RUBY? Pohodový přivýdělek a zkušenosti pro nadšence, který nám pomůže sepsat několik článků o Ruby. Ozvi se nám na redakce (zavináč) itnetwork (tečka) cz.

6. díl - Typový systém: Optionals ve Swift

Swift Základní konstrukce Typový systém: Optionals ve Swift

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Cykly ve Swift, jsme se naučili ušetřit si práci pomocí cyklů. Nyní si konečně vysvětlíme koncept Optionals, který je ve Swift velmi důležitý a řekneme si, co znamenají všechny ty vykřičníky a otazníky ve zdrojovém kódu. S několika jsme se už setkali a byť se může pro začátek jednat o složitější koncept, tak bude lepší, když budete alespoň tušit, o co se jedná.

Motivace

Programovací jazyky často řeší, jak se vypořádat se situací, kdy proměnná nemá hodnotu. Třeba ji uživatel ještě nezadal, nenačetla se ze souboru a tak podobně. Často tento problém ostatní jazyky řeší tak, že každý hodnotový typ má vždy nějakou hodnotu a referenční typy zase využívají konceptu null, který označuje prázdnou proměnnou. Jenže to neřeší vše a často dochází k ne zrovna elegantnímu kódu.

Navíc vám často může program spadnout s chybou, že je některá proměnná null a nedá se s ní pracovat. To se vám s Optionals nestane, pokud je budete používat rozumně. Vše si v tomto tutoriálu ukážeme.

Proč tedy používat Optionals? Často nedává smysl, aby hodnotový typ (např. Int) měl jakoukoliv hodnotu. A vrátit -1 a podobné zvyklosti prostě není dobré. Jak poznáme, jestli je hodnota zrovna -1 nebo že ono -1 znamená, že hodnota ještě nebyla zadána? Optionals právě řeší případy, kdy nevíme, jestli máme k dispozici hodnotu a je jedno, jestli jde o hodnotový nebo referenční typ. Navíc nám nabízí bezpečný a rozumný způsob, jak v těchto případech postupovat. Celá řada metod, které Swift poskytuje, pracuje právě s Optionals, proto je dobré si koncept vysvětlit hned ze začátku.

Optional je typ, ale speciální

Optionals (respektive Optional) patří ve Swift mezi datové typy, ale jak už asi tušíte, mají dost specifické určení a slouží jako doplněk ostatních typů. Optionals nejlépe chápejte jako jakýsi box, který slouží k zabalení proměnné. Box vždy existuje, po jeho otevření ale hodnotu buď najdeme nebo je prázdný a tím je celý problém neexistujících hodnot částečně vyřešen.

Otazník

Vytvoření Optional je přímočaré, za název datového typu umístíme otazník a ten nám z něj vytvoří Optional. Tato proměnná nemusí mít vždy hodnotu, takže nám nebude nadávat Xcode, zároveň s ní ale nemůžeme pracovat jako s proměnnou, která bude mít hodnotu vždy. Zkrátka nemůžeme přičíst Int, když nemá nastavenou hodnotu. Pokud chcete hodnotu z Optional "smazat" a tím pádem mít opět prázdný box, stačí do proměnné přiřadit hodnotu nil.

var moznaCislo: Int?
moznaCislo = nil
// Nyní nelze napsat např. print(moznaCislo + 1), protože není jisté, zda box číslo obsahuje

Vykřičník

Optional můžeme vytvořit ještě druhým způsobem. Pomůže nám s tím vykřičník.

var vzdyCislo : Int!
// Můžeme napsat print(vzdyCislo + 1), ale aplikace spadne, protože v boxu vzdyCislo ještě číslo není

Tímto způsobem Swiftu říkáme, že se o proměnnou postaráme sami a zajistíme, aby měla před přístupem k ní platnou hodnotu (v tomto případě libovolné celé číslo). V kódu s ní můžeme pracovat jako s obyčejným Int, který jinak bez hodnoty nejde deklarovat, ale snadno nám může program spadnout.

