Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy

Lekce 5 - Slow motion a animace ve Vegas

V minulé lekci, Audio, video efekty a vkládání textu ve Vegas, jsme se naučili vkládat do videa text a aplikovat na video a audio bloky efekty.

V dnešní lekci přímo navážeme na tu minulou a to i s projektem. Rozšíříme náš dosavadní projekt o zpomalený záběr (slow motion). Dále do projektu přidáme nový přechod a text, na kterých si vysvětlíme animace ve Vegas.

Náš dosavadní projekt z minulé lekce by měl vypadat takto - text, poté dva klipy (text na začátku není nutný) :

dosavadniProjekt

Zpomalení videa (slow motion)

Chtěli bychom ve videu zpomalený záběr. Na co myslet, pokud to zatím jen plánujeme?

V první řadě nás zajímá počet snímků za vteřinu. Ve druhé lekci jsme si náš projekt nastavili na 25 snímků za vteřinu. Nyní máme k dispozici materiál (rostlina.mp4), který má 50 snímků za vteřinu.

Počet snímků lze zjistit, pokud v okně Project Media klikneme pravým tlačítkem na klip a zvolíme Properties. V poli Frame Rate vidíme 50,00 (Double PAL), jakožto 50 snímků za vteřinu.

50FPS

Náš cíl bude video zpomalit, ale ne až příliš. Stačí použít jednoduchou matematiku. Video má 50 FPS (Frames per second), náš projekt 25 FPS, klip tedy zpomalíme o 50 %. 50/2 = 25.

Slow motion budeme aplikovat na první klip, uděláme si tedy na časové ose místo posunem jednotlivých bloků. Hlavně mezi prvním klipem s rostlinou a tím druhým.

Misto

Teď zvolíme Time Stretch Tool. Dostaneme se k němu v dolní liště časové osy u volby editačního nástroje. Je to jediná ikona, vedle které je šipka směřující dolů. Stretch Tool

Nyní na pravém kraji bloku táhneme s levým tlačítkem myši doprava. V horní části nad osou se nám objevuje modrá šipka a nadepsaný časový posun nového bloku. Zde chceme mít +4,00 vteřiny navíc. Je tomu tak z důvodu, že náš původní klip, který jsme stříhali v Trimmeru v minulé lekci, měl čtyři vteřiny a my chceme, aby náš nový klip byl o 50 procent delší.

ModraSipka

Pokud na blok klikneme pravým tlačítkem a zvolíme Properties, měli bychom u pole Playback rate vidět hodnotu co nejbližší číslu 0,5.

To by bylo. U prvního klipu máme hotovo. Výsledkem je velmi plynulé zpomalení času a více profesionální vzhled našeho videa.

Pozvolné zpomalení

Přesuneme se k druhému klipu, který má zatím originální rychlost. Můžeme si klip několikrát přehrát a vidíme, že změna zaostření je na konci příliš krátká. Zkusíme ponechat na začátku klipu originální rychlost videa a postupně ke konci ji snížit až na 50 %. Poslouží nám k tomu ve Vegas tzv. Obálka (Envelope). Na druhý klip s rostlinou klikneme pravým tlačítkem myši a zvolíme Insert/Remove Envelope → a zaškrtneme Velocity. Ve spodní části bloku se objevila světle zelená čára.

HintVelocity
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Klávesou si časovou osu a náhled na blok přiblížíme. Zelená čára nám zobrazuje průběh hodnoty pro rychlost klipu v procentech.

ZelenaCara
  • Najdeme Playheadem (posuvníkem) chvíli těsně před zaostřením na rostlinu a klikněme dvakrát na zelenou čáru levým tlačítkem myši.
ZCaraPrvniBod
  • Nyní se přesuneme necelé 2 vteřiny v čase dozadu (doleva) a opět dvakrát klikneme.
DvaBody
  • Posuneme bod vytvořený vpravo směrem dolů co nejblíže k hodnotě 50 % (nikoli méně).

