Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 15 - Další užitečné možnosti a nastavení v MS Word 1

V předešlém cvičení, Řešené úlohy ke 14. lekci Word pro začátečníky, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

Jelikož se tento seriál již pomalu blíží ke konci, budou následující články takové souhrnné a zkrátka obsáhnou všechno, co by ještě být zahrnuto mělo a prozatím nebylo. Krásně česky řečeno, bude to takový pel-mel.

Až projdete i tyto články, budete moci směle prohlásit, že o Wordu už něco víte a klidně můžete pak začít poučovat kolegy. Určitě to ocení. Nebo můžete všichni společně pokračovat k seriálu o Wordu pro pokročilé. Probírá se tam spousta užitečných věcí, jak jinak, pouze jsou již trochu méně intuitivní a vyžadují větší vstupní znalosti.

Pojďme tedy na to.

Sloupce

Každý existující text zabírá nějaký počet sloupců. Pokud se sloupci vůbec nezaobíráte, tak text vlastně tvoří jeden jediný sloupec, logicky. Může jich ale přirozeně být i více, především se používají dva nebo tři.

Sloupce se nastavují v nabídce Rozložení – Sloupce. Buď vytvoříme text (v jediném sloupci) a ten následně rozdělíme do více sloupců, nebo si prvně nastavíme rozdělení do sloupců a pak až tvoříme text. V důsledku obě možnosti vytvoří to samé, ale vyžadují trochu jiný přístup.

Musíme si uvědomit, že rozdělení do sloupců se týká veškerého textu, ledaže text před rozdělením do sloupců označíme kurzorem. Pokud tedy text již existuje, můžeme ho celý vybrat kurzorem, přejít na Rozložení – Sloupce a vybrat požadovaný počet, třeba dva sloupce. Následně se jen a pouze zvolený text převede do sloupců s tím, že kde se nachází zalomení sloupců je určeno automaticky programem - víceméně jsou ty sloupce stejně dlouhé.

Pokud chceme první nastavit strukturu sloupců, musíme nejprve vytvořit nový oddíl. Oddíly jsou sekce dokumentu, které se z hlediska formátování chovají vzájemně nezávisle, například můžeme s jejich pomocí docílit toho, že (jen) část dokumentu má stránky otočené horizontálně. Konců oddílů (typů je více, ukážeme si ten nejjednodušší) vložíme přes Rozložení – Konce – průběžné. V tomto novém oddílu můžeme už rozdělit text do sloupců s tím, že předchozí část není nijak zasažena.

Základy Microsoft Word
Základy Microsoft Word

Tabulátory

Tabulátor je klávesa, která pomáhá odsadit text více vpravo. Tabulátory jsou někdy nevyhnutelné, používat je ale pro větší odsazení sérií mezerníků je projev hrubé neznalosti základních věcí. Tabulátory navíc umožňují různá nastavení, která jejich využití zpřesní.

To, jakou mezeru tabulátor vytvoří, je nějak nastaveno automaticky, ale především se to dá snadno změnit. Na horním pravítku nad stránkou jedním kliknutím určíme polohu tabulátoru a můžeme zarážky později i posouvat pro úpravu nastavení:

Základy Microsoft Word

Na obrázku jsou patrné zarážky na hodnotách 3 a 10. Ještě přesnější nastavení nám bude umožněno, pokud na pravítko (s umístěnou zarážkou) dvakrát klikneme, čímž získáme následující nabídku:

Základy Microsoft Word

Zde vidíme již existující zarážky, můžeme je vymazat nebo přidat nové, no a pak tu máme dvojici doplňkových nastavení. Zarovnání určuje, jak bude text s daným odsazením zarovnán (viz níže) a vodící znak je symbol, kterým budou jednotlivé pozice tabulátorů spojeny.

Následující obrázek ilustruje, jak jednotlivá nastavení vypadají: tabulátory jsou na 2 a 12 cm, zarovnání druhého tabulátoru je na desetinnou čárku a vodicí znak jsou tečky. 

Základy Microsoft Word

Ano, výsledek vypadá trochu jako jídelní lístek upravený k demonstraci výše uvedených věcí. Dosaženo ho bylo tak, že jsem na začátku každého řádku stiskl klávesu Tab, napsal název jídla, stiskl Tab znovu, a nastavený vodící znak tečky provedl odsazení až k druhé hranici, kde jsou ceny. Ty jsou takové jaké jsou, aby bylo vidět, jak funguje zarovnání na desetinnou čárku. Ať už je počet míst před nebo za čárkou jakýkoliv, desetinná čárka je vždy na stejném místě pro každý řádek. To je docela dobré nastavení právě pro ceny nebo číselné hodnoty obecně. Ale není to univerzálně správné, někdy je jiný druh zarovnání lepší.

Tabulátory mají své místo a nelze je nahradit ničím, co může na první pohled fungovat podobně, protože ve struktuře dokumentu jsou tabulátory promítnuty jinak a následné úpravy jsou pak složité až nemožné a také jsou s tabulátorem spojena jistá nastavení (která jsme právě viděli), které ostatní způsoby neumožňují.

Zobrazení

Do třetice v této lekci se podíváme doprava dolů. Úplně vpravo dole nacházíme přiblížení nebo oddálení dokumentu, pomocí tlačítek + a -. Při velikosti 100 % připomíná zobrazený list skutečnou velikost papíru A4. Při zvětšení se náhled přibližuje, ale kvalita písma zůstává zachována. Není to jako s některými obrázky, které se přiblížením rozostří. Neutrální velikosti dosáhneme i pomocí klávesové zkratky Ctrl + 0.

Tutéž nabídku, stejně jako to, o čem budeme mluvit dále, nalezneme i pod kartou Zobrazení v horním menu. Ta skrývá i pár další užitečných věcí, tak si je projdeme posupně. Na konci bude obrázek se zvýrazněním všech částí, o kterých je zde pojednáváno.

Režimy zobrazení

V levé části jsou režimy zobrazení. Normálně se pohybujeme v Rozložení při tisku, ale praktický je i Režim čtení. V něm se zobrazují dokumenty, ve kterých nelze dělat úpravy. Soubor pak zobrazuje jen a pouze jednu stránku za druhou bez možnosti editace.

Pro nerušené zobrazování dokumentu můžeme využít i Soustředěné čtení, což je vlastně fullscreenový mód, tedy kromě obsahu dokumentu nevidíme vůbec žádné ovládací prvky kolem.

Zobrazit

Zde určujeme, jaké ovládací prvky jsou viditelné. Standardně máme Pravítko, které je měřítkem stránky zobrazeným nad dokumentem. Pro přesné umístění objektů na stránce můžeme (dočasně) využít i Mřížku. Navigační podokno je pak vlastně souhrnem nadpisů nebo stránek v dokumentu, pomocí kterého lze rychle listovat.

Okno

V této části jsou ještě další možnosti zobrazení stránky. Standardně tedy máme 100 %, můžeme ale zvolit i zobrazení jedné či více stránek najednou, které přesně upraví měřítko stránky. Šířka stránky je volbou, která zvětší dokument tak, aby přesně vyplňoval celou šířku stránky, přičemž na výšku se pak papír na displej už rozhodně nevejde a problémy bývají zejména pak se stránkami otočenými horizontálně.

V následujícím kvízu, Kvíz - Tabulky a další užitečné možnosti v MS Word, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Řešené úlohy ke 14. lekci Word pro začátečníky
Všechny články v sekci
Základy Microsoft Word
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Kvíz - Tabulky a další užitečné možnosti v MS Word
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Uživatelské hodnocení:
6 hlasů
Petr
Aktivity