Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Sales week Easter - 50

Lekce 3 - Swift UI pro různé displeje a Autolayout

V minulé lekci, Tvorba UI a seznámení se základními komponentami, jsme si vytvořili svou první Swift aplikaci v Xcode. Uměla ovšem pouze zobrazit textový popisek nebo některý z dalších ovládacích prvků Apple, které jsme si minule popsali.

V dnešním tutoriálu si ukážeme důležitou součást tvorby UI a sice, jak zajistit, aby byly komponenty na displeji přesně tam, kde je chceme.

Pravděpodobně víte, že moderní weby dnes počítají s tím, že uživatelé mají různé displeje (desktop, tablet, mobil..) a podle toho se přizpůsobují. U iOS situace není tak extrémní, ale pořád tu máme dvě velikosti iPhone (+ nový model X), několik iPadů a relevantní model je stále iPhone SE (rozměrově stejný jako model 5 a 5S). Velikostí displeje je i tak již mnoho a měli bychom s nimi počítat.

Práci si můžeme usnadnit určením aplikace pouze pro iPhone, přeci jen podíl iPadu není tak velký, ale přesto musíme počítat s různými displeji. Takže jak na to? Odpověď se jmenuje Autolayout, což je způsob, jak definovat UI, aby se přizpůsobilo displeji.

Layouty

Kdyby měla všechna zařízení stejně velké displeje, mohli bychom komponenty umisťovat jednoduše na přesné souřadnice (např. vložit popisek 20 pixelů na ose X a 40 pixelů na ose Y). Jakmile se ovšem fyzická velikost zařízení liší, musíme ovládací prvky na controlleru vždy přeskládat tak, aby se na displej všechny vešly nebo aby naopak nevyžívaly jen malou část. Přesně tento mechanismus nám layouty přináší.

Autolayout

Prvním z layoutů, které si představíme, je Autolayout. Pozice prvků v Autolayout určují tzv. constraints, což by se do češtiny dalo přeložit jako omezení. V některých programovacích jazycích je používán pojem kotva (anchor), protože constraints často slouží k přichycení nějaké strany komponenty ke straně kontejneru, ve kterém je vložená. V textu budu používat pojem constraints, protože mi přijde výstižnější a navíc budete znát korektní anglický termín.

Aby Autolayout fungovat korektně, musí mít každá komponenta přesně určeno, jak má být umístěna vzhledem k dalším komponentám nebo okrajům UI daného controlleru. Existuje více možností jak toho docílit. Komponentu můžeme jednoduše zarovnat na obou osách, definovat ji vzdálenost od okraje jiného UI prvku a tak podobně. Vše si podrobně ukážeme. V různých situacích se hodí různé přístupy.

Autolayout může být pro začátečníky náročný, stále se ale jedná o jedinou rozumnou cestu, jak UI navrhovat, takže se mu nevyhýbejte a nevzdávejte použití Autolayout po několika nezdařených pokusech.

Praktická ukázka

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Otevřeme Main.storyboard, klidně v tom samém projektu s Labelem z minulé lekce. Případně můžete založit nový projekt a nějaké UI komponenty do něj přidat. Je to jedno, pracovat budeme pouze v tomto jednom souboru. Označme si např. Label a zarovnejme ho na střed pomocí constraints. K tomu slouží ikonky v pravém dolním rohu editoru.

Constraints v Xcode

Zarovnání komponenty

Prostřední ikonka Align constraints se dvěma obdélníčky slouží právě k zarovnání.

Centrování pomocí Autolayout a constraints v Xcode

Zaškrtněme Vertically in Container a Horizontally in Container, čímž Label vycentrujeme v obou směrech. Pak již stačí jen kliknout na Add 2 Constraints, čímž se k němu příslušná zarovnávací omezení nastaví. Pojmem container se myslí komponenta, ve které je prvek vložený. V tomto případě je myšlen celý controller. Pokud byste Label měli např. uvnitř komponenty View, která se často používá právě jako container ostatních prvků nebo třeba na zaznamenání dotykových gest, tak container bude právě tento View. Tímto je Label zarovnaný a na všech displejích bude uprostřed. Jeho skutečná pozice (X a Y) se bude tedy měnit podle velikosti displeje daného zařízení.

Výsledek:

Label zarovnaný pomocí Autolayout v Xcode

Zajímá vás, proč jsme mohli zadat také konkrétní číslo a ve výchozím stavu to byla 0? To je pro případ, že bychom Label chtěli od středu posunout na libovolnou stranu. Např. o několik pixelů vertikálně nad střed. Již přidané constraints si můžete zkusit editovat v Size inspektoru. Protože se souřadnice počítají od levého horního rohu, náš Label bychom posunuli nahoru např. nastavením constraint pro Y osu na -30.

