozadí k prvnímu snímku.

V záložce "Návrh" si najdeme "Formát pozadí", po jehož rozkliknutí se vpravo otevře menu. V něm vybereme možnost "Obrázková nebo texturová výplň" a vložíme obrázek jedním ze způsobů, které jsme si již uváděli. Hlavně neklikejte na "Použít u všech"! To znamená, že se formát pozadí zkopíruje na všechny ostatní snímky a to nyní nechceme.

Pozadí úvodního snímku prezentace v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Jednotlivé snímky

Nyní některé snímky upravíme. První, respektive druhý, přeskočíme a zastavíme se až u snímku s grafem. Aby se v prezentaci nevyskytovalo příliš mnoho různých barev, změníme barvu grafu tak, aby měla barvy podobné úvodnímu snímku.

Barvu každé výseče nebo jejího obrysu lze změnit kliknutím pravým tlačítkem a vybráním jiné barvy nahoře v nabídce.

Změna barvy výseče grafu v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Pokud se vám nechce měnit všechny barvy ručně, existují již hotové palety barev, které můžete aplikovat následujícím způsobem: Po klepnutí levým tlačítkem na graf vyberete ikonku štětce, ve které najdete seznam těchto barev.

Barevné palety grafů v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Co je téměř nutné, je správné rozložení obrázků a textu na jednotlivých snímcích. Není dobré, když je na stránce opticky více volného prostoru než dat. Snažte se tedy rozmístit obsah tak, aby zaplnil většinu místa.

Na snímku se státními symboly je nevyužitého místa víc než dost, proto posuneme a zvětšíme text i obrázky.

Snížení nevyužitého místa v prezentaci v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Na následujícím snímku se dost dobře obrázek ani text zvětšit nedá, proto je alespoň posuneme, aby nebyl veškerý obsah v horní části. Obrázku můžeme nastavit nějaký efekt nebo rámeček, které po klepnutí na obrázek najdeme v "Nástroje obrázku – Formát" v menu nahoře.

Posunutí obsahu na střed v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Na dalším snímku SmartArt jen lehce přebarvíme, aby odpovídal barevnému ladění prezentace. V tomto případě můžeme použít předpřipravenou paletu barev také.

Obarvení SmartArtu v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Je na něm také nastaven efekt pro obrazce, který lze po kliknutí na obrazec vybrat z mnoha předvoleb v záložce "Nástroje obrázku SmartArt – Formát". Efektů je na výběr opravdu mnoho.

Pokud byste chtěli nějaký objekt zarovnat na střed nebo na nějaké jiné místo, klikněte na něj a v záložce "Formát" toto nastavení najdete. Pokud chcete vrstvit obrázky a ty se překrývají ve špatném pořadí, použijte na ně pravé tlačítko myši a požadované z tlačítek "Přenést blíž/dál".

Návrhy designu

V nejnovějších verzích PowerPoint nabízí také funkci "Návrhy designu". Pokud si nejste jisti se vzhledem některého z vašich snímků, po stisknutí tohoto tlačítka (vpravo na kartě "Návrh") se vám v dialogovém okně zobrazí několik návrhů, jak je vzhled možné vyřešit. Vyzkoušejme si to – na nový snímek vložíme tři obrázky a podíváme se, co nám program doporučí.

Návrhy designu v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Výsledkem může být i takovýto snímek, který bychom sami vytvářeli jen těžko.

Návrh designu koláže obrázků v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Motivy – sjednocení vzhledu celé prezentace

Jak uvádí samotný Microsoft, motiv je designové schéma barev, písem a pozadí, které použijeme na snímky. Pokud chceme, aby prezentace působila dobrým dojmem, je důležité, aby použitý motiv korespondoval s tématem prezentace.

Nejdříve si ukažme, jak nevhodně zvolený motiv může působit komicky, protože se nehodí ke zvolenému tématu:

Nevhodně zvolený motiv v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint
Nevhodně zvolený motiv v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Při vytváření prezentace máme dvě možnosti, jak motiv získat:

  • Sada motivů MS Office
  • Vlastní motiv

Většinou si vystačíme s již hotovými motivy, pokud ale máte dost času a chcete svou prezentaci ozvláštnit nebo se vám žádný motiv Office nehodí, můžete si také vytvořit vlastní motiv. My si tu dnes ukážeme obojí.

