NOVINKA: Získej 40 hodin praktických dovedností s AI – ZDARMA ke každému akreditovanému kurzu!

Lekce 2 - Instalace WordPressu v prostředí LocalWP

V předchozí lekci, Úvod do WordPressu a příprava vývojového prostředí, jsme si ukázali, co je potřeba k založení webu v publikačním systému WordPress a připravili jsme si aplikaci LocalWP pro tvorbu vlastního webu.

V tomto tutoriálu základů WordPressu si společně projdeme, jak v prostředí LocalWP vytvořit novou instalaci WordPressu. Naučíme se nastavit lokální vývojové prostředí, zvolit potřebné parametry a připravit vše, abychom mohli začít tvořit náš první web.

Vývojové prostředí

Pro tvorbu WordPress webu na vlastním počítači potřebujeme tzv. lokální vývojové prostředí. Díky němu můžeme web bezpečně testovat a upravovat, aniž bychom potřebovali internetové připojení nebo placený hosting.

V lekci Úvod do WordPressu a příprava vývojového prostředí jsme si nainstalovali bezplatnou aplikaci LocalWP, která nám toto prostředí poskytne. Nyní si ji spustíme a zobrazí se nám úvodní obrazovka:

Úvodní obrazovka aplikace LocalWP - WordPress - Základy

Vytvoření stránky

Novou lokální webovou stránku vytvoříme stisknutím tlačítka + Create new site nebo v levém spodním rohu klikneme na symbol +:

Vytvoření nové stránky - WordPress - Základy

V dalším kroku můžeme vidět několik možností vytvoření webu:

Možnosti vytvoření WordPress webu. - WordPress - Základy

Create a new site (fialová)

Tato volba nám umožní vytvořit zcela nový WordPress web na našem počítači:

Vytvoření nové stránky – fialová - WordPress - Základy

Můžeme si ho pojmenovat, nastavit jeho parametry (např. PHP verzi) a začít s čistou instalací WordPressu. Je to nejčastější a doporučený způsob pro začátečníky i pro běžnou práci.

Create from a Blueprint (žlutá)

Pomocí této volby můžeme vložit vlastní blueprint:

Vytvoření nové stránky – žlutá - WordPress - Základy

Blueprint je šablona, která obsahuje předem nastavené pluginy, grafický motiv (vzhled webu) nebo další nastavení. Díky blueprintu si tak můžeme připravit vlastní "startovací" verzi WordPressu s funkcemi, které často používáme.

Tato možnost je užitečná zejména pro pokročilejší uživatele nebo vývojáře, kteří chtějí ušetřit čas při vytváření opakujících se webů.

Pluginy jsou rozšíření, která přidávají do WordPressu nové funkce – například kontaktní formulář, galerie, SEO nástroje nebo bezpečnostní prvky. Více se o nich dozvíme v lekci Pluginy zdarma, placené a na míru.

Select an existing ZIP (modrá)

Pokud máme již vytvořený web stažený ve formě ZIP archivu (např. zálohovaný přes plugin Duplicator nebo WP Migrate), můžeme ho importovat zpět do LocalWP pomocí této volby:

Vytvoření nové stránky – modrá - WordPress - Základy

Stačí ten soubor přetáhnout do okna nebo ho vybrat ručně.

WP Migrate (červená)

Tato možnost je odkaz na plugin a nástroj WP Migrate, který nám umožní přenášet WordPress weby (např. z hostingu do LocalWP nebo naopak):

Vytvoření nové stránky – červená - WordPress - Základy

My si zvolíme možnost Create a new site a klikneme na Continue:

Vytvoření nové stránky - WordPress - Základy

Volba názvu stránky

Dále zde máme nastavení názvu a dalších detailů lokální instalace WordPressu:

Volba názvu stránky - WordPress - Základy

Zvolíme si název nové stránky. Pro naše účely použijeme název mujprvniweb, může to být ale jakýkoliv jiný název. Tento název se zároveň použije:

  • jako název projektu v LocalWP,
  • jako část adresy (domény) pro lokální přístup (http://mujprvniweb.local),
  • a jako název složky, do které se web uloží na našem disku.