Připnutí ke stranám a omezení velikosti

Align constraints se hodí zejména k centrování. Nyní si ukážeme constrainty na pozici a velikost. Zde již platí, že musíte mít nastavené buď constraints pro všechny čtyři strany nebo dvě strany + šířku a výšku komponenty. (Abych byl kompletní, tak výšce se můžete vyhnout přes Aspect ratio.) Jedině tak bude Autolayout přesně vědět, kam komponentu umístit a jakou velikost ji nastavit. Samozřejmě nemůžete mít nastavené např. constraints pro levou a pravou stranu a zároveň nastavit fixní šířku. Tyto constrains budou mezi sebou v konfliktu, protože přichycením obou stran komponenty ke kontejneru se komponenta bude samozřejmě s kontejnerem roztahovat do šířky.

Zkusíme si nyní náš Label umístit do pravého horního rohu. Označte ho a následně klikněte na ikonku vedle té zarovnávací, která vypadá trochu jako Tie Fighter.

Nastavení constraints pro iOS aplikaci v Xcode

Tento dialog již vypadá komplikovaněji, ale není se čeho děsit. Chceme pravý horní roh, takže budeme zarovnávat od horní a pravé hrany. Doporučuji odškrtnout Constrain to margins, které počítá od jakýchsi vnitřních hran a občas nefunguje korektně. Osobně se mi často stává, že tyto margins nejsou registrovány a navíc, když je nikdy nebudete používat, nestane se vám, že byste se spletli v rozměrech apod.

Label umístíme např. 40 pixelů od horní hrany a 40 pixelů od pravé. To, že je constraint aktivní poznáte podle nepřerušované červené čáry. Po kliknutí se aktivuje/deaktivuje a stejně tak jej aktivuje zadání nové hodnoty. Protože jsme Label ukotvili k horní a pravé hraně, nezapomeňte nastavit i šířku a výšku, jinak by nebyla jeho velikost definována. Poté již stačí jen kliknout na Add 4 Constraints a Label jsme úspěšně ukotvili. V pravém horním rohu nyní zůstane. Vyzkoušet to můžete proklikáním různých displejů - přepínač je v dolní části editoru.

Přepínač velikostí displejů v Xcode

Tímto jsme dva základní přístupy probrali, tím Autolayout ovšem zdaleka nekončí.

Více komponent

Jakmile máme v kontejneru více komponent, Autolayout je při tvorbě constraints zohlední. Pokud bychom nyní k našemu Labelu v pravém horním rohu přidali na jeho levou stranu další komponentu, např. tlačítko Button, constraint vzdálenosti pro pravou hranu tlačítka se bude počítat od Labelu, což davá smysl. Můžete si ale zvolit, aby se opět počítal od hrany controlleru (šipka dolů v poli pro hodnotu). To ale nedoporučuji.

Než takto začnete nastavovat constraints více prvkům, vyplatí se zapřemýšlet, jak má výsledek vypadat a jestli třeba nebudete v brzké době přidávat komponenty nebo měnit jejich umístění. Nebojte se využívat obyčejný View jako kontejner pro komponenty, které patří k sobě. Constraints pak budete nastavovat od hran tohoto View a ten samotný pak snadno posunete. Klidně jednotlivým View dočasně nastavte výrazné barvy pozadí, ať máte přehled, jak jsou umístěny.

Konflikt mezi constraints

Občas se vám stane, že Autolayout začne "nadávat", protože mu constraints nesedí. Tehdy jste buď zapomněli nastavit vše vyžadované nebo omylem přidali duplicitní constraint. Button např. nemůže být 0 od levého okraje a zároveň jiným constraintem nastaven na 20 taktéž od levého okraje. Xcode vám poměrně dobře ukáže, kde je problém a umožní opravu "jedním klikem". Osobně tyto jednoduché opravy nevyužívám, protože často skončí jinak, než bych si přál. Stejně tak velmi zřídka používám Reset to suggested constraints, které constraints určí za vás. Třeba vám tyto možnosti vyhovovat budou, stačí je vyzkoušet. Připomínám, že constraints najdete v Size inspektoru jednotlivých komponent.

V příští lekci, Jednoduchá kalkulačka pro iOS ve Swift, se podíváme konečně na něco praktického a vytvoříme jednoduchou iOS kalkulačku. S ní se naučíme používat StackView a propojit UI s kódem.


 

Předchozí článek
Tvorba UI a seznámení se základními komponentami
Všechny články v sekci
iOS - Vyvíjíme mobilní aplikace ve Swift
Článek pro vás napsal Filip Němeček
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Autor se věnuje vývoji iOS aplikací (občas macOS) či těch webových ve frameworku Django. Twitter: @nemecek_f | GitHub nemecek-filip - mrkněte na veřejné projekty
Aktivity (7)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!