Sada motivů

Vybrat si z motivů můžeme v záložce "Návrh".

Výběr motivů Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Každý motiv má ještě několik variant, ze kterých si můžete vybrat.

Varianty motivu v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Ty většinou spočívají hlavně ve změně barevné palety. Jestliže se vám ani jedna nelíbí, můžete si v rámci motivu nastavit vlastní barvy, písmo i pozadí.

Pokud jste se rozhodli, že chcete nějaký motiv použít, ale žádný z nabídky v záložce "Návrh" se vám nelíbí, nezapomeňte, že výběr online motivů je daleko větší. Můžeme je najít na úvodní stránce při vytváření nové prezentace.

Výběr online motivů v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Vlastní motiv

Pojďme si vyzkoušet vytvořit vlastní motiv prezentace.

Mějte na paměti, že prezentace vždy vypadá nejlépe, když je laděna do několika málo barev a tím sjednocena. S tím souvisí i používání ideálně jednoho fontu v celé prezentaci. Celkový vzhled by měl být založen na kontrastu. To nemá pouze estetické, ale i praktické účinky – posluchači se v ní pak lépe orientují a text je lépe čitelný. Za sebe doporučuji na pozadí a text některou z kombinací černá (nebo jiná tmavší barva) a bílá, pokuste se vyhnout červené.

Svůj motiv vytvoříme v záložce "Zobrazení" – "Předloha snímků". Zobrazí se nám prostředí pro vytváření vlastních motivů, které se ukončuje tlačítkem "Zavřít předlohu" v nově vzniklé záložce "Předloha snímků". V rámci tohoto režimu se můžeme pohybovat v celém pásu karet, provedené změny budou platit pouze pro předlohy snímků.

Úprava předlohy snímku v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

V pásu miniatur vlevo vidíme spoustu miniatur odlišných od našich snímků. Ty představují jednotlivé druhy snímků, které je možné do prezentace vložit. V tomto prostředí můžeme upravit, jak budou vypadat – nejen pozadí, text a barvy, ale také například rozložení oken.

Pozadí všech snímků

U všech snímků, možná s výjimkou úvodního, doporučuji mít stejné pozadí, které si teď vytvoříme. Program nám možností nabízí několik, já jsem si zvolila barevný přechod, a to s následujícími barvami. Nastavila jsem stejné pozadí pro všechny snímky.

Úprava pozadí předlohy snímku v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Můžete namítnout, že se k tomu černá barva příliš nehodí, proto barvu písma nastavíme na bílou, aby byla kontrastnější. Vybereme také jinou sadu písma. Znovu zmíním, že se doporučuje spíše bezpatkové.

Změna barvy písma v předloze snímku v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Přestože máme krásné nové pozadí, snímek působí poněkud prázdně. Vložíme proto nějaký ornament, abychom ho oživili. Já jsem vytvořila následující – sloučené lomené čáry vedle sebe. Nezapomeňte ho vložit do každého druhu snímku, kde by se měl vyskytovat. Pokud se bude vyskytovat ve všech, stačí jej vložit do horního snímku v pásu miniatur – to, co do něj vložíme, se zobrazí ve všech snímkách.

Vytvoření ornamentu v předloze snímku v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Úvodní snímek

Úvodní snímek by měl se vzhledem ostatních korespondovat, proto použijeme stejný základ. Protože se na něm ale vyskytuje málo informací a byl by moc prázdný, vložíme do něj ten samý ornament ještě několikrát v různých podobách.

Dokončení ornamentu - Základy Microsoft PowerPoint

Teď již máme náš motiv hotový a můžeme se vrátit do základního prostředí, kde jej uložíme. Tlačítko uložení aktuálního motivu nalezneme pod nabídkou již hotových motivů na kartě "Návrh".

Uložení aktuálního motivu v Microsoft PowerPoint - Základy Microsoft PowerPoint

Nyní již víme, jak upravovat prezentaci a jak vytvářet vlastní vzhled snímků.

V příští lekci, Základy PowerPointu - Obrázky v prezentaci, se naučíme, jak pracovat s obrázky.


 

Předchozí článek
Kvíz - Základní ovládání MS PowerPoint
Všechny články v sekci
Základy Microsoft PowerPoint
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Základy PowerPointu - Obrázky v prezentaci
Článek pro vás napsala mifik02
Avatar
Uživatelské hodnocení:
7 hlasů
Aktivity