Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Nová kniha: Jádro systému Windows

Zkoumáním vlastností operačních systémů Microsoft Windows se zabývám již od středoškolských let. Nejprve jsem se věnoval programování systémových aplikací a později jsem se začal zajímat o samotné jádro. Tato záliba mi vydržela dodnes.

Moje znalosti postupem času stále rostly a začal jsem zjišťovat, že v našich zemích (tímto označením myslím Česko a Slovensko) se jednak nenajde mnoho lidí, kteří se zajímají o to samé, co já, druhak nabídka zdrojů informací není příliš široká. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl část svých vědomostí o systémech Windows předat širší veřejnosti.

Příležitost se naskytla na konci července 2009 – nakladatelství Computer Press hledalo nové autory. Odpověděl jsem tedy na inzerát a výsledkem naší spolupráce je kniha s názvem Jádro systému Windows, která vychází právě v těchto dnech.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Kniha zabírá poměrně širokou škálu témat. Při jejím psaní jsem měl na paměti tři následující cíle:

 • poskytnout čtenářům znalosti z obecné teorie operačních systémů,
 • popsat vnitřní strukturu a mechanismy některých součástí jádra Windows,
 • naučit čtenáře jádro zkoumat samostatně.

Abych dodržel první bod, zařadil jsem do některých kapitol knihy pasáže popisující obecné postupy a algoritmy, které se v operačních systémech objevují. Tyto postupy však nejsou specifické pro určitou rodinu systémů (Windows, Linux, Mac), ale platí do jisté míry obecně; operační systémy si z nich obvykle vybírají části, které se jim nejvíce hodí. A právě z tohoto pohledu považuji znalost obecných postupů za velmi důležitou: pomáhá lépe pochopit, proč jsou jednotlivé součásti systému naprogramovány, tak jak jsou naprogramovány.

Další pasáže knihy se věnují detailnímu popisu těch nejdůležitějších součástí jádra Windows. Jednotlivé součásti popisuji nejen na úrovni, jak vnitřně fungují, ale snažím se také naznačit, jak jsou přesně implementovány. Popis obvykle zachází až na přesné definice datových struktur, které Windows pro splnění daného účelu opravdu používají.

Text knihy je dále prošpikován zdrojovými kódy aplikací a ovladačů, které vám pomohou nejen pochopit mechanismy popisované v knize, ale dovolí vám také získat ještě hlubší informace o tom, jak Windows vlastně fungují. Jelikož mají zdrojové kódy ukázkových programů mnoho řádek, v textu knihy naleznete jenom zajímavé výňatky. Kompletní zdrojové kódy všech aplikací a ovladačů naleznete na internetových stránkách knihy na adrese http://www.jadro-windows.cz.

Kniha v jedenácti kapitolách pokrývá následující témata:

 • úvod do teorie operačních systémů, základní pojmy a datové struktury,
 • historie operačních systémů Microsoft Windows a architektura jejich jádra,
 • základy programování ovladačů,
 • synchronizace přístupu v paralelním prostředí,
 • obsluha výjimek, přerušení a systémových volání,
 • procesy, vlákna a jejich plánování,
 • vstup a výstup,
 • správa paměti,
 • registr Windows a souborové systémy.

Jak jsem již zmínil výše, spolu s vydáním knihy vznikají i internetové stránky http://www.jadro-windows.cz, na kterých si můžete stáhnout všechny ukázkové příklady včetně zdrojových kódů. Naleznete tam také ukázkovou kapitolu, užitečné materiály z různých oblastí a několik nástrojů, které představují skvělé pomocníky při zkoumání operačního sytému Na stránkách dále naleznete blog, kam plánuji psát zajímavé postřehy a zkušenosti.

Další informace, včetně ukázkové kapitoly a možnosti si knihu objednat, naleznete na stránkách nakladatelství Computer Press.


 

Všechny články v sekci
Windows
Článek pro vás napsal Martin Dráb
Avatar
Jak se ti líbí článek?
4 hlasů
Autor se věnuje studiu obecné teorie operačních systémů, vnitřnímu uspořádání jádra OS Windows, trochu také matematice a šifrování
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Robert Michalovič:16.5.2018 7:50

Knížku jsem si koupil a je fakt dobrá. Na CZ trhu prakticky neexistuje alternativa. Možná by nebylo od věci provést její update na verzi W10. Přeci jenom je 9 let stará a končí WinXP. .

 
Odpovědět
16.5.2018 7:50
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Robert Michalovič
Martin Dráb:16.5.2018 8:06

Knížku jsem si koupil a je fakt dobrá. Na CZ trhu prakticky neexistuje alternativa. Možná by nebylo od věci provést její update na verzi W10. Přeci jenom je 9 let stará a končí WinXP.

Update by jí určitě prospěl, s tím souhlasím. Nejen kvůli Windows 10, ale i za účelem odstranění různých chyb, co se v ní nacházejí (ne všechny jsou pokryté erraty). Bohužel na něj nemám moc čas a nejsem si jistý, zda tuto myšlenku uvítají v nakladatelství (není to zrovna trhák ani z pohledu počítačové literatury).

končí WinXP

Končí Windows 7.

Odpovědět
16.5.2018 8:06
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Odpovídá na Martin Dráb
Michal Žůrek - misaz:16.5.2018 21:22

nakladatelé ji neuvítají. Zato kdybys napsal knížku o Minecraftu nebo nějaké obdobné hře, nejlépe tak alespoň pětidílnou, tak ti ruce ulíbou.

 
Odpovědět
16.5.2018 21:22
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
nickname01
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
nickname01:16.5.2018 21:34

Njn :-D Je to smutné, já bych uvítal aktualizované vydání této knihy.

 
Odpovědět
16.5.2018 21:34
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Martin Dráb:16.5.2018 21:35

nakladatelé ji neuvítají. Zato kdybys napsal knížku o Minecraftu nebo nějaké obdobné hře, nejlépe tak alespoň pětidílnou, tak ti ruce ulíbou.

Pokud si budou myslet, že o ni bude zájem, tak rozhodně. A z jejich pohledu je to logické, protože vydávat tištěné knihy není zrovna legrace. Dlouho to trvá, než se napíše, pak se dopředu musí vytisknout a pořešit distribuce... a doufat, že prodeje vynaložené prostředky vrátí.

Mimochodem jsem nedávno zjistil, že už existuje i elektronická verze, a to zřejmě už nějaký ten rok. Cena je mnohem příznivější než u tištěné, ač na e-knihu asi pořád nic moc
https://www.alza.cz/…d2725799.htm?o=1

(kdyby vadila reklama, tak tento příspěvek upravte/smažte)

Odpovědět
16.5.2018 21:35
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.