Hledáme fulltime PHP programátora do ITnetwork týmu - 100% homeoffice, 100% časově flexibilní #bezdeadlinu Mám zájem!

Lekce 7 - Multi-kamerový střih ve Vegas

V minulé lekci, Render ve Vegas a finální úpravy, jsme se věnovali renderu videa.

V dnešní lekci se budeme věnovat již pokročilejšímu tématu. Pokud se dám dostanou do ruky natočené materiály z nějaké události, koncertu, či například rozhovoru, často jsou točeny profesionálním způsobem a to na více kamer. Když nemáme efektivní postup, jak je zpracovat, trvá nám takový střih velmi dlouho a výsledek není nijak zadostiučiňující. Tomu se chceme vyvarovat.

Příprava

K tomu, abychom si multi-kamerový střih natrénovali, si stáhneme tři videa z těchto odkazů (první, druhé, třetí). U všech odkazů klikneme na Download a zvolíme kvalitu 720p (1280x720).

HD

Videa jsou volně k dispozici, pokud je ale chceme sdílet na internetu, musíme k nim dodat na stránce uvedený popis. My je každopádně zveřejňovat neplánujeme, jsou pro nás ke studijním účelům.

Pokud chcete zvolit vyšší kvalitu, můžete, nezapomeňte ale později na správné nastavení projektu a poté výsledného renderu.

Vytvoříme si nový projekt s předvolbou HDV 720-24p (1280x720; 23,976 fps).

Priprava projektu

V okně Explorer najdeme 3 stažená videa a vložíme je do projektu pravým tlačítkem a volbou Add to Project Media List.

3videa

Alternativně můžeme samozřejmě vložit soubory rovnou do projektu přesunutím médií myší z našeho adresáře.

Multi-kamerový střih

Naším cílem bude v této lekci ze záběrů ze tří kamer efektivně vytvořit zábavné video s povedenými střihy, zkrátka se vším všudy.

Začneme tím, že si videa jedno po druhém přesuneme na časovou osu. Každému bude patřit nové video i audio stopa. Vznikne nám tedy celkem 6 stop. To je celkem mnoho pro pohodlný střih videa.

mnohoStop

Nám situaci ulehčí to, že budeme chtít ponechat pouze audio stopu z klipu s číslem 1. Pomocí vizualizace zvuku v audio stopách si nyní videa synchronizujeme. Je možné je synchronizovat i podle videa, ale to by nebyl příliš praktický příklad. Klikneme na časovou osu a stiskneme klávesu F11.

Synchronizace

Pomocí kolečka myši (nebo a ) si nyní přiblížíme závěrečnou část video bloků a pomocí levého tlačítka myši a posunu se pokusíme zarovnat audio stopy i s videem přesně pod sebe. S červenou audio stopou videa 1 a samotným videem 1 nehýbeme. Pod ně jen zarovnáme zbylé audio stopy.

K zarovnání najdeme na vizualizaci audio (waveform) vlnovek podobný výrazný tvar a k němu audio stopy zarovnáme. Alternativně můžeme použít například zvuk klapky na začátku videa.

VyrazneAudio
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

S fialovou stopou videa 2 není problém, jelikož ji pouze posouváme směrem doprava. Se žlutou audio stopou problém je. Můžeme využít nástroj Slip Tool, který nalezneme dole pod časovou osou. Pokud se vám poštěstí, že nástroj bude fungovat, stačí posunout myší blok doleva. Pokud nám tento nástroj nefunguje, za levý okraj celý blok zkrátíme posunem směrem doprava a zarovnáme audio směrem doleva.

Po zarovnání audio stopy vypadají takto a na začátku se nám vytvořil takovýto posun:

ZarovnaniPosun

Nyní odstraníme audio stopy posunutých klipů následujícím způsobem. Vybereme (např. levým kliknutím myši s podrženou klávesou Shift) posunuté bloky, klikneme na ně pravým tlačítkem a zvolíme GroupRemove From, nebo stiskneme klávesu U.

RemoveFromGroup

Nyní odstraníme jak audio bloky posunutých bloků, tak i celé audio stopy, které po nich zbyly.

NahledPoUpravach

Střih

V navigačním panelu zvolíme ToolsMulticameraEnable Multicamera Editing. Tím aktivujeme speciální zobrazení v okně Video Preview. Nyní vybereme se stisknutou klávesou Ctrl všechny stopy obsahující video (klikneme na ně v levé části časové osy levým tlačítkem myši) a v navigačním panelu zvolíme ToolsMulticameraCreate Multicamera Track.

