Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

3D tisk, tentokrát za použití tkaných vláken

Ve sféře 3D tisku se vývoj pevných materiálů rozmohl, dalo by se říci exponenciální křivkou, ale co se týče flexibilních materiálů, zde výsledky nejsou až tak příznivé. Naštěstí výzkumníci z laboratoří Disney Research (Ano skutečně se jedná o součást světově známého studia od Walta Disneyho), ve spolupráci s Carnegle Mellon University, oznámili další způsob 3D tisku předmětů z pružných materiálů, tentokrát za použití, k tomu upravených tkaných látek. Tiskárna byla odhalena 18 Dubna na konferenci Human Factors in Computing Systems v Seolu v jižní Korei, pod pracovním názvem Layered Fabric 3D Printer.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Tiskárna pracuje na prakticky stejném principu jako tiskárny polymerové. Poté co je počítačový 3D model rozdělen na jednotlivé vrstvy a poté po vrstvách nahrán do tiskárny přichází jediná konstrukční odlišnost této tiskárny. Zatímco polymerové tiskárny pokládají roztavený materiál po vrstvách na podklad, tato tiskárna si první laserem nařeže vrstvu z látky namotané na kotouči a poté takto nařezané vrstvy pokládá na sebe. Díky speciální teplo-citlivé vrstvě, kterou je látka opatřena, pak jsou jednotlivé vrstvy látky na sebe přitaveny žhavou plotnou, která je na hlavici laseru. Výhodou této konstrukce je, že zvládá kombinovat i několik materiálů najednou, mezi něž patří například i elektricky vodivé látky, se kterými jak je ukázáno ve videu, se dají dělat pozoruhodné věci. Bohužel má také i své stinné stránky, kterých není věru málo, při výrobě v závislosti na složitosti vzniká docela velké množství odpadového materiálu a také jemnost "tisku" je omezena na tloušťku používaného tkaniva (prezentovaný králíček je tisknut z 2mm tlusté látky a tak jsou schodky materiálu opravdu zřetelné),zatímco ostatní tiskárny dosahují jemnosti až 0.1mm.

slades

Ukázka tisknutého králíčka (a),maňáska (b), hvězdičky s tlakovým senzorem (c) a obalu na mobil s diodou (d) (1)

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura: cmu.edu
(1): cnet.com


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 20.4.2015 22:29
Avatar
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
nalimleinad
Člen
Avatar
nalimleinad:24.4.2015 12:15

Připomíná mi to dobu někdy před 15 lety, kdy z takovýhle materiálů bylo dost věcí. Podle mě zatím dost nepoužitelné, možná až to vytáhnou na nějakou úroveň přesnosti, zlepšej výrobní materiál, nebude se to muset z té látky vytrhávat a bude to schopné třeba vyrobit nějaké oblečení, tak se to teprv může chytnout.

 
Odpovědět
24.4.2015 12:15
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.