Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 2 - Instalace WordPress a prvotní nastavení

V minulé lekci, Tvorba pluginů ve WordPressu - Úvod, jsme si řekli, co je WordPress, plugin a které jazyky k tvorbě pluginů použijeme.

V následujícím tutoriálu tvorby pluginů pro redakční systém WordPress se budeme věnovat praktické části – instalaci vývojového prostředí Local WP a prvotnímu nastavení, které nám umožní začít s tvorbou pluginů.

Vývojové prostředí

Abychom mohli vytvořit svůj první plugin pro WordPress, budeme potřebovat několik základních věcí. První je lokální vývojové prostředí pro testování pluginu na našem počítači. Využijeme k tomu zdarma dostupnou aplikaci Local WP. Přejdeme na web Local WP a přes Download for free stáhneme verzi pro náš operační systém. Po stažení souboru nainstalujeme Local WP dle průvodce instalací:

WordPress - Tvorba pluginů

Jakmile průvodce instalací doběhne, zaškrtneme políčko Spustit program Local a klikneme na tlačítko Dokončit:

WP Local End - WordPress - Tvorba pluginů

Aplikace WP Local se nyní spustí na našem zařízení.

Vytvoření stránky

Dalším krokem je přidání nové lokální webové stránky. To provedeme stisknutím tlačítka + Create new site nebo v levém spodním rohu na symbol +:

Create new site - WordPress - Tvorba pluginů

Vybereme možnost Create a new site a klikneme na tlačítko Continue:

New create site - WordPress - Tvorba pluginů

Dále zadáme název webové stránky a stiskneme tlačítko Continue. Použijeme název tvorbapluginu. Máme zde také možnost pokročilého nastavení, kde lze zadat doménu lokální stránky a cestu lokální stránky. Nám postačí nechat aktuální nastavení:

Name site - WordPress - Tvorba pluginů

Na další stránce nastavíme verzi PHP, MYSQL. Použijeme Prefered:

WP local settings - WordPress - Tvorba pluginů

V kurzu používáme verze PHP 8.1.9 / Web server nginx / MySQL version 8.0.16. Pokud máte odlišné verze, přejděte na Custom a tam vyberte správné verze. Toto nastavení lze změnit i po vytvoření stránky.

A máme téměř hotovo. Ještě zadáme uživatelské jméno a heslo pro naši lokální stránku a stiskneme tlačítko Add site. Existuje také možnost vybrat e-mailovou adresu WordPressu, na kterou budeme dostávat všechna e-mailová upozornění:

WP login - WordPress - Tvorba pluginů

Nyní už vidíme přehled naší stránky a její nastavení. Je zde i zmíněná verze PHP, kterou lze změnit. Pro spuštění lokální webové stránky klikneme na tlačítko WP Admin v programu:

WP Admin - WordPress - Tvorba pluginů

Tím se dostaneme na přihlašovací stránku WordPressu. Vložíme uživatelské jméno a heslo, které jsme zadali při nastavování lokální webové stránky, a klikneme na tlačítko Log in:

WP login - WordPress - Tvorba pluginů

Přihlášení nás vpustí do administrace naší stránky:

WP Admin - WordPress - Tvorba pluginů

Tím je celý proces dokončen a nyní můžeme upravovat svou webovou stránku na svém počítači bez nutnosti ji nahrávat na web. Po ukončení veškerých prací vždy zastavíme běh naší stránky v aplikaci Local WP tlačítkem Stop site:

Stop site - WordPress - Tvorba pluginů

Nastavení WordPressu

Je nezbytné provést ještě jedno nastavení v adresáři WordPressu. Tento krok nám později usnadní práci a umožní ladění našeho kódu.

Otevřeme soubor wp-config-sample.php, který najdeme na našem disku v kořenovém adresáři WordPress (obvykle na cestě, jako je C:\Users\Jméno_uživatele\Local Sites\tvorbapluginu\app\public/).

Nastavení WordPressu - WordPress - Tvorba pluginů

Upravíme řádek kódu pro vývojáře. Změníme false na true, tímto krokem zapneme režim ladění. Tím zajistíme, že při vývoji uvidíme všechny chyby a upozornění, které nám pomohou rychle odhalit a opravit problémy v kódu.

Řádek kódu nyní vypadá takto:

define( 'WP_DEBUG', true );

Pamatujme si, že jedinou složkou, kterou nadále budeme upravovat, je složka wp-content/. Do této složky budeme později umisťovat naše vlastní pluginy. Do jiných složek už nebudeme zasahovat.

Textový editor nebo IDE

Výběr správného textového editoru nebo integrovaného vývojového prostředí (IDE) je při vývoji pluginů ve WordPressu důležitým rozhodnutím. Je mnoho možností, jaký editor použít. My v kurzu budeme používat Visual Studio Code.

V další lekci, Struktura pluginu a vytvoření složky, se budeme věnovat stromové struktuře pluginu a vytvoříme složku pro plugin.


 

Předchozí článek
Tvorba pluginů ve WordPressu - Úvod
Všechny články v sekci
WordPress - Tvorba pluginů
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Struktura pluginu a vytvoření složky
Článek pro vás napsal Štefan Tusjak
Avatar
Uživatelské hodnocení:
10 hlasů
Autor se věnuje Webovým aplikací. V rámci své dlouholeté kariéry v automobilovém průmyslu nasbíral dostatek zkušeností z oblasti procesního řízení výroby. Při přechodu do průmyslu medical, dostal možnost programovat MES sytém. Zde spojuje dvě věci, které
Aktivity