Lekce 1 - Tvorba pluginů ve WordPressu - Úvod Nové
Vítejte v kurzu tvorby pluginů pro redakční systém WordPress. V následujícím tutoriálu se budeme hlouběji zabývat konceptem pluginů a proč jsou tak klíčové pro vývoj webových aplikací. Následně se podíváme na WordPress jako příklad platformy, kde pluginy hrají důležitou roli. Nakonec se zaměříme na programovací jazyky, které jsou s tvorbou pluginů spojeny.
Požadavky pro úspěšné absolvování kurzu
Pro úspěšné zvládnutí kurzu budeme potřebovat následující znalosti:
- PHP na úrovni kurzů Základní konstrukce jazyka PHP, Databáze v PHP pro začátečníky a Objektově orientované programování v PHP,
- JavaScript na úrovni kurzu Základní konstrukce jazyka JavaScript,
- HTML/CSS na úrovni kurzu Webové stránky krok za krokem.
Platforma WordPress
WordPress je hojně využívaný svobodný open source redakční publikační systém, který je postaven na databázích PHP a MySQL. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších platforem tohoto typu na světě. WordPress je známý pro svoji jednoduchost a flexibilitu, což ho činí oblíbenou volbou pro začátečníky i pokročilé vývojáře. Často používán pro vytváření blogů, osobních webových stránek, firemních prezentací, e-shopů a mnoho dalšího.
Klíčové vlastnosti WordPressu
Pro velkou oblibu a rozšířenost WordPressu existuje několik zásadních důvodů. Podívejme se na ty hlavní:
- Snadná správu obsahu: Uživatelé mohou snadno vytvářet, editovat a publikovat obsah na svých webových stránkách bez hlubších technických znalostí.
- Rozšiřitelnost: Díky rozsáhlému ekosystému pluginů můžeme přidávat různé funkce a rozšíření na své stránky.
- Témata a šablony: Vzhled stránky lze díky předpřipraveným tématům a šablonám navrhnout velmi snadno a rychle.
- Komunitní podpora: WordPress má aktivní komunitu uživatelů, vývojářů a tvůrců pluginů, kteří poskytují podporu a sdílí své znalosti.
- SEO (Search Engine Optimization): WordPress obsahuje výkonné nástroje a pluginy pro optimalizaci webových stránek pro vyhledávače.
Pro nás je důležitá hlavně jeho rozšiřitelnost, tzn. že kolem něj existuje vyspělý ekosystém zásuvných modulů - pluginů, které jeho funkcionalitu dokáží výrazně pozměnit a vylepšit. Z dostupných modulů pak můžeme čerpat inspiraci pro tvorbu vlastních, případně se podílet na správě a rozvoji těch již etablovaných.
Definice pluginu
Obecně jsou pluginy (česky také zásuvné moduly) samostatné komponenty nebo moduly, které lze přidat k existujícímu softwaru nebo aplikaci. Jejich smyslem je zlepšit jejich funkcionalitu a/nebo přidat nové funkce. Jsou navrženy tak, aby byly snadno aplikovatelné do existujícího systému a umožnily uživatelům přizpůsobit si software podle svých potřeb.
Klíčové rysy pluginů
- modularita - pluginy jsou navrženy tak, aby byly nezávislé na základním systému, což umožňuje jejich jednoduchou instalaci a odinstalaci,
- rozšiřitelnost - pluginy umožňují rozšíření funkcí software bez zásadní změny v jeho jádře,
- přizpůsobitelnost - uživatelé si mohou vybrat, které pluginy chtějí použít a přizpůsobit si tak software svým potřebám.
Druhy pluginů
Existuje mnoho různých druhů pluginů, které slouží různým účelům. Zde jsou některé z nejběžnějších typů:
- Content plugins - přidávají nové způsoby zobrazení příspěvků, stránek nebo vlastního obsahu,
- Custom post type plugins - tvoří vlastní typy příspěvků, což umožňuje organizovat různé druhy obsahu, např. portfolio, produkty nebo události,
- E-commerce plugins) - jsou určeny pro správu produktů, košíku a plateb,
- Security plugins - pomáhají chránit web uživatele před útoky a zabezpečují ho,
- SEO plugins - pomáhají s optimalizací webu uživatele pro vyhledávače,
- Social media plugins - umožňují integraci sociálních médií do webu uživatele a sdílení obsahu,
- Form plugins - slouží k tvorbě formulářů pro komunikaci s návštěvníky webu,
- Backup plugins - slouží k nastavitelné či plně automatické záloze webu a dat,
- Analytics plugins - slouží k sledování návštěvnosti a dalších statistik webu uživatele.
Toto jsou jen některé z mnoha druhů pluginů, které můžeme ve svých projektech využít. Díky nim dokážeme přizpůsobit a rozšířit funkcionalitu softwaru či webové stránky podle konkrétních požadavků a potřeb.
Tvorba pluginů pro WordPress
Potřebné znalosti programovacích jazyků jsme si vyspecifikovali již na začátku tutoriálu. Podívejme se ale nyní blíže na to k čemu konkrétně nám tyto znalosti při tvorbě pluginů budou.
Celý WordPress je napsaný v PHP. V PHP budeme pracovat při tvorbě pluginu téměř 90 % času. HTML a CSS budeme potřebovat k úpravě vzhledu pluginu tak, aby korespondoval s designem stránky, na které jej chceme použít. JavaScript pak využijeme pro interaktivní prvky a dynamickou funkcionalitu. Pracovat budeme v IDE VS Code a použijeme software Local WP, což velmi povedené řešení, jak si na svém počítači vytvořit lokální instalaci WordPressu. Všechny potřebné nástroje si podrobně představíme v následujících lekcích.
Pozor, dodržuj přesné verze všech použitých nástrojů! Pokročilé kurzy jako tento používají více nástrojů. Možná by tě napadlo použít nejnovější včera vydanou verzi WordPressu, PHP, MySQL a dalších nástrojů, se kterými budeme v kurzu pracovat. Tvé projekty (pluginy) ti pak ale bez odborné úpravy pravděpodobně nebude fungovat! U verzí některých nástrojů neplatí jako např. u aktualizace Windows, že chceme každý den používat tu nejnovější. Neustálé aktualizace všeho by totiž vyžadovaly každodenní a komplexní změny kódů a reálně se tak neprovádějí. Ze stejného důvodu i my aktualizujeme kurzy v pravidelných intervalech a nové verze k sobě pak sladíme tak, aby vše fungovalo.