Pokud chceme pohnout s Velocity čarou s co největší přesností, můžeme si časovou osu stisknutím klávesy F11 zvětšit na celou obrazovku. Stejnou klávesou se dostaneme i nazpět.

50Velocity
  • Vyberme spojnici dvou bodů a klikněme na ni pravým tlačítkem. Zde se nachází výběr typu průběhu. Zvolíme Smooth Fade a na dvojnásobné zpomalení se dostaneme plynulým přechodem.
Plynuly Prechod
  • Ujistíme se, že máme vybraný Normal edit tool a blok za pravý okraj rozšíříme směrem doprava, pomalu, dokud celý náhled nezčerná - to by už znamenalo, že jsme blok rozšířili až příliš.

Klikneme do volného místa na časové ose a zvolíme Close Gaps, což nám smaže černé mezery mezi klipy.

Co se Slow motionu týče, máme hotovo.

Triky pro Fast motion

Při tvorbě zrychlení postupujeme opačně (time stretch doleva nebo zelená čára směrem nahoru). Je ovšem důležité zvětšit počet snímků za vteřinu u projektu a případně přidat do videa pohybové rozostření následujícím způsobem:

V navigačním panelu ViewVideo Bus Track → v nové stopě na časové ose klikneme pravým tlačítkem na Insert/Remove EnvelopeMotion Blur Amount. Pohybové rozostření animujeme (pohybujeme se zelenou čarou) podle rychlosti klipu.

Animace

Pozvolným zpomalením jsme se k animacím již svým způsobem přiblížili. Body, které jsme na Velocity čáře vytvářeli, byly tzv. Klíčové snímky (Keyframes). Ty se dají chápat jako body, které v určitém čase udávají určitou hodnotu, do které se vždy dostanou průběhem (interpolací), který definujeme. U rychlosti klipu to byl Smooth (plynulý) průběh.

My si vyzkoušíme sjednotit styl videa na začátku i na konci stejným startujícím a ukončujícím přechodem. Ten si ale vytvoříme jinak, než pomocí okna Transitions.

Keyframing

V navigačním panelu zvolíme InsertGenerated Media a v okně, které se nám nově otevřelo, zvolíme VEGAS Solid Color a potvrdíme. Do projektu jsme si vložili klip vyplněný pouze jednou barvou (Solid). V okně Video Media Generators změníme parametr našeho Solidu, Color na R:0 G:0 B:0 A:1. Chceme černý klip a neprůhledný.

SolidBarva

Okno zavřeme. Přidáme novou video stopu (InsertVideo Track). Blok VEGAS Solid Color můžeme přejmenovat na Solid a přesuneme jej do nové stopy na časové ose. Znovu se nám otevře okno Video Media Generators. To zavřeme.

Solid zkrátíme na 1 vteřinu a přesuneme na počátek. Pokud máme z minulé lekce na časové ose Text, umístíme Solid až za něj. Video ve stopách níže necháme pod Solidem zhruba od času 0,07. Pokud máme ve videu text, budeme mít čas stejný, jako na obrázku (5,07), takže bude časová osa vypadat takto:

TimelineSolid

Následně klikneme na ikonu ořezu ClipIcon u bloku s naším Solidem. Objeví se okno, které jsme viděli již v minulé lekci - okno Video Event FX. Doteď jsme ale na Event neaplikovali žádné efekty a proto vidíme pouze první sekci - Pan/Crop. Pracovní prostředí v tomto okně je již pokročilejší, proto si jej vysvětlíme podle barev.

ProstrediKeyframing

Nejprve se podíváme do červené části dole. Ta nás z animátorského hlediska bude zajímat nejvíce. Zde umisťujeme dříve zmíněné Klíčové snímky. Pokud některý umístíme, Vegas si zapamatuje, že má v daném čase náš černý Solid umístit do dané pozice. Do času 0,07 (5,07) chceme zamezit pohybu, proto se s Playheadem (posuvníkem) v červené části přesuneme na časové ose přesně na tento čas (dvě čárky za čas 00:00:00.05). Pod časovou osou máme růžovou část s ikonami pro klíčové snímky (Keyframes). Klikneme na ikonu se zeleným + ZelenePlus a tím umístíme Keyframe.

