Přidej si svou IT školu do profilu a najdi spolužáky zde na síti :)

Diskuze: Jede Windows 10 na PC s BIOSem ?

Windows Windows Jede Windows 10 na PC s BIOSem ?

Aktivity (1)
Avatar
Lukas C#
Redaktor
Avatar
Lukas C#:28.5.2016 18:47

Ahojte, nedávno tady přibyla zpráva týkající se minimálních požadavků Win10: http://www.itnetwork.cz/…i-pozadavky/
V mojem PC vše nasvědčuje tomu, že mám BIOS: na HDD je MBR (takže žádná EFI partition), v Boot menu jsou pouze jednotlivá zařízení (HDD, CD-ROM) a volba Secureboot v nabídce není. Při spuštění "msinfo32" mi píše "režim BIOSu - starší, secureboot nepodporován". Přesto mám Win10 a vše jede perfektně. Nemohl by mi to někdo vysvětlit?

 
Odpovědět 28.5.2016 18:47
Avatar
Petr Nymsa
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Lukas C#
Petr Nymsa:28.5.2016 19:40

Osobně se v tom úplně také nevyznám, každopádně secure-boot je záležiost UEFI ne OS. Windows 10 nevyžadují secure-boot. Pouze MS vyžaduje, aby nová zařízení, které mají předinstalované Windows 10 měli UEFI a secure-boot (a dokonce defaultně povolené)

Nahoru Odpovědět  +2 28.5.2016 19:40
Pokrok nezastavíš, neusni a jdi s ním vpřed
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Lukas C#
Martin Dráb:28.5.2016 20:10

Já tomu rozumím tak, že systém ti jen sdělje, že tvoje zařízení nepodporuje Secure Boot, nic víc a nic méně. Systém se zapnutým Secure Bootem chová trošku jinak (aplikují se tvrdší bezpečnostní pravidla, popř. se budou aplikovat po letním updatu).

Nahoru Odpovědět  +3 28.5.2016 20:10
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Avatar
Erik Bystroň:21.6.2016 7:24

Dle mého to je tak že bios tam je, ale nebudou fungovat všechny funkce ;)

 
Nahoru Odpovědět 21.6.2016 7:24
Avatar
Lukas C#
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Erik Bystroň
Lukas C#:21.6.2016 7:52

No tak kdyby tam nebyl BIOS, tak se ten počítač ani nespustí, že :-). Co myslíš tím "všechny funkce"?

 
Nahoru Odpovědět  +2 21.6.2016 7:52
Avatar
Erik Bystroň:21.6.2016 9:41

Myslím tím určité funkce na práci s winem, Win 10 to již asi nepodporuje...

 
Nahoru Odpovědět  -2 21.6.2016 9:41
Avatar
sam hud
Člen
Avatar
sam hud:28. ledna 21:20

cawte,
UEFI a secure boot je pre mňa teraz čerstvá téma, tak snáď aspoň trochu prispejem tým, čo som zatiaľ zistil. Konkrétne Secure Boot v funguje tak, že kontroluje podpisy aplikácií. To znamená že aplikácia, ktorá je podpísaná ako Microsoft bude fungovať bez problémov. Tiež viem, že vačšinu linuxov je možné nabootovať LEN s vypnutým Secure Boot, kdežto pre nabootovanie Windowsu je lešie ho mať zaplutý.
Ako už napísal Martin Dráb, systém iba oznamuje, že Secure Boot nieje podporovaný, čo je pravda, lebo secure Boot podporuje len UEFI.

Pre Lukas C# - UEFI si nevytvára partíciu, ako je pri BIOS-e a MBR, ale používa iný formát tabuľky ( GPT ) a ako som to pochopil, može si robiť záznamy kdekoľvek na celom úložisku a vie ich čítať, nepotrebuje špeciálny oddiel.

Celkom pochopiteľne aj keď rozsiahlo sa o tom rozpisuje Roderick W.Smith na svojich stránkach, bohužiaľ v ENG, stačí dať do google jeho meno a "UEFI".

Nahoru Odpovědět  +1 28. ledna 21:20
Kde je vule, tam je i cesta
Avatar
Lukas C#
Redaktor
Avatar
Odpovídá na sam hud
Lukas C#:28. ledna 21:35

Hoj, v tom se už dávno orientuju (je to půl roku staré vlákno) :-). Většina UEFI rozhraní na levnějších PC působí archaicky, a někdy je tam i někde napsané BIOS, takže je to matoucí. Ale jakmile je tam Secureboot, je to bezpečně UEFI.

Secureboot nekontroluje podpisy aplikací, ale podpisy bootloaderů a driverů operačních systémů. Takže se nespustí různé low-level rootkity, ale ani třeba Linux bootloadery (zřejmě Microsoftí lobby).

Dále, UEFI si samozřejmě particiu vytváří, (GPT = GUID partition table), jen není omezená na 4 primární záznamy jako u MBR. Princip oddílů je stejný jako u MBR (tzn. oddíl má začátek LBA a konec v LBA), jen ta tabulka obsahuje více informací (např. odddíl může mít jméno, a jeho typ je určen speciálním GUID, které si různé společnosti rezervovaly, a ty najdeš na wikipedii, stejně jako rozložení GPT a velikost GPT entries, atd.)

Editováno 28. ledna 21:37
 
Nahoru Odpovědět  +2 28. ledna 21:35
Avatar
sam hud
Člen
Avatar
Odpovídá na Lukas C#
sam hud:29. ledna 9:53

Nazdar.
Ďakujem, tak aspoň mám v tom teraz ja trochu jasnejšie. Na nete som toho prehľadal veľa a stále to odviedlo moju pozornosť nejakým iným smerom a tak došlo aj k tej chybe, aké podpisy vlastne secure boot kontroluje.

Nahoru Odpovědět  +1 29. ledna 9:53
Kde je vule, tam je i cesta
Avatar
Ondřej Paciorek:29. ledna 14:33

Ono to bude fungovat v klidu, jen se to bude zapínat klasicky jako tvůj předchozí systém, který máš. Jde o to, že se win 10 umí pomocí secure boot a uefi bootovat 1. přímo z EFI, kdežto u legacy(starší biosy bez efi) musí prvně naběhnout vše ostatní, aby začal startovat systém. 2. ten secure boot znamená, že kontroluje, jestli windows startuje tak, jak má a jestli nebyl modifikován třeba nějakým virem. S tím máš mnohem větší jistotu, že ti windows nabootuje bez viru, ale takový případ je velice nepravděpodobný, pokud budeš dodržovat zásady správného používání internetu. Taky by se hodil i nějaký ten antivirus, ale to už je dnes pro většinu uživatelů samozřejmostí.

 
Nahoru Odpovědět 29. ledna 14:33
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 10.