NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!

Lekce 2 - Instalace WordPressu a základní nastavení

V minulé lekci, Jak založit web v publikačním systému WordPress, jsme si představili základní složky pro vytvoření vlastního webu.

V této lekci se společně podíváme na instalaci a základní nastavení WordPressu jako takového. Jedná se o pár velmi jednoduchých kroků, které si ukážeme níže.

Instalace automatická

Za předpokladu, že máte hosting, jenž podporuje "one-click" instalace systémů, si tuto položku více rozebereme na službě Wedos.

V administraci, pod položkou “webhosting”, najdeme v levém bočním panelu podstránku “Instalátor aplikací [NEW]”. Následně stačí kliknout na ikonku WordPressu.

WordPress - Základy

V dalším kroku si zvolíme verzi WordPress (defaultně je zvolena nejnovější) a posléze kam chceme danou aplikaci instalovat. Můžeme zvolit protokol (http / https) a doménu / subdoménu, popřípadě adresář.

WordPress - Základy

Příklad: https://beta.itnetwork.cz/adresar/. V tomto případě je https:// označení protokolu, beta subdoména, itnetwork doména druhého řádu a cz doména prvního řádu.

Pokud jedeme na novo, tak můžeme vše ponechat prozatím tak, jak to hosting nastavil. Dostaneme se na tabulku, kterou vidíme níže:

WordPress - Základy

V tabulce vidíme jasné atributy jako jazyk, email, název a popis webu. Důležité je jméno a heslo. Nikdy, opravdu nikdy nevytváříme hlavního uživatele se jménem admin. To je to první, po čem útočník při napadení webu jde. Příklad správného jména může být nazevwebu_jmeno (itnetwork_pavel).

Správné heslo má být silné a ideálně vygenerované náhodně (například službou https://passwordsgenerator.net/) - eN%(kdx\Q,Eef7Zp. Se správcem hesel, ať už v prohlížeči jako má Google Chrome nebo službou jako LastPass, si heslo navíc nemusíme pamatovat a dokonce i přihlašovací údaje se dají nastavit na automatické vyplňování.

Zbytek instalace je velmi snadný a vše proběhne automaticky.

WordPress - Základy

Pak už jen stačí jít na adresu webu a přihlašovací stránku - vase-domena.cz/wp-login.php.

WordPress - Základy

Instalace ruční

Pokud nemáme možnost automatické instalace, je tu stále cesta standardní. Pro úspěšnou instalaci budeme potřebovat následující:

Předpokládejme, že máme stažený ZIP soubor. Ten musíme otevřít a soubory z něj přesunout do FTP klienta, který je připojený k serveru.

Jak na FTP

Stáhneme si program FileZilla a po otevření vidíme v horní liště 4 políčka. Do nich budeme zadávat údaje.

Ale ještě předtím si na hostingu FTP přístup musíme vytvořit. Pokud nevíte jak, doporučuji se obrátit na zákaznickou databázi informací nebo podporu.

Co se Wedosu týká, tak opět půjdeme do položky webhosting v administraci, zvolíme koupený hosting a podstránku Nový FTP účet v levém bočním panelu.

Klikneme na Vytvořit nový a do políčka login zadáme pouze například své jméno bez diakritiky a velkých písmen.

Přístupové údaje jsou během chvilky vygenerovány a poslány na zadaný email.

Ukázka FTP přístupu:

  • Server: 112233­.w123.wedos.net
  • Login: w112233
  • Heslo: plusKo91Qr

Tyto údaje vložíme do příslušných polí ve FTP klientovi. Port je nastavený automaticky a nemusíme se s ním tedy nijak zabývat.

Po úspěšném připojení stačí veškeré složky přesunout na FTP. Ovšem pozor, do příslušné složky.

Každý server to má jinak. Ideálně přesuňte vše do složky s názvem domeny (tj. složka s názvem domena.cz) nebo do prázdné složky “www”.

Databáze

Nyní se podívejme na web a proveďme instalaci, nicméně ještě nejsme u konce. Po zobrazení stránky se zobrazí tabulka níže.

WordPress - Základy

Pro správné vyplnění potřebujeme zřídit databázi. Wedos ji například zřizuje automaticky při koupení hostingu. Pojďme se však podívat na cestu zřízení databáze.

