MS Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Tvoříme instalace k programům v Inno Setup Compiler

Pokud jste vytvořili nějaký program nebo hru a chcete ho publikovat na webu, určitě jste přemýšleli o tom, že k němu vytvoříte instalaci. K tvorbě instalací je mnoho různých programů - některé jsou zadarmo, některé placené, některé nefungují na Vistách a W7, některé obsahují reklamy. Jeden program ale výrazně vyčnívá z řady a to Inno setup compiler.

Inno setup compiler je volně šiřitelný a plně uzpůsobitelný program k tvorbě instalací pro systém Windows. Je extrémně jednoduchý na ovládání a obsahuje mnoho možností. Proto je to nejpoužívanější instalační program, který využívají jak volně šiřitelné, tak placené programy i hry (např. Skype).

V Innosetupu se programuje pomocí skriptu, který se také může automaticky vygenerovat jednoduchým průvodcem. Kromě všech základních operací jako vložení zástupce na plochu, nabídek start či rychlého spuštění obsahuje mnoho vychytávek.

V tuto chvíli mě napadá možnost vložení vlastních textů a obrázků do installeru, zajištění práv ve windows Vista a Windows 7, podpora více jazyků, kontrola běžícího programu pomocí mutexu (aby uživatel program nejdříve vypnul, když ho přeinstalovává novou verzí), zobrazení a potvrzení licenčních podmínek, podpora skinů, díky možnosti zvolení vysoké komprese má instalace velmi malou velikost (jen pár KB navíc). Pro pokročilejší uživatele není problém díky zabudovanému skriptovacímu jazyku podobnému Pascalu naprogramovat nejrůznější kontroly a funkce (například stahování potřebných balíčků nebo kontrolu přtomnosti .NET frameworku).

Skript Inno setupu vypadá následovně:

Nyní malé zamyšlení nad tím, proč k programu instalaci přidat...

 

5 důvodů, proč by měl program obsahovat instalaci


 • Jednoduchost a přehlednost. Průvodce instalací je plně přizpůsobitelný, jednoduchý a přehledný. Je navržený tak, aby seděl každému uživateli. Pohodně nainstaluje vaši aplikaci, zařadí ji do seznamu nainstalovaných aplikací, podle volby uživatele vytvoří ikonu na ploše, v nabídce start nebo v rychlém spuštění. Samozřejmě také obsahuje stejně rychlou odinstalaci.

 • Četnější používání - Díky tomu, že je program uveden v seznamu nainstalovaných aplikací, v nabídce start a případně i jako ikona na ploše, uživatel dotyčný program nejen nezapomene používat, ale také ho používá častěji. Nejhorší, co může být, je program bez instalace zahrabaný ve složce na ploše, pojmenované "Nová složka 5". Další výhodou je, že se váš program neobjeví někde ke stažení nějak osekaný v zipu, jak to mají portable verze zvykem. Každý si stáhne originální instalaci a to povětšinou z vašeho webu.

 • Dostupnost - Nepotřebujete žádný winzip ani winrar, nemusíte pro nic vytvářet složku, program je dostupný každému.

 • Zpětná vazba přes web - Po instalaci je u vaší aplikace v nabídce start odkaz na internetové stránky, velmi jednoduchá cesta pro spokojeného uživatele dostat se k vám pro další software či informace. Možná namítáte, že mohu dát adresu do nějakého about dialogu přímo v aplikaci. Jistě, že mohu, ale jak již jsem se zmínil - velmi mnoho lidí je zvyklých hledat link zde, protože většina softwaru ho tam prostě má.

 • Windows je na to navržený - Všichni, kteří odsuzujete instalace, si uvědomte, že Microsoft Windows je systém, navržený pro instalace. Takto se do něj prostě programy dostávají. Ten, kdo instalace nepoužívá, se ochuzuje o možnosti systému Windows, které pro nainstalované aplikace nabízí (mám na mysli nabídku start, nainstalované aplikace a podobně, divili byste se, kolik lidí toto používá).

