Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swiftu. Zároveň využij výhodnou slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - více informací.
discount 30 + hiring

Windows 8 - Luxus nebo opruz?

Jak již mnozí z vás jistě zjistili MS před nedávnem vydal nový OS Windows označený jako '8'. V tomto článku si řekneme, co je v něm nového, jaké slasti a strasti na nás čekají a také něco o vývoji aplikací pro tento systém.

Windows 8 – nabídka start, živé dlaždice

Windows 8 - nabídka start, živé dlaždice

Windows 8 přináší mnoho novinek

Určitě si brzy všimnete tzv. živých dlaždic, které se zobrazí na místo nabídky start. Ta postrádá tlačítko a vstupuje se do ní například klávesou 'windows' nebo najetím do levého dolního rohu. Pozn. dá se stáhnout doplněk, který tlačítko přidá. Najdete zde své aplikace, které klasicky klepnutím spustíte. Co je na dlaždicích 'živého' je automatický refresh a měnění obsahu. Například počasí, novinky, facebook... se automaticky synchronizuje a na dlaždici vidíte aktuální stav bez nutnosti aplikaci spouštět. Aplikace vás také může upozorňovat pomocí tzv. Toast notifikací.

Windows 8 – Toast notifikace

Windows 8 - Toast notifikace

Nově se programy ovládají pomocí prvků, které zobrazíte najetím myši na konec pravé části obrazovky. Aplikace také občas mívají skryté prvky nahoře obrazovky.

Windows 8 – Interakce aplikací se systémem – sdílení

Windows 8 - Interakce aplikací se systémem - sdílení

Dále je nemožné si nevšimnout nové vizáže oken aplikací. Namísto Area je zde Metro.

Pro tento systém existují dva druhy aplikací

  • Desktop aplikace
  • Windows Store aplikace
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Desktop aplikace: Jsou klasické aplikace, na které jste zvyklí z předchozích verzí Windows a jiných OS.

Windows 8 – Desktop aplikace

Windows 8 - Desktop aplikace

Windows Store app: Nové aplikace, které si můžete stáhnout (koupit) přes Windows Store. Což je vlastně taková napodobenina Google Play či Apple store. S tím, že tyto aplikace jsou kompatibilní jen s Windows 8. Ovšem Windows 8 je navržený pro tablety tzn. že tyto aplikace můžete mít i pro tablet s Windows 8 (Surface). Né však pro mobil s Windows 8, tam se sice používá stejné jádro, ale zbytek je odlišný a proto se zde aplikace musí instalovat zvlášť. Jsou zpravidla ve fullscreen zobrazení a to buďto landscape (na šířku) nebo portrait (na výšku). Dále je možné je hodit do tzv. Snap view (panýlek na straně monitoru) nebo Fill (zbylé místo vedle Snap view).

Windows 8 – Skype Full screen

Windows 8 - Skype Full screen

Windows 8 – Skype Snap view, Fill

Windows 8 - Skype Snap view, Fill

Také se hodně mluvilo o tom, že nový systém přinese nový souborový systém označený jako ReFS. Ten má být lepší z hlediska bezpečnosti, přístupu k souborům a rychlosti. Zjistil jsem ale, že v základu není a prý, že ho tam ani nedali. Ale lze naformátovat disk na ReFS a pak na ten daný oddíl W8 nainstalovat.

Jako zajímavost: lze si povšimnout, že rozdílnost mezi Windows 8 a Windows 1.0 není zase tak velká.

Co se týče vývoje pro tento systém

Pro W8 lze vyvíjet buďto klasické desktop aplikace, jako doposud a nebo již zmíněné Windows Store aplikace

.NET 4.5 ve Visual Studiu 2012 přináší mnoho novinek mezi nimiž je samozřejmě podpora a několik šablon pro aplikace Windows Store.

Windows 8 – Platforma

Windows 8 - Platforma

Lze vyvíjet buďto v C# (VB), C (C++) přičemž GUI bude v XAML nebo v JavaScriptu, kde GUI bude v HTML/CSS. Přístup máte pouze k WinRT api. Pokud aplikace bude sahat někam jinam (např. Win32) pak neprojde certifikací (o tom za chvíli).

