Procvič si angličtinu zdarma s naším americkým e-learningem! Learn more

Změna systémového jazyka Windows

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V následujícím tutoriálu si ukážeme, jak na jakékoli verzi windows (Počínaje Vista) změnit systémový jazyk. Nejprve vysvětlení, proč zde tento tutoriál existuje.

Jazyky windows

Pokud vlastníte Windows Enterprise nebo Windows Ultimate, jste celkem na koni, protože tyto verze mají úplně běžné nastavení pro systémový jazyk. V jiných verzích se ale Microsoft ze mně neznámého důvodu rozhodl, že nás nenechá přepnout na jiný jazyk, než který byl nainstalován (v kterém jste systém koupili). Dá se to ovšem obejít instalací přes cmd.exe a následným přepsáním klíčů v registru.

Nejprve si musíte stáhnout sadu pro daný jazyk. Microsoft rozeznává dva typy těchto sad, tzv. "LIP", které vydávají pro méně používané jazyky, kde jsou přeložené pouze nejdůležitější dialogy, a "MUI", což je kompletní jazyková sada na celý systém. Právě mezi sadami MUI můžete přepínat ve verzích Enterprise a Ultimate. My si dnes ukážeme, jak to uděláte na ostatních verzích.

Před zahájením činnosti důrazně doporučuji vytvořit bod obnovy systému pro případ, že by se něco pokazilo. Nesprávné nebo neúplné provedení kroků popsaných v následujícím návodu může rozházet celý systém!

Změna MUI sady jazyka

Krok 1: Stažení MUI sady

Nejprve si musíte stáhnout správnou MUI sadu, jedná se o instalační .exe soubor. Pro Win Vista/Win 7 ji najdete na stránkách Vistalizeru, jinak musíte zapátrat po jiném zdroji. Tak jako tak byste nyní měli mít staženou konkrétní sadu a vědět její kód země (Pro ČJ je to "cs-CZ", pro slovenštinu "sk-SK").

Krok 2: Vytvoření souboru lp.cab

Když soubor spustíte, nestane se vůbec nic, protože windows instalačku umlčí. Pokud se ale podíváte do složky se souborem MUI sady, uvidíte, že po každém spuštění se zde vytvoří soubor jménem "lp.cab", jak instalačka začne extrahovat. Tento soubor téměř okamžitě po vytvoření zmizí, my jej ale potřebujeme. Jakmile spustíte instalačku a soubor vznikne, co nejrychleji si jej zkopírujte do jiné složky ve vašem počítači. Nejlépe se to dělá v Total Commanderu, ale dá se stihnout i zkopírování přes průzkumníka. Jakmile máte soubor lp.cab vykopírovaný v jiné složce, můžete instalačku smazat, již nebude potřeba.

Krok 3: zavedení sady do systému

Nyní si otevřete command prompt neboli program cmd.exe, který spustíte přes nabídku start zadáním "cmd" (Musíte jako správce). Vepište následující příkaz:

DISM /Online /Add-Package /PackagePath:CESTA_K_SOUBORU

s tím, že za CESTA_K_SOUBORU dosadíte cestu k souboru lp.cab, tedy zadáte něco jako:

První příkaz pro zavedení jazyka do systému

Odenterujete a necháte být. Tato operace bude trvat něco mezi 5 - 25 minutami v závislosti na výkonu PC. Jakmile opět naskočí možnost zadávat příkazy (Objeví se Windows/System 32/), zadáte další dva příkazy:

bcdedit /set {Current} locale KÓD_ZEMĚ
bcdboot %WinDir% /l KÓD_ZEMĚ

s tím, že za KÓD_ZEMĚ dosadíte váš kód ("cs-CZ" nebo "sk-SK" - bez uvozovek).

Krok 4: Smazání původního jazyka z registrů

Jakmile je hotovo, vypněte command Prompt a otevřete si program Regedit (přes nabídku start). Jedná se o editor registru, vlevo vidíte stromovou strukturu klíčů a podklíčů. Postupně se donavigujte do

HKEY_LOCAL_MACHINE -> SYSTEM -> CurrentControlSet -> Control -> Mui -> UILanguages

Zde byste měli nalézt dva klíče ("složky") pojmenované kódem země. Smažte klíč se jménem původního kódu země - poklepte pravým tlačítkem myši a vyberte odstranit.

Nakonec restartujte počítač a pokud se vše povedlo, měli byste nyní běžet na kýženém jazyce.

Pokud by vznikly nějaké nejasnosti, určitě se zeptejte v komentářích. Pozor si dejte zejména v editoru registrů, ať si omylem něco nepokazíte.


 

 

Článek pro vás napsal krepsy3
Avatar
Jak se ti líbí článek?
3 hlasů
Autor se učí programovat zde na itnetworku, zatím zejména jazyk C#. Znalosti chce mít ucelené, proto při vývoji aplikací studuje potřebné funkce do hloubky. Vyzná se v programování ve hrách, jako je Minecraft či Ricochet.
Předchozí článek
Skrývání věcí na platformě Windows: Síťová komunikace
Všechny články v sekci
Pokročilé postupy pro Windows
Miniatura
Následující článek
Windows 10 - Technologie Hyper-V
Aktivity (12)

 

 

Komentáře

Avatar
kelley
Člen
Avatar
kelley:24.6.2017 20:48

bcdedit /set {Current} locale KÓD_ZEMĚ - jinak dobrý :-)

 
Odpovědět  +1 24.6.2017 20:48
Avatar
krepsy3
Redaktor
Avatar
Odpovídá na kelley
krepsy3:25.6.2017 14:19

Děkuji, opraveno

Odpovědět  +1 25.6.2017 14:19
Programátor je stroj k převodu kávy na kód.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.