Není divu, že každý komerční software má instalaci ;-) Instalace není většinou jen u méně oblíbených freewarových aplikací nebo u programů, kterým nezáleží na popularitě a stahovanosti.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

 

Mýty o instalacích


Nechává to bordel v počítači, každá instalace mi počítač zpomalí - Innosetup je kvalitní program, který za sebou nezanechává žádný "bordel" v počítač, jak si mnozí anti-instalátoři myslí. Někdy se podívejte, co vám nechávají v registrech někteé programy bez instalace.

Instalace zdržují - Tento argument jsem nikdy nepochopil. Je přeci rychlejší 3x kliknout na tlačítko "Další" a jednou na "Spustit", než vytvářet novou složku -> napsat název programu -> otevřít zip a rozbalit ho. Většina programů totiž v zipu nemá složku, ale rovnou její obsah, čili složka se musí vytvořit. Některé "zipovací" programy sice nabízí možnost rozbalit do složky, ale když zip otevíráme např. ze správce stahování Firefoxu, nevyvoláme pravý klik pro ropzbalení do složky. Nehledě na to, že když tam složka již náhodou je, stejně musím program znovu přesunout. O dialozích pokud nemáme registrovaný Winrar raději vůbec nemluvím :)

Program s instalací je větší a déle se stahuje - Opět není pravda, díky zmiňované vysoké kompresi velikost souboru nabyde opravdu jen o pár KB, čili soubor se může stahovat pomaleji jen o zlomek vteřiny, čehož si člověk nikdy nemůže ani všimnout.

 

Ukázkové skripty


Zde jsem připravil několik skriptů, které nejvíce používám. Skripty se píší (pokud není zmíněno jinak) do zvláštního bloku [Code], který je nutno vytvořit na konci instalačního skriptu.

Nastavení vlastního obrázku při instalaci:

Určitě si přejete, aby se při instalaci zobrazilo logo vaší aplikace, které může vypadat následovně:

Kód:

WizardImageFile=c:\vasobrazek.bmp

Skript vložte do bloku [Setup]
Velikost obrázku musí být 164x314 px.
Je možné upravit i menší obrázek výše a to příkazem WizardSmallIma­geFile. Jeho velikost musí být 55x55 px.

 

Kontrola přítomnosti .NET frameworku:

Pokud programujete pro .NET Framework (např. v C#) a potřebujete zajistit, aby měl uživatel před spuštěním vaší aplikace nainstalovaný .NET Framework V 2.0, můžete využít následující skript, který ověří existenci .NETu a případně vyvolá výzvu k jeho stažení:

[Code]
function InitializeSetup(): Boolean;
var
  ErrorCode: Integer;
  NetFrameWorkInstalled : Boolean;
  Result1 : Boolean;
begin
  NetFrameWorkInstalled := RegKeyExists(HKLM,'SOFTWARE\Microsoft\.NETFramework\policy\v2.0');
  if NetFrameWorkInstalled =true then
  begin
    Result := true;
  end;

  if NetFrameWorkInstalled = false then
  begin
    NetFrameWorkInstalled := RegKeyExists(HKLM,'SOFTWARE\Microsoft\.NETFramework\policy\v2.0');
    if NetFrameWorkInstalled =true then
    begin
      Result := true;
    end;

    if NetFrameWorkInstalled =false then
      begin
        //Result1 := (ExpandConstant('{cm:dotnetmissing}'), mbConfirmation, MB_YESNO) = idYes;
        Result1 := MsgBox('Tento program vyžaduje .NET Framework minimální verze 2.0, který nebyl na Vašem počítači nalezen, pravděpodobně kvůli neaktuálnímu systému. Přejete si ho nyní stáhnout?',
            mbConfirmation, MB_YESNO) = idYes;
        if Result1 =false then
        begin
          Result:=false;
        end
        else
        begin
          Result:=false;
          ShellExec('open',
          'http://www.sdraco.cz/dotnet20.htm',
          '','',SW_SHOWNORMAL,ewNoWait,ErrorCode);
        end;
      end;
  end;
end;

Kontrola spuštěného programu:

