Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 3 - Základní střih, přechody a storyboard ve Vegas

V předchozí lekci, Způsoby importu médií a tvorba slideshow ve Vegas, jsme se věnovali základnímu nastavení projektu a ukázali si několik způsobů importu médií.

V dnešní lekci si vyzkoušíme konkrétní úpravy videa, vkládání přechodů a vysvětlíme například funkci Storyboard ve Vegas.

Příprava

Nastavení projektu, které použijeme, bude totožné s nastavením, kterým jsme prošli v minulé lekci. Vytvoříme si už na něj ale specifický adresář s podsložkou Video, kam vložíme video soubory. Ten nazveme např. Lekce03\Video.

Stáhneme si následující videa, která využijeme do dalších dvou lekcí. Opět to bude ze stránky Pexels.com, kde nalezneme obrázky i videa volně k použití.

Video s pláží si přejmenujeme na plaz.mp4 a video s vodopádem na vodopad.mp4. Stejným způsobem, jako v lekci 2, přidáme dvě videa do projektu pomocí stisku pravého tlačítka myši na videa v prohlížeči videí a volby Add To Media Project List.

Nyní se k videím dostaneme přes:

  • All Media,
  • Media by typeVideo

Tagování médií

V minulých lekcích jsme přeskočili funkcionalitu Tagování médií. V našem projektu si můžeme dělat pořádek pomocí vytváření složek, ale také pomocí často rychlejšího způsobu. Jednou klikneme levým tlačítkem myši na video s pláží. Nyní se ujistíme, že máme v horním panelu okna Project Media po kliknutí na ikonu Views zaškrtnuto Media Tags.

Tagged Media - Úprava videa ve Vegas

Ve spodní části se nám objevil panel s Tagy pro média. Do místa pro náš text (viz obrázek) napíšeme Pláž a potvrdíme klávesou Enter. Nyní totéž zopakujeme s videem vodopádu a přidáme Tag Vodopád.

Tagování - Úprava videa ve Vegas

Vidíme, že se nám vlevo v adresáři Tagged Media automaticky vytvořili dvě podsložky, kterými můžeme lépe třídit média v našich projektech.

Střih videa

Nyní budeme chtít docílit následujícího. První video bude video s pláží, kterého chceme přesně 5 vteřin. Následovat bude video s vodopádem, ale až od chvíle, kdy kamera nezabírá větve stromu, ale už čistě jen vodopád.

Nejprve v oknu Project Media dvakrát klikneme na video s pláží, což nám jej přesune na časovou osu. Nyní se přesuneme na časovou osu a stisknutím klávesy si pohled přiblížíme. Ujistíme se, že video začíná na úplném počátku časové osy, tedy v čase 0.

Video v čase 0 - Úprava videa ve Vegas

Videu, či audio bloku, se ve Vegas říká Event, jako událost. Samotné video totiž může obsahovat i video, animace, titulky, přechody, takže Událost je spíše univerzální název. My budeme používat termín Video, či Blok a budeme tím vždy myslet konkrétní Event.

V dalším kroku přesuneme Playhead, tedy posuvník, na časové ose na 5. vteřinu. Můžeme posouvat posuvník myší, nebo se přesunout . V levé horní části časové osy, na časovém ukazateli, vidíme 00:00:05,00 (pokud jsme časový formát ponechali základní). Nyní jednoduše v dolní liště časové osy klikneme na Trim End Trim End - Úprava videa ve Vegas , nebo využijeme klávesovou zkratku Alt + ) (znaky zde bereme podle rozložení na české klávesnici).

Opačně funguje Trim Start s klávesovou zkratkou Alt + Ú.

Nyní nás zajímá konkrétní část videa s vodopádem. Klikneme na klip s vodopádem pravým tlačítkem a zvolíme Open In Trimmer. Pravá část s Video Preview se nyní přepne na okno Trimmer.

Trimmer

Trimmer, tedy ořezávač, využijeme k oříznutí části videa, které na časové ose nechceme.

  • V horní části vidíme cestu k našemu souboru. Na tomto řádku se dá přepínat na jiné klipy. Napravo od tohoto pole nalezneme ikony, které slouží k seřazení seznamu, promazání historie souborů v Trimmeru a k odstranění nyní otevřeného média z okna. Poslední ikona je užitečná, pokud máme například více monitorů, pak je možné Trimmer umístit na druhý monitor.
  • V prostřední části máme samotné médium, tedy video, které se bude vizuálně ohraničovat čarami, které nám zobrazí ořezávanou část videa.
  • Ve spodní části se nachází časová osa, celá tato oblast se dá zvětšit posunem panelu nahoru. Nad časovou osou je panel In-Out Points. Zde se zobrazují okraje ořezávané oblasti paralelně nad časovou osou. Pod horizontálním posuvníkem časové osy jsou dalši ikony, pro funkce jako Přehrát a Stop. Můžeme si jich sem ale umístit mnohem více. Užitečné bude si zapamatovat klávesovou zkratku A pro funkci, která vloží výběr na časovou osu. Přes ikonu se třemi čarami se dostaneme k dalším funkcím, jako výběru In-Out bodů bez klávesové zkratky, přizpůsobení atd.