Stejně jako před chvilkou u FTP, musíme jít do administrace a pod webhosting položkou nalézt v bočním panelu podstránku Nová databáze.

Stačí vyplnit políčko název a opět bez diakritiky a velkých písmen. Po úspěšném zřízení stačí údaje opsat do tabulky výše.

Políčko předpona tabulek je často důležité a hraje svou roli pří útocích na web. Je velmi dobré dát předponu jinou než wp_. Například nazevwebu_.

Pokud vše projde, objeví se nová obrazovka s nastavením účtu a webu. Vše vyplníme dle vlastního uvážení:

  • bezpečná hesla
  • uživatelské jméno administrátora nesmí být “admin”
  • dostupnost pro vyhledávače zaškrtněte jen tehdy, pokud víte, že web nemá být nalezen na Googlu či Seznamu

Půjdeme na adresu webu a přihlašovací stránku - vase-domena.cz/wp-login.php. Zadáme údaje, které jsme před chvilkou vytvořili a můžeme začít plnit web.

WordPress - Základy

Základní nastavení

Při prvotní instalaci WordPress dodává pár testovacích dat a pluginy.

Co se pluginů týká, tak první je Akismet Anti-Spam, který se snaží bránit robotům na vašem webu dělat nepořádek. Je na nás, zda jej smažeme nebo ne. Záleží na účelu webu.

Druhý Hello Dolly můžeme rovnou smazat.

Jako testovací data můžeme na webu najít příspěvek “Hello world”, stránku “Sample test” a komentář u příspěvku. Vše můžeme smazat.

Nyní spolu projdeme sekce v administraci a ke každé z nich si povíme, co v ní může být.

Nástěnka

Slouží pro přehled o webu. Jsou tam vidět statisticky, informační cedule a hlášky. Lze vidět různé informace jak od samotného systému tak od pluginů.

Kupříkladu s plugin Wordfence vidíme odkud na daný web lidé útočí, kolikrát denně se snaží prolomit heslo k admin účtu apod. Nebo kolik stránek a článků máte vytvořených.

Důležité jsou též informace o aktualizacích - je zásadní mít systém i plugin aktuální.

WordPress - Základy

Příspěvky & Stránky

Tyto 2 kategorie jsou si funkčností velmi podobné a od sebe je dělí především jejich použití.

V příspěvcích budeme mít aktuality nebo články na blogu.

WordPress - Základy

Ve stránkách mohou být položky jako: O nás, Kontakt, Obchodní podmínky, Ceník atd.

Při editaci každého příspěvku / stránky se objeví nové rozhraní, kde stačí přidat nadpis a začít psát. Po pravé straně pak uvidíme různé možnosti, které lze vyplnit a které mluví samy za sebe - příkladem může být náhledový obrázek.

Ten je použit pro zobrazení na webu, na Googlu, Facebooku a dalších službách.

Velké modré tlačítko Publikovat pak slouží k publikace dané stránky / článku.

WordPress - Základy

Média

Tato podstránka slouží pro nahrávání a zobrazení dokumentů (obrázky, pdf soubory apod), které chceme na webu použít.

Jedná se prakticky o jednu velkou složku, v níž lze filtrovat a vyhledávat.

Velkým plusem je vestavěný editor obrázků. Tím pádem můžeme velmi snadno otáčet, ořezávat nebo měnit jejich velikost přímo z webu místo stahování dalšího nástroje do našeho počítače.

WordPress - Základy

Komentáře

Přehled komentářů na webu ke všem článkům.

WordPress - Základy

Vzhled

Vzhled pod sebe vztahuje hned vícero možností úprav webu. První jsou šablony - ty určují funkčnost webu, vzhled a jaké úpravy může uživatel dělat.

Poznámka: Na šablony se detailněji podíváme v dalším návodu.

Položka Přizpůsobit zobrazuje možnosti úprav přímo na webu a v základním módu obsahuje i políčko CSS. Což je poměrně dobrý CSS editor, díky kterému na webu můžeme provádět různé mikro změny - jako například upravovat barvu písma, typ písma, odsazení apod.

