Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akce až 50 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Změna systémového jazyka Windows

V následujícím tutoriálu si ukážeme, jak na jakékoli verzi windows (Počínaje Vista) změnit systémový jazyk. Nejprve vysvětlení, proč zde tento tutoriál existuje.

Jazyky windows

Pokud vlastníte Windows Enterprise nebo Windows Ultimate, jste celkem na koni, protože tyto verze mají úplně běžné nastavení pro systémový jazyk. V jiných verzích se ale Microsoft ze mně neznámého důvodu rozhodl, že nás nenechá přepnout na jiný jazyk, než který byl nainstalován (v kterém jste systém koupili). Dá se to ovšem obejít instalací přes cmd.exe a následným přepsáním klíčů v registru.

Nejprve si musíte stáhnout sadu pro daný jazyk. Microsoft rozeznává dva typy těchto sad, tzv. "LIP", které vydávají pro méně používané jazyky, kde jsou přeložené pouze nejdůležitější dialogy, a "MUI", což je kompletní jazyková sada na celý systém. Právě mezi sadami MUI můžete přepínat ve verzích Enterprise a Ultimate. My si dnes ukážeme, jak to uděláte na ostatních verzích.

Před zahájením činnosti důrazně doporučuji vytvořit bod obnovy systému pro případ, že by se něco pokazilo. Nesprávné nebo neúplné provedení kroků popsaných v následujícím návodu může rozházet celý systém!

Změna MUI sady jazyka

Krok 1: Stažení MUI sady

Nejprve si musíte stáhnout správnou MUI sadu, jedná se o instalační .exe soubor. Pro Win Vista/Win 7 ji najdete na stránkách Vistalizeru, jinak musíte zapátrat po jiném zdroji. Tak jako tak byste nyní měli mít staženou konkrétní sadu a vědět její kód země (Pro ČJ je to "cs-CZ", pro slovenštinu "sk-SK").

Krok 2: Vytvoření souboru lp.cab

Když soubor spustíte, nestane se vůbec nic, protože windows instalačku umlčí. Pokud se ale podíváte do složky se souborem MUI sady, uvidíte, že po každém spuštění se zde vytvoří soubor jménem "lp.cab", jak instalačka začne extrahovat. Tento soubor téměř okamžitě po vytvoření zmizí, my jej ale potřebujeme. Jakmile spustíte instalačku a soubor vznikne, co nejrychleji si jej zkopírujte do jiné složky ve vašem počítači. Nejlépe se to dělá v Total Commanderu, ale dá se stihnout i zkopírování přes průzkumníka. Jakmile máte soubor lp.cab vykopírovaný v jiné složce, můžete instalačku smazat, již nebude potřeba.

Krok 3: zavedení sady do systému

Nyní si otevřete command prompt neboli program cmd.exe, který spustíte přes nabídku start zadáním "cmd" (Musíte jako správce). Vepište následující příkaz:

DISM /Online /Add-Package /PackagePath:CESTA_K_SOUBORU

s tím, že za CESTA_K_SOUBORU dosadíte cestu k souboru lp.cab, tedy zadáte něco jako:

První příkaz pro zavedení jazyka do systému

Odenterujete a necháte být. Tato operace bude trvat něco mezi 5 - 25 minutami v závislosti na výkonu PC. Jakmile opět naskočí možnost zadávat příkazy (Objeví se Windows/System 32/), zadáte další dva příkazy:

bcdedit /set {Current} locale KÓD_ZEMĚ
bcdboot %WinDir% /l KÓD_ZEMĚ

s tím, že za KÓD_ZEMĚ dosadíte váš kód ("cs-CZ" nebo "sk-SK" - bez uvozovek).

Krok 4: Smazání původního jazyka z registrů

Jakmile je hotovo, vypněte command Prompt a otevřete si program Regedit (přes nabídku start). Jedná se o editor registru, vlevo vidíte stromovou strukturu klíčů a podklíčů. Postupně se donavigujte do

HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> Mui -> UILanguages

Zde byste měli nalézt dva klíče ("složky") pojmenované kódem země. Smažte klíč se jménem původního kódu země - poklepte pravým tlačítkem myši a vyberte odstranit.

Nakonec restartujte počítač a pokud se vše povedlo, měli byste nyní běžet na kýženém jazyce.

Pokud by vznikly nějaké nejasnosti, určitě se zeptejte v komentářích. Pozor si dejte zejména v editoru registrů, ať si omylem něco nepokazíte.


 

Všechny články v sekci
Pokročilé postupy pro Windows
Článek pro vás napsal krepsy3
Avatar
Uživatelské hodnocení:
3 hlasů
Autor se učí programovat zde na itnetworku, zatím zejména jazyk C#. Znalosti chce mít ucelené, proto při vývoji aplikací studuje potřebné funkce do hloubky. Vyzná se v programování ve hrách, jako je Minecraft či Ricochet.
Aktivity