Rozbalujeme box

Nyní si konečně vysvětlíme jak se k hodnotám dostat a proč jsme do našich kódu psali vykřičníky. V anglické terminologii se používají výrazy force unwrapping a optional binding. Pro první slouží již zmiňovaný vykřičník a prakticky si násilně vyžádáme hodnotu. Pokud neexistuje (box je prázdný), tak nám program spadne.

var moznaCislo: Int? = 5
let uciteCisloNeboCrash = moznaCislo!

V tomto případě už je konstanta uciteCisloNeboCrash vždy číslo, pokud program pokračuje dále. Pokud by ale moznaCislo bylo nil, tak nám program spadne.

Tento způsob se využívá velmi zřídka a obecně v případech, kdy víme, že vždy bude hodnota nebo naopak její absence znamená, že nemá smysl kód dále vykonávat, protože jde o něco kritického.

K Optionals byste měli vždy přistupovat opatrně právě skrze optional binding. Používají se dvě hlavní konstrukce, jedna za pomoci tradiční if podmínky a druhá za pomoci slovíčka guard. Jedná se spíše o sémantické rozdíly (mají jiný význam). Nejdříve si je ukážeme a následně vysvětlíme.

var optionalNumber : Int? = 5
if let number = optionalNumber {
        print(number)
}

Podmínka výše platí v případě, že proměnná optionalNumber obsahuje hodnotu. Ta se následně uloží do konstanty number a v těle podmínky s ní pracujeme jako s tradičním Int, takže nejsme dále omezováni.

Stručně se dá říci, že guard funguje opačně.

var optionalNumber : Int? = 5
guard let number = optionalNumber else {
        return
}
print(number)

Pomocí guard opět bezpečně rozbalujeme Optional a přiřazujeme ho do nové proměnné. Blok nám ale definuje, co se stane, pokud hodnota neexistuje. V takovém případě se používá příkaz return pro ukončení metody. Swift vás nenechá mít prázdný else blok, který by umožnil pokračovat ve vykonávání kódu, pokud Optional nemá hodnotu. Zde ji má, takže kód zobrazí 5 na výstupu. Jak určitě vidíte, s proměnnou vytvořenou pomocí guard můžeme pracovat dále v kódu, proměnná přes if let existuje pouze v bloku příkazu.

Máme tedy dva způsoby, jak bezpečně rozbalit Optional. Kterou vybrat? Zde jde hlavně o sémantiku. Nepsaným pravidlem je využít guard, pokud nemá smysl bez hodnoty pokračovat a tím snadno skončit vykonávání metody. Naopak if let použijete v případě, že plánuje pokračovat i když zrovna není hodnota.

Pro zajímavost: Můžete používat také if var, ale prakticky se to nedělá, protože je daná proměnná stejně aktivní pouze v tomto bloku a nedává smysl s ní moc manipulovat.

Rozbalení pomocí výchozí hodnoty

Ještě si ukážeme další možnost, jak se zbavit Optional a získat tradiční datový typ. Odborně se označuje jako nil coalescing a disponuje vlastním operátorem ??. Opět si ukážeme použití a pak vysvětlíme, o co jde.

var moznaCislo: Int?
moznaCislo = nil

let urciteCislo = moznaCislo ?? 4

print(urciteCislo)

Můžete vidět, že operátor ?? je binární, tudíž vyžaduje hodnoty na obou stranách. Pokud levá strana není nil (respektive prázdný Optional), tak operátor dále nic neřeší a přiřadí tuto hodnotu. Jestli je ale nil, tak dojde k přiřazení druhé hodnoty.

Zde se nám vypíše 4, protože je proměnná moznaCislo nil. Toto se hodí v případě, že lze rozumně pokračovat také s výchozí hodnotou, kterou přes ?? nastavíme. Tento operátor je možné řetězit, ale pro přehlednost bych to nedoporučoval.

V příští lekci, Pole ve Swift, se budeme věnovat polím.


 

 

Článek pro vás napsal Filip Němeček
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se příležitostně věnuje vývoji iOS aplikací či těch webových za pomocí frameworku Django. Aktuální projekt: hrejzdarma.cz Twitter: @nemecek_f (neprogramátorské tweety)
Miniatura
Předchozí článek
Cykly ve Swift
Miniatura
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka Swift
Miniatura
Následující článek
Pole ve Swift
Aktivity (3)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!