VelkyNahled

Video stopy na časové ose se sjednotily a v okně Video Preview vidíme zvlášť obraz z každé kamery. Playheadem (posuvníkem na časové ose) se přesuneme na místo, kde odejde z obrazu člověk s klapkou. Pod časovou osou klikneme na nástroj Trim Start a vše v bloku nalevo od Playheadu se smaže.

TrimStart

Smažeme, např. klávesou Delete, i pozůstatek začátku videa a odstraníme mezeru na začátku. Rozhraní si můžeme zvětšit a přizpůsobit například takto:

UpravaRozhrani

Multi-kamerový střih nyní bude probíhat velmi jednoduše. Budeme se posouvat v čase a pokud od nějakého času budeme ve videu chtít obraz z určité kamery, v okně Video Preview na ni jednoduše klikneme levým tlačítkem myši.

StrihDruheKamery

S kliknutím se na časové ose objeví střih, takže máme důkaz, že i ve finálním videu bude obraz z této kamery.

StrihPoStisku

Nyní se vrhneme na střih. Můžeme se plně soustředit na to, abychom zprostředkovali podívanou pro diváka. Budeme chtít:

  • Střídat záběry na celé postavy a na detail hry na kytaru.
  • Vyvarovat se rozostřeným záběrům.
  • Ukazovat oba umělce rovnoměrně, ne dlouhodobě jen jednoho.
  • Stříhat do hudby.

Pokud se nám během střihu bloky desynchronizují a nebudou v souladu s hudbou, můžeme situaci zachránit kliknutím na audio stopu pravým tlačítkem a volbou SynchronizeBy Slipping (nebo By Moving - ale to je méně praktické).

Synch

Střih do hudby

Výrazná místa v hudbě můžeme označovat klávesou M pomocí Markerů (značkami), a změnu kamery provádět pouze na těchto místech.

Ke střihu do hudby a tvorbě značek na časové ose se nám bude hodit změnit funkci klávesy Space na pozastavení přehrávání. V OptionsPreferences najdeme možnost uvedenou na obrázku a zaškrtneme ji.

SpacePause

K označení výrazných míst v hudbě nám nyní bude stačit stisk kláves M, Space, Enter, a .

Markery (značky) pro střih do hudby vytvoří na časové ose oranžové přímky:

Markery

 Všechny Markery později odstraníme tím, že vybereme první a se stisknutou klávesou Shift vybereme poslední, následně na jeden klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme Delete.

Po střihu videa můžeme opět odškrtnout v ToolsMulticameraEnable Multicamera Editing a v okně Video Preview se na sestříhané video podívat.

Můžeme porovnat

Render

Hotové video můžeme vyrenderovat. Vybereme nad časovou osou oblast k renderu:

OblastRender

V navigačním panelu zvolíme FileRender As.... Zde si upravíme šablonu vytvořenou v minulé lekci. Podle obrázku vybereme naši šablonu a zvolíme Customize Template.

CustomizeTemplate

Pokud jsme si stáhli video o rozlišení 1280x720, změníme Frame size na High definition (1280x720) a Frame Rate na 24,000 (Film). Potvrdíme, zvolíme si adresář pro hotová videa a stiskneme Render.

Render07

To je z dnešní lekce vše, máme za sebou první opravdu pokročilou techniku v programu Vegas Pro.

V další lekci, Titulky z .srt souboru a závěrečné titulky ve Vegas, se budeme věnovat například závěrečným titulkům.


 

Předchozí článek
Render ve Vegas a finální úpravy
Všechny články v sekci
Úprava videa ve Vegas
Článek pro vás napsal Radek Čábela
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Aktivity (4)

 

 

Komentáře

Avatar
Vlasta Suchý:13. února 21:48

Chyba:
"Nyní odstraníme audio stopy posunutých klipů následujícím způsobem. Vybereme (např. levým kliknutím myši s podrženou klávesou Shift) posunuté bloky, klikneme na ně pravým tlačítkem a zvolíme Group → Remove From, nebo stiskneme klávesu U."
S klávesou Shift to nefunguje - správná klávesa je Ctrl.

 
Odpovědět
13. února 21:48
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.