Rozklikneme-li možnost Advanced options, najdeme dvě pole:

  • Local site domain kde se automaticky vygeneruje adresa (doména), na které bude web přístupný z našeho počítače, např. mujprvniweb.local. Tento název slouží čistě pro práci v lokálním prostředí.
  • Local site path umožňuje nastavit cestu k místu na disku, kam se projekt uloží. Výchozí umístění je C:\Users\uzivatelske_jmeno\Local Sites\mujprvniweb\. Kliknutím na Browse můžeme cestu změnit a vybrat jinou složku.

My pouze vyplníme název stránky mujprvniweb a klikneme na Continue:

Volba názvu stránky - WordPress - Základy

Nastavení vývojového prostředí

Na další stránce nastavíme verzi PHP a MySQL. Doporučujeme použít možnost Preferred pro automatické nastavení doporučených verzí. V kurzu používáme verze PHP 8.2.23 / Web server nginx / MySQL version 8.0.35, zkontrolujte si, zda máte stejné verze:

Nastavení vývojového prostředí - WordPress - Základy

Pokud by se verze lišily, klikneme na možnost Custom a vybereme uvedené verze. V obou případech pokračujeme kliknutím na Continue:

Nastavení vývojového prostředí - WordPress - Základy

Toto nastavení lze změnit i po vytvoření stránky. Pokud v nabídce Custom není dostupná verze uvedená v kurzu, zvolíme tu nejbližší možnou.

Nastavení přístupových údajů

V posledním kroku budeme zadávat uživatelské jméno a heslo pro naši lokální stránku. Opět si rozklikneme Advanced options:

Nastavení přístupových údajů - WordPress - Základy

Do pole WordPress username zadáme uživatelské jméno, kterým se budeme přihlašovat do administrace WordPressu, např. jmeno.admin.mujprvniweb. Uživatelské jméno můžeme samozřejmě zvolit, jaké chceme. Do pole WordPress password napíšeme heslo, které budeme používat pro přihlášení do WordPressu.

Vždy je potřeba dbát na to, abychom zvolili dostatečně silné heslo – kombinaci malých a velkých písmen, čísel a speciálních znaků, např. J@n0-Word2025!.

Do pole WordPress e-mail zadáme náš e-mail, na který nám WordPress bude posílat upozornění – např. o nových komentářích, aktualizacích atd.

V rozšířeném nastavení potom máme pole pro volbu jazyka Select Language a nastavení multisite webu:

Rozšířené nastavení - WordPress - Základy

Výchozí nastavení jazyka je English (United States). My klikneme na nabídku a vybereme Čeština. V posledním kroku (Is this a WordPress Multisite?) si můžeme zvolit, zda chceme aktivovat tzv. WordPress Multisite – rozšíření, které umožňuje spravovat více webů z jediné instalace WordPressu a jedné administrace.

Multisite se hodí v případech, kdy bychom jinak museli WordPress instalovat opakovaně – například pro různé klienty, jazykové verze nebo oddělení v rámci firmy. Místo toho vytvoříme jednu hlavní instalaci a v ní spravujeme tzv. "subweby" (podsítě).

Typické scénáře použití:

  • školní nebo firemní portály, kde každý tým nebo uživatel má svůj vlastní web,
  • agentury a freelanceři, kteří tvoří více webů pod jednou doménou (např. klient1.mojeagentura.cz),
  • multijazyčné weby, kde má každá jazyková verze vlastní instanci (např. cz.mujweb.cz, en.mujweb.cz).

Všechny weby sdílejí jednu základní instalaci WordPressu, ale mohou mít vlastní obsah, uživatele, a zároveň využívat společné pluginy a motivy (šablony vzhledu), které se spravují centrálně.

My si zde ponecháme hodnotu No a klikneme na tlačítko Add site:

Nastavení přístupových údajů - WordPress - Základy

Máme hotovo! Nyní se nám zobrazil přehled naší první stránky:

Základní přehled stránky v aplikaci LocalWP - WordPress - Základy

V další lekci, Rozhraní LocalWP a základní nastavení WordPressu, se zaměříme na uživatelské rozhraní aplikace LocalWP a projdeme si základní nastavení WordPressu.


 

Předchozí článek
Úvod do WordPressu a příprava vývojového prostředí
Všechny články v sekci
WordPress - Základy
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Rozhraní LocalWP a základní nastavení WordPressu
Článek pro vás napsala Jana Zimčíková
Avatar
Uživatelské hodnocení:
241 hlasů
Autorka se věnuje IT a technologiím. Ovládá Javu, Spring Boot, SQL i frontend a chce pomáhat lidem objevit svůj potenciál v IT světě.
Aktivity