Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Nauč se s námi víc. Využij 50% zdarma na e-learningové kurzy.
discount week 50
Avatar
Martin Dráb
Redaktor
Avatar
Martin Dráb:14.5.2013 6:32

Před cca půl rokem jsem potřeboval zjišťovat různé interní informace o běžících ovladačích jádra, jejich zařízeních a řetězech těchto zařízení. Jelikož již nějaký ten pátek znám utlitu DeviceTree, která tyto údaje zobrazuje, rozhodl jsem se využít jejích služeb i tentokrát. Ukázalo se však, že DeviceTree na novějších verzích Windows (Vista/7) často tuhne, alespoň v mém případě. Jelikož žádnou další utilitu podobného charakteru neznám, došel jsem k rozhodnutí ji vytvořit vlastním úsilím. A tak byl položen základní kámen VrtuleTree.

Primárním cílem VrtuleTree bylo tedy zjišťování a zobrazování informací o ovladačích a jejich zařízeních. Neméně důležitý požadavek však představovala stabilita na všech verzích Windows od Windows XP SP2 (verze jádra 5.1.2600), a to na platformách x86 a x64. Z tohoto důvodu množství informací zobrazované ve VrtuleTree je menší, než ukazuje DeviceTree. VrtuleTree však používá téměř pouze dokumentované postupy, jak informace získat; například se nesnaží posílat zařízením požadavky, kterými je dle dokumentace může obtěžovat pouze Správce Plug&Play.

Program VrtuleTree informace pouze zobrazuje a umožňuje je ukládat do souboru. Nedokáže žádným způsobem ovlivnit chování systému tím, že by uživateli dovoloval některý z údajů měnit. Program vznikl (a vyvíjí se) hlavně pro moji osobní potřebu. Od začátku jsem jej ale psal tak, aby jej bylo možné vypustit jako samostatnou utilitu a nezůstalo jen u polofunkční verze určené pouze pro jejího autora.

Součástí programu je i ovladač jádra VrtuleTree.sys. Bohužel zatím není digitálně podepsaný důvěryhodnou autoritou, takže pokud chcete program spustit na 64bitové verzi Windows Vista, Windows 7 či Windows 8, je třeba provést pár méně triviálních kroků, aby jej systém pustil do jádra. Na vyřešení tohoto problému se pracuje.

Dalším důsledkem toho, že součástí programu je i ovladač jádra, je fakt, že při běhu programu může teoreticky dojít k pádu systému způsobeném chybou v kódu ovladače. Vypadá to však, že jsem snad drtivou většinu problémů eliminoval.

Česká stránka projektu:
http://www.jadro-windows.cz/…y/vrtuletree
Anglická stránka projektu
http://vrtuletree.jadro-windows.cz
Jak dostat nepodepsané ovladače do jádra 64bit OS
http://www.jadro-windows.cz/…vych-windows

P.S. Program vydávám jako open source pod licencí "dělejte si s tím, co je vám libo".

Editováno 14.5.2013 6:34
Odpovědět
14.5.2013 6:32
2 + 2 = 5 for extremely large values of 2
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Adam Ježek:14.5.2013 7:56

Vypadá dobře :) Ale zkusim až doma na velkym PC, ted mam jenom malej do školy a ten se hodně seká.

Nahoru Odpovědět
14.5.2013 7:56
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.