Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
swift week + discount 30

Windows 8

Windows 8 logo

Ve světě panuje diskuze o Windows 8.Někdo říká, že je úžasný a někdo říká, že je úplně k ničemu. Tak se tedy pojďme na to společně podívat.

1. Nový vzhled

Jak jste si jistě většina všimli. Windows 8 se jeho předchůdcům zrovna moc nepodobá. Teda podobá, ale je tam dost nových prvků. Tím největším je uživatelské rozhraní Metro neboli Modern UI (náhrada nabídky Start). Hodně lidí nadává na Metro a já nechápu proč. Je plně flexibilní, přehledné a rychleji v něm najdete to, co hledáte, než kdyby jste několik desítek sekund hledali jednu položku v nepřehledném startu. Aktivní dlaždice jsou také velké +. Hned víte co se kde děje a nemusíte otvírat (Já osobně mám nejraději dlaždici s ukazatelem počasí).

Uživatelské rozhraní metro

Společně s příchodem Metra mizí tlačítko Start. V levém dolním rohu není nyní nic, ale když vjedeme na pozici staré nabídky start, tak se nám zobrazí „ikona“ Metra a kliknutím na ni můžeme do něj snadno přejít. Metro lze také vyvolat klávesou Windows.

2. Dotykové ovládání

Další novinkou je dotykové ovládání, které je dle mého názoru velmi dobře vyladěné. Systém obsahuje umělou inteligenci, která předvídá co chce uživatel udělat. Dotyková klávesnice je skvěle uzpůsobena a psát na ní je velmi pohodlné. Systém dokáže rozeznat rukopis (podporuje i český slovník). Myslím, že by bylo dobré zmínit, že Windows 8 se dá používat i na počítačích, které nepodporují dotykové ovládání. Začínají se pomalu objevovat první speciální periférie,které podporují ovládání systému pomocí gest myší.

3. Vylepšena podpora pro více monitorů

Ve Windows 8 se zobrazuje hlavní panel na všech monitorech a ne jen na jednom, jak tomu bylo v předešlých verzích Windows.

Dále si lze spustit Metro třeba pouze na jednom monitoru a na ostatních být normálně v desktopu. Také lze na každou plochu nastavit odlišné tapety.

4. Charm Bar(Postranní panel vpravo)

Charm Bar je vlastně panel ve kterém můžete například nastavit jas monitoru, vypnout počítač, provést různá nastavení nebo přejít do Ovládacích panelů. Vyvolá se umístěním kurzoru do pravého horního rohu.

Charm Bar

5. Seznam otevřených aplikací(Postranní panel vlevo)

Po najetí do levého horního rohu se Vám zobrazí seznam aktuálně spuštěných aplikací. Můžete v něm aplikace ukončovat nebo přesouvat na jiné monitory.

Seznam otevřených aplikací

6. Vyhledávání

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Vyhledávání bylo také přepracováno. Můžete ho vyvolat tak, že v Metru jednoduše začnete psát. Hledání je poměrně rychlé.

7. Windows Store

Windows Store je internetový obchod ve kterém si můžete zakoupit nebo stáhnout skvělé aplikace pro Windows 8.

Windows Store

8. Propojení s cloudem

Ve Windows 8 lze používat vlastní uživatelské rozhraní i na jiném zařízení se systémem Windows 8 skrz emailovou adresu (nemusí být od Microsoftu,stačí i na seznamu nebo třeba na googlu.)

9. OneDrive

OneDrive(dříve Skydrive) je cloudové úložiště s poměrně slušnou kapacitou(5 – 10GB zdarma tuším). Můžete si tam ukládat soubory a pak odkudkoli se k nim dostat a spouštět je přímo ve OneDrivu.

OneDrive funguje na více platformách včetně Linuxu. Jen si stačí zaregistrovat účet u Microsoftu (zdarma samozřejmě) a můžete OneDrive plně využívat : https://onedrive.live.com/

Ve Windows 8 je OneDrive předinstalovaný a lze jej nalézt v Metru.

SkyDrive
Vestavěný Microsoft Word

10. Reinstalace a Obnovení

Reinstalace a obnovení je nyní velmi snadné. Pokud chcete resetovat systém do továrního nastavení, stačí kliknout a Windows 8 všechna data vymaže a uvede systém do továrního nastavení. Obnovení pročistí systém ale zachová data v uživatelské složce. Není potřeba instalační médium.

11. Instalace systému

Instalace systému je velmi rychlá, protože se instalují pouze základní aplikace. Ostatní aplikace se instalují až v tu dobu kdy je skutečně potřebujeme.

12. Výkon

Windows 8 má vylepšené jádro a šetrněji zachází s pamětí a procesorem, také umí efektivněji pracovat s hardwarem.

