Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
Discount week - April - 30

Lekce 3 - SQLite - Vkládání a mazání dat v tabulce

V minulé lekci, SQLite - Vytvoření databáze a tabulky, jsme si vytvořili databázi a v ní tabulku uživatelů.

Dnes budeme vkládat a mazat záznamy, tedy uživatele.

Vložení záznamu do tabulky

Vložení nového uživatele si ukážeme opět nejprve přes DB Browser for SQLite. Prvně si otevřeme soubor s databází. Poté přejdeme na panel Browse Data, ujistíme se, že níže máme vybranou správnou tabulku uzivatele a klikneme na New Record. Do tabulky se vložil nový záznam, jehož údaje jsou zatím, kromě uzivatele_id, který se vyplní díky AUTOINCREMENT samo, NULL. Po kliknutí na údaj jej můžeme změnit dle libosti.

Vložení záznamu do tabulky v DB Browseru for SQLite

Znovu připomínám, že pokud chceme doopravdy zapsat změny do databáze, musíme kliknout na Write Changes, což můžeme preventivně udělat právě teď.

Ekvivalentní SQL dotaz pro přidání Jana Nováka by vypadal takto:

INSERT INTO "uzivatele" (
  "jmeno",
  "prijmeni",
  "datum_narozeni",
  "pocet_clanku"
)
VALUES (
  'Jan', 'Novák', '1984-11-03', 17
);

První řádek je opět jasný, prostě říkáme "Vlož do uživatelů", další řádky jsou sloupce, ve kterých bude mít nová položka nějaké hodnoty. Sloupec s id zde neuvádíme, ten se vyplňuje sám. Následuje slovo values a další výčet prvků v závorkách, tentokrát hodnot. Ty jdou v tom pořadí, jaké jsme uvedli u názvů sloupců. Textové hodnoty jsou v uvozovkách nebo apostrofech, všechny hodnoty oddělujeme čárkami.

POZOR! Pokud vkládáme do SQL dotazu text (zde třeba jméno uživatele), nesmí obsahovat uvozovky, apostrofy a pár dalších znaků. Tyto znaky samozřejmě do textu zapsat můžeme, jen se musí ošetřit, aby si databáze nemyslela, že jde o část dotazu. Ještě se k tomu vrátíme.

Vložte si pomocí SQL dotazu pomocí panelu Execute SQL několik uživatelů, pokud nemáte fantazii, klidně vložte ty z tabulky na začátku:

Uživatelé v SQLite tabulce

Vymazání záznamu

Zkusme si někoho vymazat. Asi byste přišli na to, že se to dělá tím tlačítkem Delete Record. Zkuste si to.

Vymazání se v jazyce SQL dělá pomocí příkazu DELETE:

DELETE FROM "uzivatele" WHERE "uzivatele_id" = 2;
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Příkaz je jednoduchý, voláme "vymaž z uživatelů", kde se hodnota ve sloupci uzivatele_id rovná 2. Zaměřme se na klauzuli WHERE, která definuje podmínku. Potkáme ji i v dalších dotazech. Jelikož zde mažeme podle primárního klíče, jsme si jisti, že vždy vymažeme právě jednoho uživatele. Podmínku samozřejmě můžeme rozvinout, závorkovat a používat operátory AND (a zároveň) a OR (nebo):

DELETE FROM "uzivatele" WHERE ("jmeno" = 'Jan' AND "datum_narozeni" >= '1980-1-1') OR ("pocet_clanku" < 3);

Příkaz výše vymaže všechny Jany, kteří byli narození po roce 1980 nebo všechny uživatele, kteří napsali méně než 3 články.

POZOR!, nikdy na klauzuli WHERE nezapomeňte, pokud napíšete jen:

DELETE FROM "uzivatele";

Budou vymazáni všichni uživatelé v tabulce!

SQL injection

SQL injection je termín, označující narušení databázového dotazu škodlivým kódem od uživatele.

Rozhodl jsem se tuto pasáž vložit hned na začátek seriálu. Pokud vás nějak zmate, tak si z toho nic nedělejte, hlavní je o riziku vědět, stejně si bezpečnou práci s databází ukážeme vždy u příslušného jazyka.