Aplikaci Windows Store lze integrovat ze systémem. Například již zmíněné dlaždice, či sdílení obsahu pomocí menu po pravé straně, vyhledávání pomocí oné aplikace pomocí vyhledávacího pole Windows atp.

Využívají se zde Asynchronní metody. Používají se zpravidla bez callbacku s klíčovým slůvkem await. Které z nich dělá potažmo synchronní a kód pod nimy je považován za callback. Tyto metody se pak označují slůvkem async.

Windows 8 – Visual Studio 2012 Win. store

Windows 8 - Visual Studio 2012 Win. store

Aby aplikace prošla certifikací a bylo ji možné sdílet ve Windows Store. Je třeba dodržovat několik konvencí: již zmíněné užívání pouze WinRT api, musí být stabilní a podporovat Snap view (stačí tam dát obrázek, nemusí to nic dělat), full screen, scrollování jedním směrem atp.

No a co, že to ta certifikace vlastně je? Když si sestavíte program, bude pod vývojářskou licencí a bude fungovat 30 dní. Musíte jej odeslat k certifikaci, kde tester zkontroluje, zda produkt splňuje všechny podmínky a poté bude vystaven ve Windows Store ve full licenci. Je možné jej stále re-buildovat. "Není" jiná možnost, jak si zajistit plnou verzi. Vývojářské prospekty lze nalézt na www.dev.windows.com

Měl jsem z toho smíšené pocity. Mohl jsem si vybrat, zda v tomto článku MS pomluvím a řeknu, že schvalování aplikací, abych je mohl užívat byť jen pro osobní potřebu je fakt hrozné atp. Nebo zda to zastíním a udělám z nich luxusní systém. Je to na každém z vás.

Osobně hodlám Windows 8 povýšit na svůj primární OS koncem roku. Vývoj Metro Style aplikací si také určitě vyzkouším. Líbí se mi jednoduchá integrace aplikací se systémem. Propojenost mezi nimi a nové ovládání systému, které je dle mě uživatelsky přívětivé a dá se na něj rychle zvyknout a navyknout. Poté zpříjemní a urychlí každodenní činnosti.


 

Všechny články v sekci
Historie Windows
Článek pro vás napsal David Jančík
Avatar
Uživatelské hodnocení:
12 hlasů
Autor je vášnivý programátor. Nezná slovo "nelze", nebojí se zkoušet nepoznané a pronikat do nových technologií.
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (49)

Avatar
Petr Nymsa
Tvůrce
Avatar
Petr Nymsa:26.4.2013 16:41

Mám dojem že Consumer preview vyšla dýl, už byla určean pro "normální" uživatele, kdežto druhá verze Programmers vyšla velmi brzo a už jsme se mohli zajímat o vývoj. Btw vyjde náplast na WIndows 8 pod názvem Windows Blue a přináší celkem velký změny :)

Odpovědět
26.4.2013 16:41
Pokrok nezastavíš, neusni a jdi s ním vpřed
Avatar
Neaktivní uživatel:7.5.2013 19:46

Mně se nelíbí Windows 8 hlavně kvůli jménu - kdyby se jmenovala Windows Tab 1
(Tab = Tablet) - podobně jako Windows Phone tak bych ji bral, ale tohle podle mě není Windows:
Je normální u Windows aby sem se přihlásil na ňákýho uživatele a objevil se mi start kterej je přes celou obrazovku?

Kam se sakra podělo klasický tlačítko start vlevo dole? Je tam nic, nebo ho musím koupit.

Rozměr Příkazového řádku - kde je klasickej obdélník "na šířku" teď je "na výšku" a vůbec se mi to nelíbí.

Tohle podle mě není klasickej Windows do PC ale Windows Tab 1

Odpovědět
7.5.2013 19:46
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
DISP
Neregistrovaný
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
DISP:3.1.2014 16:54

stáhni si volně přístupný "Classic Shell" (open source)

 
Odpovědět
3.1.2014 16:54
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Petr Čech:8.3.2014 9:40

V 8.1 je tlačítko start. Jen mi připadá zbytečné, že nastavení je rozdělené v ovládacích panelech a nastavení.