Pokračujeme nyní zvětšením oblasti s časovou osou Trimmeru. Kolečkem myši si tuto část lehce přiblížíme. Nyní procházíme klip pomocí bílého Playheadu (posuvníku), až se zastavíme u části videa, kdy je v záběru vidět vodopád bez toho, aby jej zakrývala větev. Zde se zastavíme a stiskneme I, tato klávesová zkratka nám označí začátek ořezu, tedy In-point. Bod pro ukončení výběru se nám automaticky umístí na konec klipu, což nám v tomto případě vyhovuje. Manuálně se dá umístit obdobným postupem a stiskem klávesy O (Out-point).

Nyní do tmavé oblasti, kterou ohraničují dva body ořezu nad časovou osou, klikneme dvakrát myší. Oblast se nyní zvýraznila modrou barvou. Nakonec stiskneme klávesu A a náš vybraný ořez tím přesuneme na časovou osu.

Trimmer - Úprava videa ve Vegas

Dodatečná úprava ořezu

Pokud postupem času zjistíme, že oblast, kterou jsme si přes Trimmer na časovou osu vložili, nevyhovuje a je ji třeba posunout, můžeme tak učinit, aniž bychom si porušili strukturu videa ve stopě. Nejprve si znovu vlevo nahoře Trimmer přepneme na okno Video Preview. Pod časovou osou, mezi ikony, zvolíme výběr editačního nástroje. Ikonu poznáme tak, že je jediná, která vedle sebe má šipku dolu pro rozšiřující volbu. Vybereme nástroj Slip Tool. Slip tool - Úprava videa ve Vegas Nyní podržíme levé tlačítko myši na bloku s videem vodopádu a posouváme. Okno Video Preview nám nyní zobrazuje vlevo nový začátek našeho bloku a vpravo původní obsah videa, pokud by klip nebyl oříznutý. Na Slip Tool se při výběru Normal Edit Tool dostaneme při podržení klávesy Alt.

Přechody

Pokud jsme postupovali správně, máme prvních pět vteřin videa záběr na pláž, poté proběhne střih a odhalí se vodopád v džungli. Jelikož jsou to záběry poněkud rozdílné, umístíme si do videa přechod mezi klipy, a to tzv. zatmívačku. Pro vkládání efektů a přechodů je lepší pozměnit si rozhraní tak, aby nám později žádná okna "nelétala" a vše zůstalo hezky přehledné. Nahoře v navigačním panelu zvolíme View, Window Layouts a zde Add Video Transitions. Celé prostředí se nám nyní pozmění a my nahoře vidíme hned dvě nová okna. Vlevo ovládací panel, který zobrazuje zarytý postup, v jakém by měla probíhat post-produkce a pomáhá nám tak postupovat. Napravo se pak nachází okno jménem Transitions, Přechody. To nás nyní zajímá.

Zde vidíme v levé části prohlížeč přechodů. Nachází se zde široká škála přechodů, které se dají ještě dále animovat, jak si vyzkoušíme v dalších lekcích. Přechod, který hledáme, se nachází pod Dissolve, jednou tedy klikneme na Dissolve. V pravé části okna přechodů se nyní zobrazily dlaždice s konkrétními přechody. Námi hledaná se jmenuje Fade Through Black. Dlaždici s tímto přechodem nyní máme možnost přesunout na 3 místa:

  • Na začátek - Fade-in rozetmívačka; Tedy ze tmy se postupně objeví naše video
  • Mezi dva klipy - Fade-In & Out přechod; Námi hledaná varianta. Jeden klip se zatemní a druhý objeví.
  • Na konec - Fade-out zatemnění; Užitečné na konec filmů, klipů, jako pozvolné ukončení.

Přechod tedy umístíme mezi klipy. Otevře se okno Video Event FX. Zde se dá dodatečně změnit barva přechodu, ale i detailněji animovat přechod a spojovat s dalšími efekty. To nyní nevyužijeme. Nyní má přechod základní délku, a to 1 vteřinu. Tu můžeme zkrátit na časové ose, kde vidíme nový obdélník Dissolve na začátku bloku videa s vodopádem. Tento obdélník za okraj posunem doleva o malý kousek zkrátíme.

Storyboard

Editace přes Storyboard je zde pouze jako ukázka, nebudeme ji dále používat.

Nyní se opět vrátíme do základního rozložení oken, např. klávesovou zkratkou Alt + D. Jako alternativní pohled na budoucí finální video se dá použít Storyboard. V okně Project Media zvolíme v levé části Storyboard binsMain Timeline. V dlaždicovém pohledu vidíme nyní všechny klipy v našem projektu. Můžeme sem další klipy importovat přímo přes prohlížeč médií (Explorer). Pokud vložíme klip z exploreru a zanecháme mezeru, automaticky se nám do mezery umístí Placeholder, tedy klip, který kdykoli můžeme změnit na např. později natočený.

Je zde vidět i ohraničení začátku klipů, které můžeme upravovat levým kliknutím myši. K přiblížení slouží Ctrl + Kolečko myši. Můžeme zde také dodatečně nahradit klipy, nebo přeměnit pozice klipů pomocí podržení Alt + Levé tlačítko myši a posunu na konkrétní pozici.

To je pro dnešní lekci vše, nenechte si ujít tu další.

V další lekci, Audio, video efekty a vkládání textu ve Vegas, k přechodům přidáme efekty a do videa například vložíme text.


 

Předchozí článek
Způsoby importu médií a tvorba slideshow ve Vegas
Všechny články v sekci
Úprava videa ve Vegas
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Audio, video efekty a vkládání textu ve Vegas
Článek pro vás napsal Radek Čábela
Avatar
Uživatelské hodnocení:
4 hlasů
Aktivity