Co je SQL injecton

Představme si, že naše tabulka s uživateli je součástí databáze nějaké aplikace. A také, že umožníme uživateli (naší aplikace) mazat uživatele podle příjmení. Do dotazu vložíme tedy nějakou proměnnou, která pochází od uživatele:

DELETE FROM "uzivatele" WHERE "prijmeni" = '$prijmeni';

$prijmeni je proměnná, obsahující třeba tento text:

Novák

Dotaz se tedy sestaví takto:

DELETE FROM "uzivatele" WHERE "prijmeni" = 'Novák';

Dotaz se provede a vymaže všechny Nováky. To zní jako to, co jsme chtěli. Teď si ale představte, co se stane, když někdo do proměnné zadá toto:

' OR 1 --

Výsledný dotaz bude vypadat takto:

DELETE FROM "uzivatele" WHERE "prijmeni" = '' OR 1 --';

Protože 1 je z logického hlediska vždy pravda a v podmínce je, že buď musí mít uživatel prázdné příjmení nebo musí platit pravda (což platí), vymaže dotaz všechny uživatele v tabulce. Poslední uvozovky se útočník zbavil komentářem (dvě pomlčky), který v dotazu zruší vše do konce řádku. Šikovnější útočníci dokáží udělat injekci v kterémkoli SQL příkazu, nejen v DELETE.

Řešení

Nebojte, řešení je velmi jednoduché. Problém dělá několik speciálních znaků v proměnné, jako jsou uvozovky a několik dalších. Pokud tyto znaky potřebujeme, musíme je tzv. odescapovat, tedy předsadit zpětným lomítkem. V aplikaci to za nás nějakým způsobem řeší ovladač databáze, buď to dělá úplně sám nebo data musíme pomocí něj před vložením do dotazu nejprve odescapovat. Určitě si to zjistěte, než začnete s databází pracovat. Pokud budete používat zdejší návody, bude to v nich vždy uvedeno.

Odescapovaný dotaz by vypadal takto:

DELETE FROM "uzivatele" WHERE "prijmeni" = '\' OR 1 --';

Takový dotaz je neškodný, protože část vložená uživatelem je považována jako text. V textu se nevyhodnotí uvozovka a tím pádem ani komentář. Další variantou, jak aplikaci zabezpečit proti injekci, je obsah proměnné do dotazu vůbec nezadávat. V dotazu jsou poté uvedeny pouze zástupné znaky (otazníky):

DELETE FROM "uzivatele" WHERE "prijmeni" = ?;

A proměnné se pošlou databázi potom zvlášť a najednou. Ona si je tam sama navkládá tak, aby nevzniklo žádné nebezpečí. To je však teorie okolo konkrétního ovladače databáze a jak bylo řečeno, naleznete ji u jazyka, ze kterého budete s databází komunikovat (např. v sekci PHP, Python).

Editace záznamů

Databáze umožňuje 4 základní operace, které jsou často označovány zkratkou CRUD (Create, Read, Update, Delete). Jsou to tedy vytvoření záznamu, načtení (vyhledání), update (editace) a vymazání záznamu. Vytvoření a vymazání již umíme. Chybí nám tedy ještě editace a vyhledávání. Vyhledávání věnujeme celý příští článek, editaci si vysvětlíme ještě dnes.

Na editaci v DB Browseru už jsme vlastně narazili, stačí kliknout na nějakou hodnotu a přepsat ji. K úpravě slouží SQL dotaz UPDATE, úprava nějakého uživatele by vypadala asi takto:

UPDATE "uzivatele" SET "prijmeni" = 'Dolejší', "pocet_clanku" = "pocet_clanku" + 1 WHERE "uzivatele_id" = 1;

Za klíčovým slovem UPDATE následuje název tabulky, poté slovo SET a vždy název sloupce = hodnota. Můžeme měnit hodnoty více sloupců, pouze se oddělí čárkou. Můžeme dokonce použít předchozí hodnotu z databáze a třeba ji zvýšit o 1, jako v ukázce výše.

V další lekci, SQLite - Výběr dat (vyhledávání), si ukážeme slíbené vyhledávání.


 

Předchozí článek
SQLite - Vytvoření databáze a tabulky
Všechny články v sekci
SQLite databáze krok za krokem
Článek pro vás napsal Michal Martinek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
6 hlasů
Aktivity (3)

 

 

Komentáře

Avatar
Pavel Kubalík:16.9.2020 15:02

Zatím dobré
Jsem čím dál více nadšený. Je to zde opravdu dobře podané. Pochopitelně to chce cvik.
Trochu mne zdržuje to, že mám popisy v DB Brovseru přeložené částečně do češtiny, ale to je detail, který má na druhé straně zase výhody.
Raději nepřejdu dnes k další lekci a promyslím si to co jsem se naučil.
Děkuji PK

 
Odpovědět
16.9.2020 15:02
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Ľuboš Pinteš:28.11.2020 17:51

Našiel som malinkatý preklep:
injecton -> injection

 
Odpovědět
28.11.2020 17:51
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.