V červené oblasti se na časové ose přesuneme na poslední klíčový snímek před koncem. Podíváme se do modré části, kde máme parametry pro pozici Solidu. Pod modrou oblastí jsou parametry pro další transformaci. V modré oblasti klikneme na Y Center a napíšeme hodnotu 1630. Potvrdíme klávesou Enter.

V zelené oblasti také můžeme pohybovat se Solidem myší a pomoci nám může i vpravo umístěný PouzeY přepínač pro pohyb pouze v ose Y.

Na časové ose nám přibyl další Keyframe. Když nyní Playheadem (posuvníkem) projedeme čas na časové ose, vidíme, že Solid postupem času sjede dolů z obrazu. Tohoto bychom ale dosáhli i použitím běžného přechodu v okně Transitions, proto ještě animaci osvěžíme použitím plynulé animace. Na dva Keyframy zprava klikneme postupně pravým tlačítkem a zvolíme Smooth.

SmoothInterpolace

Interpolace hodnot mezi dvěma body v animaci je nyní plynulá. Pokud bychom chtěli interpolaci dále měnit, budeme již muset použít jiný software zaměřený na animace (jako například MAGIX Movie Edit Pro Plus, Adobe After Effects).

Trénink

Jako trénink si nyní zkusme udělat stejně plynulou zatmívací animaci i na konec videa. Opět směrem shora dolů.

Zkrácený postup (je více možností):

Z Project Media přesuneme do stopy 3 Solid. Zkrátíme na necelou 1 vteřinu. Přiblížíme náhled na ose a klikneme na ikonu oříznutí ClipIcon. V okně Video Event FX se přesuneme na konec časové osy a umístíme Keyframe. Dále se přesuneme na začátek a změníme v modré oblasti parametrů hodnotu Y center na 1630.

Zmizení Textu

Naše video už vypadá zajímavěji. Jediné, co ještě příliš nezapadá (pokud máme ve videu text z minulé lekce), je náhlé zmizení textu. My bychom rádi průhlednost animovali a text nechali pozvolně zmizet.

Ve Vegas použijeme tento postup:

Klikneme na blok s textem a v navigačním panelu zvolíme InsertVideo EnvelopesTrack Composite Level. Na bloku s textem se objevila tmavě modrá čára. Na ní dvojitým kliknutím vytvoříme 2 body u konce a bod vpravo posuneme co nejvíce dolů až na 0 %. Opět můžeme vytvořit Smooth (plynulý) průběh. Text jsme nechali plynule zmizet.

PozvolneOpacity

Projekt si můžeme uložit. To je pro dnešní lekci vše.

V další lekci, Render ve Vegas a finální úpravy, naše video vyrenderujeme, tedy zpracujeme do souboru.


 

Předchozí článek
Audio, video efekty a vkládání textu ve Vegas
Všechny články v sekci
Úprava videa ve Vegas
Článek pro vás napsal Radek Čábela
Avatar
Jak se ti líbí článek?
1 hlasů
Aktivity (3)

 

 

Komentáře

Avatar
Alesh
Překladatel
Avatar
Alesh:14. dubna 0:58

Nějak nechápu, jak funguje ten Keyframing. Čekal bych, že ten efekt "zvednutí opony" na začátku, bude podle té definice fungovat přesně naopak. Definovali jsme přeci na tom Solidu posun dolů. Proč tedy ten Solid odjíždí nahoru? A analogicky na konci Solid posunuji nahoru, ale v klipu to vypadá jako padající opona.

 
Odpovědět
14. dubna 0:58
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Alesh
Překladatel
Avatar
Odpovídá na Alesh
Alesh:15. dubna 23:31

Aha, už to asi chápu. V tom okně Video Event FX se pohybuje to F v kroužku, místo toho černého snímku, ale já musím sledovat ten relativní pohyb toho černého snímku vůči tomu F v kroužku, je to tak, ne? ;-)

 
Odpovědět
15. dubna 23:31
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.