Pokud si uživatel instaluje novou verzi vašeho programu, neměla by být stará verze spuštěna. Když se její soubory používají, nemohou být přepsány za nové. Inno setup compiler disponuje kontrolou tzv. Mutexu, který se používá ke kontrole běžících aplikací. Mutex každé aplikace má své unikátní jméno "např. Mutex_me_aplikace" a je velmi snadné ho do aplikace vložit. Do innosetupu se vkládá do bloku [Setup] a to následujícím příkazem:

AppMutex=Mutex_me_aplikace,Global\Mutex_me_aplikace

 

Uložení jazyka zvoleného při instalaci pro pozdější využití v naší aplikaci

Docela dlouho mi trvalo, než jsem přišel na způsob, jak svou aplikaci při prvním spuštění přepnout do toho jazyka, který uživatel zvolil při její instalaci. Zprvu jsem si myslel, že bude jazyk zapsán v registrech, údajně tam je, ale nepodařilo se mi ho najít. Rozhodl jsem se tedy využít souboru, do kterého uložím obsah konstanty {language}, kde je uložený zvolený jazyk. Níže uvedený příkaz vytvoří soubor v adresáři aplikace a pokud již existuje, jeho obsah přepíše. Měl by se provést až po instalaci. Jak na to je popsáno v dalším tipu níže.

SaveStringToFile(ExpandConstant('{app}')+'\language.dat', ExpandConstant('{language}'), False);


Provedení skriptu před instalací a po instalaci

Následující kód obsahuje dvě procedury, z nichž jedna se provede před instalací (kopírováním souborů) a druhá těsně po ní. Ke zjištění stavu instalace se využívá událost CurStepChanged.

procedure DoPreInstall();
begin
 MsgBox('Před instalací.', mbInformation, MB_OK);
end;

procedure DoPostInstall();
begin
 MsgBox('Po instalaci.', mbInformation, MB_OK);
end;

procedure CurStepChanged(CurStep: TSetupStep);
begin
 if CurStep = ssInstall then begin
  DoPreInstall();
 end else if CurStep = ssPostInstall then begin
  DoPostInstall();
 end;
end;

Stažení


Program Inno setup compiller naleznete ke stažení na adrese http://www.jrsoftware.org


 

Všechny články v sekci
Tipy a triky na další software
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
7 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Patrik Wehowsky:20.12.2012 14:00

Nedáš tu více ukázek/návodů?

Odpovědět
20.12.2012 14:00
Tvrdá práce, která stojí za to, je tou nejlepší odměnou, jakou nám život nabízí. Theodore Roosevelt
Avatar
Kit
Redaktor
Avatar
Kit:20.12.2012 14:10

Nejlepší instalátor je vždy ten, který je přímo součástí operačního systému. Administrátor tak má jednotný způsob instalace pro všechny aplikace a nemusí se bát, že něco poplete nebo že nainstaluje nějaký malware.

Odpovědět
20.12.2012 14:10
Vlastnosti objektů by neměly být veřejné. A to ani prostřednictvím getterů/setterů.
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Patrik Wehowsky
David Čápka:20.12.2012 14:20

K čemu více ukázek?

Odpovědět
20.12.2012 14:20
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Patrik Wehowsky:20.12.2012 14:29

Postupy jak se s tím pracuje.

Odpovědět
20.12.2012 14:29
Tvrdá práce, která stojí za to, je tou nejlepší odměnou, jakou nám život nabízí. Theodore Roosevelt
Avatar
Patrik Wehowsky:20.12.2012 14:30

A ty první dva obrázky nejdou přiblížit.

Odpovědět
20.12.2012 14:30
Tvrdá práce, která stojí za to, je tou nejlepší odměnou, jakou nám život nabízí. Theodore Roosevelt
Avatar
...
Redaktor
Avatar
...:14.6.2013 15:53

A co mam robit ked chcem uninstall ?

Odpovědět
14.6.2013 15:53
Nehovor čo vieš, ale snaž sa vedieť, čo hovoríš...
Avatar
WOťas
Člen
Avatar
WOťas:11.8.2013 10:37

Super tohle sem hledal :)

 
Odpovědět
11.8.2013 10:37
Avatar
Tol
Neregistrovaný
Avatar
Tol:15.8.2013 8:00

Supr clanek, Inno Setup je opravdu vynikajici. Ja bych jeste upozornil na dalsi plug-in pro Inno Setup: Visual & Installer (www.visual-installer.com), ktery umozni pracovat s Inno Setupem primo z Visual Studia a umozni vytvaret pekne skinovane instalatory.