Může se také pochlubit novou grafikou(WDDM 1.2) a již v základu podporují DirectX 11.1

Start operačního systému byl značně optimalizován, nyní dosahuje při spouštění skvělých časů (bootování systému je cca o 50% rychlejší než pod Windows 7).

Windows Aero bylo také přepracováno, optimalizováno a je svižnější.

Jedním z cílů Microsoftu při vývoji bylo, aby uživatelé používající stará XP přešli na Windows 8.

Ve Windows 8 je FPS ve hrách téměř stejné jako ve Windows 7, takže se nemusíte bát žádného výrazného snížení výkonu ve hrách.

Windows 8 je velmi stabilní. Testoval jsem dvě verze Enterprise a Pro na notebooku Acer Aspire 5100 s procesorem : AMD Turion MK-36 x64, RAM : 766MB a GPU: ATI Radeon X1100 s 128MB grafické paměti.

Windows 8 jel na tomto notebook srovnatelně s Windows 7, tzn. poměrně dobře. Stabilita mi přišla trochu lepší než ve Windows 7. Zaznamenal jsem taky velmi nízké využití CPU při práci.

Minimální požadavky Windowsu 8 jsou : 1Ghz CPU, 1GB RAM, 128 MB GPU, ale pro běžnou práci bych doporučil alespoň 2GB RAM, protože v některých ohledech pracuje Windows 7 na 1GB RAM lépe než Windows 8.

využití v klidovém stavu

 

Všechny články v sekci
Historie Windows
Článek pro vás napsal DooM
Avatar
Uživatelské hodnocení:
8 hlasů
:)
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (71)

Avatar
Petr Nymsa
Tvůrce
Avatar
Petr Nymsa:3.12.2013 8:45

Pokud jsou ninatalované ovladače grafiky, stačí v Modern UI (Metro) začít psát "Nvidia" či "Ovládací panel Nvidia", případně anglicky "Control panel" apod. Případně ještě v liště by měla být ikona Nvidie.

Odpovědět
3.12.2013 8:45
Pokrok nezastavíš, neusni a jdi s ním vpřed
Avatar
Magda
Člen
Avatar
Magda:3.12.2013 9:03

To jsem všechno zkoušela, do složky NVIDIA se dostanu, ale není tam to tlačítko "povolit" a technik od grafického programu si myslí, že to nemám povolené, protože se mi obrázky vyrenderují, že jsou vedle sebe a ne v sobě, aby se na ně šlo dívat přes 3D brýle. Ten technik má windows 7, v osmičkách moc neumí, takže mi na dálku neporadí, ale myslí si, že to nemám na počítači povolené v 3D vision.

 
Odpovědět
3.12.2013 9:03
Avatar
Petr Nymsa
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Magda
Petr Nymsa:3.12.2013 9:08

A máte správné, resp. nejnovější ovladače pro Win 8 ? Jen tak mimochodem, už vyšli 8.1, tento update je zdarma a brzy bude povinný.

http://www.nvidia.com/…rements.html

Odpovědět
3.12.2013 9:08
Pokrok nezastavíš, neusni a jdi s ním vpřed
Avatar
Magda
Člen
Avatar
Magda:3.12.2013 9:22

Ano, to už jsem také udělala.

 
Odpovědět
3.12.2013 9:22
Avatar
Magda
Člen
Avatar
Odpovídá na Petr Nymsa
Magda:3.12.2013 9:26

Mám tady také počítače s windows 7 a tam to normálně hned najdu, to povolit na 3D vision, ale zrovna tenhle počítač mi jde do televize.

 
Odpovědět
3.12.2013 9:26
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Neaktivní uživatel:26.2.2014 9:03

Nevie niekto prečo my na Win 8 vypadáva wifi? Niekedy sa nechce ani pripojiť.

Odpovědět
26.2.2014 9:03
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
DooM
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
DooM:26.2.2014 13:17

Může to být nekompatibilním driverem.

Odpovědět
26.2.2014 13:17
Klient: Nefunguje mi internet co s tím uděláte? Operátor: a co vidíte na monitoru? Klient: No signal...
Avatar
Neaktivní uživatel:27.2.2014 8:30

Drivery boli priložené k NB. Tiež som skúšal aj iné. A po aktualizácii priloženého driveru wifi nešlo vôbec. Na nete som tiež čítal že dosť ľudí malo problém s tým istým.

Odpovědět
27.2.2014 8:30
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Vojtěch Novák:10.7.2014 17:36

Pokud často hledáte ovládací panely, příkazový řádek, správce počítače, spustit atd. stačí použít klávesovou zkratku (klávesa windows) + X

 
Odpovědět
10.7.2014 17:36
Avatar
Neaktivní uživatel:27.1.2015 10:36

Heh vidím že někdo kdo mě kopíroval nadával na W8 které mám strašně rád.

Odpovědět
27.1.2015 10:36
Neaktivní uživatelský účet
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 81. Zobrazit vše