IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 1 - Tvorba pluginů ve WordPressu - Úvod Nové

Vítejte v kurzu tvorby pluginů pro redakční systém WordPress. V následujícím tutoriálu se budeme hlouběji zabývat konceptem pluginů a proč jsou tak klíčové pro vývoj webových aplikací. Následně se podíváme na WordPress jako příklad platformy, kde pluginy hrají důležitou roli. Nakonec se zaměříme na programovací jazyky, které jsou s tvorbou pluginů spojeny.

Požadavky pro úspěšné absolvování kurzu

Pro úspěšné zvládnutí kurzu budeme potřebovat následující znalosti:

Platforma WordPress

WordPress je hojně využívaný svobodný open source redakční publikační systém, který je postaven na databázích PHP a MySQL. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších a nejrozšířenějších platforem tohoto typu na světě. WordPress je známý pro svoji jednoduchost a flexibilitu, což ho činí oblíbenou volbou pro začátečníky i pokročilé vývojáře. Často používán pro vytváření blogů, osobních webových stránek, firemních prezentací, e-shopů a mnoho dalšího.

Klíčové vlastnosti WordPressu

Pro velkou oblibu a rozšířenost WordPressu existuje několik zásadních důvodů. Podívejme se na ty hlavní:

 • Snadná správu obsahu: Uživatelé mohou snadno vytvářet, editovat a publikovat obsah na svých webových stránkách bez hlubších technických znalostí.
 • Rozšiřitelnost: Díky rozsáhlému ekosystému pluginů můžeme přidávat různé funkce a rozšíření na své stránky.
 • Témata a šablony: Vzhled stránky lze díky předpřipraveným tématům a šablonám navrhnout velmi snadno a rychle.
 • Komunitní podpora: WordPress má aktivní komunitu uživatelů, vývojářů a tvůrců pluginů, kteří poskytují podporu a sdílí své znalosti.
 • SEO (Search Engine Optimization): WordPress obsahuje výkonné nástroje a pluginy pro optimalizaci webových stránek pro vyhledávače.

Pro nás je důležitá hlavně jeho rozšiřitelnost, tzn. že kolem něj existuje vyspělý ekosystém zásuvných modulů - pluginů, které jeho funkcionalitu dokáží výrazně pozměnit a vylepšit. Z dostupných modulů pak můžeme čerpat inspiraci pro tvorbu vlastních, případně se podílet na správě a rozvoji těch již etablovaných.

Definice pluginu

Obecně jsou pluginy (česky také zásuvné moduly) samostatné komponenty nebo moduly, které lze přidat k existujícímu softwaru nebo aplikaci. Jejich smyslem je zlepšit jejich funkcionalitu a/nebo přidat nové funkce. Jsou navrženy tak, aby byly snadno aplikovatelné do existujícího systému a umožnily uživatelům přizpůsobit si software podle svých potřeb.

Klíčové rysy pluginů

 • modularita - pluginy jsou navrženy tak, aby byly nezávislé na základním systému, což umožňuje jejich jednoduchou instalaci a odinstalaci,
 • rozšiřitelnost - pluginy umožňují rozšíření funkcí software bez zásadní změny v jeho jádře,
 • přizpůsobitelnost - uživatelé si mohou vybrat, které pluginy chtějí použít a přizpůsobit si tak software svým potřebám.

Druhy pluginů

Existuje mnoho různých druhů pluginů, které slouží různým účelům. Zde jsou některé z nejběžnějších typů:

 • Content plugins - přidávají nové způsoby zobrazení příspěvků, stránek nebo vlastního obsahu,
 • Custom post type plugins - tvoří vlastní typy příspěvků, což umožňuje organizovat různé druhy obsahu, např. portfolio, produkty nebo události,
 • E-commerce plugins) - jsou určeny pro správu produktů, košíku a plateb,
 • Security plugins - pomáhají chránit web uživatele před útoky a zabezpečují ho,
 • SEO plugins - pomáhají s optimalizací webu uživatele pro vyhledávače,
 • Social media plugins - umožňují integraci sociálních médií do webu uživatele a sdílení obsahu,
 • Form plugins - slouží k tvorbě formulářů pro komunikaci s návštěvníky webu,
 • Backup plugins - slouží k nastavitelné či plně automatické záloze webu a dat,
 • Analytics plugins - slouží k sledování návštěvnosti a dalších statistik webu uživatele.

Toto jsou jen některé z mnoha druhů pluginů, které můžeme ve svých projektech využít. Díky nim dokážeme přizpůsobit a rozšířit funkcionalitu softwaru či webové stránky podle konkrétních požadavků a potřeb.

Tvorba pluginů pro WordPress

Potřebné znalosti programovacích jazyků jsme si vyspecifikovali již na začátku tutoriálu. Podívejme se ale nyní blíže na to k čemu konkrétně nám tyto znalosti při tvorbě pluginů budou.

Celý WordPress je napsaný v PHP. V PHP budeme pracovat při tvorbě pluginu téměř 90 % času. HTML a CSS budeme potřebovat k úpravě vzhledu pluginu tak, aby korespondoval s designem stránky, na které jej chceme použít. JavaScript pak využijeme pro interaktivní prvky a dynamickou funkcionalitu. Pracovat budeme v IDE VS Code a použijeme software Local WP, což velmi povedené řešení, jak si na svém počítači vytvořit lokální instalaci WordPressu. Všechny potřebné nástroje si podrobně představíme v následujících lekcích.

Pozor, dodržuj přesné verze všech použitých nástrojů! Pokročilé kurzy jako tento používají více nástrojů. Možná by tě napadlo použít nejnovější včera vydanou verzi WordPressu, PHP, MySQL a dalších nástrojů, se kterými budeme v kurzu pracovat. Tvé projekty (pluginy) ti pak ale bez odborné úpravy pravděpodobně nebude fungovat! U verzí některých nástrojů neplatí jako např. u aktualizace Windows, že chceme každý den používat tu nejnovější. Neustálé aktualizace všeho by totiž vyžadovaly každodenní a komplexní změny kódů a reálně se tak neprovádějí. Ze stejného důvodu i my aktualizujeme kurzy v pravidelných intervalech a nové verze k sobě pak sladíme tak, aby vše fungovalo.


 

Všechny články v sekci
WordPress - Tvorba pluginů
Článek pro vás napsal Štefan Tusjak
Avatar
Uživatelské hodnocení:
1 hlasů
Autor se věnuje Webovým aplikací. V rámci své dlouholeté kariéry v automobilovém průmyslu nasbíral dostatek zkušeností z oblasti procesního řízení výroby. Při přechodu do průmyslu medical, dostal možnost programovat MES sytém. Zde spojuje dvě věci, které
Aktivity