 
Odpovědět
15.8.2013 8:00
Avatar
sisolpes
Člen
Avatar
Odpovídá na ...
sisolpes:6.11.2013 20:48

Můžeš program odinstalovat třeba v ovládacích panelech -> Přidat nebo odebrat programy :-).

Editováno 6.11.2013 20:48
Odpovědět
6.11.2013 20:48
Alt + 2
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
joci
Člen
Avatar
joci:30.7.2014 20:23

Je k tomu skriptovaciemu jazyku aj nejaky manuál, resp. referenčná príručka? Dá sa overiť či je na PC nainštalovaný JVM(Java)a prip. ponúknuť stiahnutie, tak ako to tu uvádzaš pri .NET? :)

Odpovědět
30.7.2014 20:23
Svet patrí tím, ktorí sa neposerú.
Avatar
x10102
Člen
Avatar
x10102:24.10.2015 8:23

Já mám stále radši programy bez instalace. Když spouštíš instalátor tak nikdy nevíš, co se v tom skrývá,
když máš jen zazipované soubory, tak si je můžeš všechny prohlédnout, než cokoliv spustíš.

Odpovědět
24.10.2015 8:23
We use pointers because it's easier to give someone an address to your home than to give a copy of your home to ...
Avatar
Milan Křepelka
Redaktor
Avatar
Odpovídá na x10102
Milan Křepelka:24.10.2015 13:41

Ten tvůj argument nedává elementární logiku. Bojíš se toho, že by v tom instalátoru mohlo něco být. Ale program pohozený v zipu bys klidně spustil. To je fakt hodně úsměvný.

 
Odpovědět
24.10.2015 13:41
Avatar
Odpovídá na x10102
Michal Štěpánek:24.10.2015 21:13

A k čemu ti je, že si ty soubory prohlídneš? Podle názvu poznáš, co v nich je?

Když spouštíš instalátor tak nikdy nevíš, co se v tom skrývá,...

Když pustíš rozzipovaný *.exe, tak víš, co se v něm skrývá? Hmmm, zřejmě slušnej oddíl...

Odpovědět
24.10.2015 21:13
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Štěpánek
Martin Dráb:24.10.2015 21:37

Pokud by se jednalo o instalátor ovladačů, tak by to dávalo smysl. Tam člověk moc .exe nepotká. Je samozřejmě otázka, jestli se ti pak podaří ty ovladače nainstalovat ručně (často ale jo).

Ale uznávám, že je to dost specifický případ.

Odpovědět
24.10.2015 21:37
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
FiftypiSoftware:14.8.2016 17:22

Inno setup používám a jsem s ním spokojen. Umí toho fakt spoustu. Jsou na netu dohledatelné návody, např.: jak udělat script pro zjišťování nové verze aplikace ap.?

 
Odpovědět
14.8.2016 17:22
Avatar
x10102
Člen
Avatar
Odpovídá na Milan Křepelka
x10102:3.2.2017 21:34

Až po dvou letech jsem si všiml, co jsem to napsal za blbost :D

Odpovědět
3.2.2017 21:34
We use pointers because it's easier to give someone an address to your home than to give a copy of your home to ...
Avatar
Jiří Hlaváček:3.2.2017 21:58

Jo funguje to pěkně a ten skriptovací jazyk dost připomíná Pascal :-)

 
Odpovědět
3.2.2017 21:58
Avatar
Odpovídá na joci
Rostislav Pavelka:13.8.2018 8:09

Ano samoz´řejmě díky pascalským scriptům lze naprogramovat skoro ve. Já kontroluji jak .NET, tak instalované IIS na SRV nebo třeba SQL s jeho databázemi, tabulkami, hodnotami.
Příručka existuje, já ji mám staženou, jedná se o pdf "EssentialPas­calv4.pdf".

Odpovědět
13.8.2018 8:09
Svět je krásné místo k žití - hlavně se z něj ale neposrat :D
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 18 zpráv z 18.