Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP. A zároveň využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací.
Hledáme programátora, 100% home office, 100% flexibilní. Prozkoumej aktuální pozice
php week
Avatar
altern
Člen
Avatar
altern:9.11.2015 17:34

Občas mi po záloze na USB plotnový HDD a po provedení jeho chkdsk (pouze čtení) při kliku na ikonu odebrání vyjede hláška o nemožnosti odebrání. Samozřejmě na tom disku nemám nic uživatelsky otevřeno ani spuštěno a ve Správci úloh taky viditelně neběží nic neobvyklého (možná skrytě pod některou z mnoha instancí svchost, ale do nich se k odstřelení procesů online dostat neumím).
Problém se objevuje, když jsem HDD kvůli zkrácení inicializační doby (z 80 sekund na cca 5 sekund) přeformátoval z FAT 32 na NTFS.
Je pro mě vůbec nepříjemně překvapivé, jak si systém (WinXPSP3) „zaháčkuje“ externí jednotky v NTFS - nuceně na nich vytvoří System Volume Information i koš a obojí dovolí pouze deaktivovat, nikoli se jich zbavit úplně. A soudě podle častých aktivit komunikace systému s diskem i tehdy, když k tomu uživatelsky není důvod (blikání LED) a dále podle toho, co si NTFS zaznamenává obecně (viz fsutil fsinfo statistics), přesto, že nemám co skrývat a nejsem paranoidní, z principu mám chuť se vrátit k sice pomalé, ale uživatelsky svobodnější FAT 32 :-)
Jsem jen obyčejná a navíc už postarší lama :-D , takže jakoukoli užitečnou radu uvítám (tedy kromě restartu systému :-) ). Třeba i tu, jestli a jak se dá na externím plotnovém disku konfigurovaném na bezpečné/rychlé odebrání trvale zbavit koše a složky obnovy.

 
Odpovědět
9.11.2015 17:34
Avatar
Petr Čech
Redaktor
Avatar
Odpovídá na altern
Petr Čech:9.11.2015 21:34

Stáhni si process Explorer, spusť jako správce, ctrl + F, zadej disk, např F:\ a hledat. Mělo by to najít proces, co to blokuje.

Nahoru Odpovědět
9.11.2015 21:34
the cake is a lie
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
altern
Člen
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
altern:10.11.2015 15:32

Díky - tohle je přesně ono! Obratem jsem zjistil, že mnou vypnuté obnovení systému pro předmětný externí disk se samo aktivovalo (a vím naprosto jistě, že jsem je vypnul)! Teď už jen přijít na to, jak zabránit systému, aby si dělal, co chce a kašlal na nějaké nestandardní uživatelské nastavení :-D
Ale vážně - kdybyste někdo věděli a podělili se, kde v registru přimět systém, aby neotravoval s košem a obnovou systému na externích jednotkách, bylo by to fajn!
Takhle nezbývá, než při každém použití externího disku kontrolovat, zda si systém obnovu neaktivoval nebo obnovu systému globálně vypnout ve službách (nevím, jak přesně užitečná bude, až systém jednou nepůjde spustit - ještě jsem neměl tu čest :-) ), případně se vrátit k pomalému FAT32... A nebo rezignovat na snahu ovládat a využívat vlastní PC k vlastnímu užitku a podle vlastních kritérií, smířit se s pocitem totální bezmoci a přijmout doživotní roli otroka ziskuchtivců kašlajících na zákazníka (s výjimkou jeho peněz) či všechno kontrolujících/šmí­rujících samozvaných světovládců. Nevím jak vy, ale já, i když jsem jenom lama :-D , to určitě jen tak nevzdám!

 
Nahoru Odpovědět
10.11.2015 15:32
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.