Widgety jsou pak bloky, s nimiž může každá šablona nakládat různě. Existují i předdefinované, do nichž lze vkládat obrázky, nechat si na webu vypsat archiv příspěvků a další.

Menu je pak jednoduché. Téměř každý web ho někde na stránce má. Položky takových menu lze snadno opravit v této podstránce. Jejich počet je pak prakticky neomezený, stejně jako můžeme vložit libovolný počet položek do konkrétních menu.

WordPress - Základy

Pluginy

Jedna z nesporných výhod WordPressu je obrovská komunita. Díky ní máme nepřeberné množství pluginů, které rozšiřují možnosti webu.

Nic se ale nemá přehánět. Velké množství pluginů vede k zahlcování webu a jeho zpomalení. Což má negativní efekt nejen na načítání, nýbrž i na hodnocení webu Googlem / Seznamem.

Pluginům pak bude věnován speciální samostatný díl.

Uživatelé

Správa uživatelů a jejich rolí je životně důležitá pro každý web. Ne všichni mohou mít roli administrátora a v základu tak WordPress přichystal další role jako: Návštěvník, Spolupracovník, Redaktor, Šéfredaktor a Administrátor.

Každá role má svá oprávnění (více zde). Administrátor (Admin) má však 2 verze - Admin a Super Admin. Super admin je tvůrce webu - ten, kdo jej založil. Admin je pak někdo, kdo má velmi vysoká oprávnění a může provádět téměř všechny úpravy.

Nástroje

Tato položka se často používá pro odklizení funkcí, které se používají jednou za čas jako import / export. Proto se v ní v rámci našeho tutoriálu téměř pohybovat nebudeme a v začátcích prakticky vůbec.

Nastavení

Vše, co se nevešlo do jiné kategorie, skončilo zde - bohužel. U některých webů je podmenu této položky rozsáhlé, ale to v konečném důsledku nemusí ničemu vadit.

Můžeme zde nastavit časovou zónu, nový administrátorský email, den začátku týdne, vlastní URL adresy (tzv. rewrite urls) a mnoho dalšího.

WordPress - Základy

Rewrite urls pak slouží k rozlišení obsahu. Můžeme mít například články generovány dle let, měsíců, dnů, kategorií či podle názvu.

Příklad Rewrite urls:

  • domena.cz/2018/09/­clanek-123 (Tento článek má název Článek 123 a do URL se speciálně navíc přidává rok a měsíc publikace)
  • domena.cz/novin­ky/clanek-123 (Tento článek má název Článek 123 a do URL se speciálně přidává kategorie, do níž byl článek zařazen)

Záleží na nás, co použijeme.

WordPress - Základy

Filtrování v administraci

V administraci se dá filtrovat a provádět celá řada úkonů.

Filtrování probíhá skrze:

  • vyhledávací políčko (hledá v názvu a obsahu daných stránek, příspěvků, uživatelů atd.)
  • data (měsíc, rok)
  • kategorie a štítky (tagy)

WordPress umožňuje vkládat vlastní typy příspěvků, čili i vlastní typy filtrování - dle specifických dat, ale o tom si budeme povídat v jednom z následujících návodů.

To je tedy pro dnešek vše.

Kdo stojí za článkem?

Ahoj, jmenuji se Pavel Mareš a od roku 2012 pracuji v digitálním prostředí. Prošel jsem si kódováním, vývojem webů, grafikou a v tuto chvíli pomáhám svým klientům tvořit kvalitní stránky na míru.

Nabízím služby - UX, UI (grafika), kódování (Gulp, SASS, HTML5, CSS3, JS) a nasazení webu na WordPress (vlastní šablony). Můžete se podívat na mé reference.

Rychlý kontakt: +420 776 256 020 / info@mares-pavel.cz

V následující lekci, Šablony zdarma, placené a na míru, si představíme šablony zdarma, placené a na míru.


 

Předchozí článek
Jak založit web v publikačním systému WordPress
Všechny články v sekci
WordPress - Základy
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Šablony zdarma, placené a na míru
Článek pro vás napsal Pavel Mareš
Avatar
Uživatelské hodnocení:
208 hlasů
Autor se věnuje tvorbě webových prezentací na míru
Aktivity