Odpovědět
8.3.2014 9:40
the cake is a lie
Avatar
Petr Čech
Tvůrce
Avatar
Petr Čech:8.3.2014 10:12

Jo, a za zmínku by také stálo hodně zrychlené "spouštění". Můj notebook se zapne asi za 10s, a kdybych neměl pomalý disk, tak by se s ním dalo hned normálně pracovat. Myslím, že stolní počítače to neumí, protože se vlastně nevypne, ale spíš hibernuje a potřebuje zdroj energie. Něco takového umí i Android, ale já to nepoužívám, protože když ho vypínám, tak většinou chci, aby se mi nevybíjel.

Odpovědět
8.3.2014 10:12
the cake is a lie
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
vojtanosek
Člen
Avatar
vojtanosek:8.5.2015 17:01

Windows 8 = luxus. Myslím si že je lepší než Windows 7 ale kdyby to bylo jako Windows 7 byl by lepší :). ty dlaždice a předinstalované aplikace mě štvou. Jsou mi úplně na nic. Sociální sítě vaření atd. Ale dají se odstranit. Ale na tabletu je Win nevýhodou. Goclever Insignia 800 že má prý 16 GB volného místa a tak 14 GB zabírá windows takže 2 GB místa :O volného. Od Goclever nic nekupujte. Měl jsem od nich tablet Goclever A104.2. První tři měsíce v pohodě potom se skal systém. Tablet se nechtěl nabít, odešla nabíječka a ptoom celý tablet ani se nespustil. Jinak vracím se k programování ale musím si to nějak oživit. Zapoměl sjem spustu pojmů :). CO si myslíte že bude lepší? C nebo php?

 
Odpovědět
8.5.2015 17:01
Avatar
Odpovídá na vojtanosek
Michal Šmahel:8.5.2015 17:24

Připomněl bych si to v PHP a pokračoval v C.

Odpovědět
8.5.2015 17:24
Nejdůležitější je motivace, ovšem musí být doprovázena činy.
Avatar
mkub
Tvůrce
Avatar
Odpovídá na vojtanosek
mkub:8.5.2015 20:14

zalezi, ze ake projekty budes robit, ci pojdes na web, alebo pojdes robit aplikacie...
na Web je vhodny PHP, na bezne aplikacie zase C, resp. jeho zlepsenina C++

 
Odpovědět
8.5.2015 20:14
Avatar
vojtanosek
Člen
Avatar
vojtanosek:11.5.2015 16:00

Tak budu programovat html a možná php. Díky za radu!

 
Odpovědět
11.5.2015 16:00
Avatar
davidhumpolik.linux:25.5.2015 10:05

Win 8.1 mi dodali s notebookem kterej má jen 2Gb ram (rozšířit na 4Gb není možné není tam slot na ram kterou sem si koupil dřív než sem se ujistil že je kam dat) a 2 jádrovej procesor intel nějakej dost starej nodel 2.16GHz žádný i3 atp. no první spuštění bylo horor furt sem něco někde musel přihlašovat a nutnost účtu u Microsoftu nebo přidat účet od Google mi přijde přehnaný. A ten nepovedenej chodník živých dlaždic ze kterých je užitečná asi jedna dlaždica, je pro Facebook pozitivní pacienty a jim podobný lidi.Navíc ten notebook měl problém běžet plynule, stále swapoval, tak sem tam nainstaloval Win 7 to je už asi poslední normálně použitelný OS pro konzervativce jako su já, žádný přehnaný změny a převratný novinky, kde furt něco někde MUSÍM mě neoslovily. A Win7 na tom notebooku mám jen proto že nejsou linuxové ovladače na WiFi kartu. Lenivo G50-30. A navíc tam od Lenova byly předinstalovaný nějaký adware. Takže luxus na výkonných sestavách a pro lidi kteří hltají novinky nevadí jim občas nejakej ten účet navíc, ale opruz pro lidi kteří mají rádi klasiku.
Stačí si jan vybrat, komu co víc vyhovuje.

Odpovědět
25.5.2015 10:05
Neni problém začít, ale vydržet...
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 59. Zobrazit vše