Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
PHP týden

DARPA má dron s 24 vrtulemi

DARPA, Defense Advanced Research Projects Agency (Agentura ministerstva obrany pro pokročilé výzkumné projekty) ve spolupráci se společností Aurora (společnost zabývající se lety do vesmíru) vyvíjí letadlo, prozatím nazvané LightningStrike, které je zvláštní především tím, že bude mít 24 vrtulí.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Nyní byl postaven model v měřítku 1:50, se kterým byl proveden testovací let. Ten dokázal, že návrh je smysluplný a bude fungovat, tudíž je to velký milník ve vývoji.

Jednotlivé vrtule jsou umístěny v průduších, které poskládané za sebe tvoří křídlo. Na obou křídlech jich je 9, na ocasních pak jsou po 3. Díky možnosti křídla naklápět se jedná o letoun s technologií VTOL (vertical takeoff and landing), což mu umožňuje vzlétnout a opět přistát na místě. Ve vzduchu poté naklopením křídel získá pohyb vpřed, teoreticky až rychlostí 740 km/h. Výsledný dron má být schopný unést náklad ve váze několik tisíc kilogramů, takže prototyp, který váží pouhých 150 kg vypadá trochu směšně.

Další výhodou má být autonomnost, tedy možnost plného provozu bez pilota. To je na výsledný kolos, který bude mít přes 50 metrů, obdivuhodná vlastnost, na které bude třeba zapracovat. Aurora tvrdí, že nyní hodlá věnovat většinu úsilí řídícímu systému, aby dron mohl být hotov nejpozději v roce 2018.

Zdroj: The Verge


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Adam Ježek 19.4.2016 18:14
Avatar
Autor se převážně věnuje Arduinu a psaní tutoriálů z této oblasti, občas napíše příležitostně nějakou tu zprávičku. Většinu svého volného času momentálně věnuje Linuxu a/nebo Raspberry Pi. Také umí C#, HTML, CSS, PHP a Python.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Lako
Člen
Avatar
Lako:23.4.2016 22:21

Takže je to takový letadlodron, žeo?
Nechtěl by nám autor prozradit, jakou to má výhodu-dělat hybrida?

 
Odpovědět
23.4.2016 22:21
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Lako
Adam Ježek:23.4.2016 23:00

Výhoda je ve článku prozrazena:

Díky možnosti křídla naklápět se jedná o letoun s technologií VTOL (vertical takeoff and landing), což mu umožňuje vzlétnout a opět přistát na místě. Ve vzduchu poté naklopením křídel získá pohyb vpřed, teoreticky až rychlostí 740 km/h.

Odpovědět
23.4.2016 23:00
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Lako
Člen
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
Lako:23.4.2016 23:40

VTOL je výhoda dronu.
Pořád nechápu, proč je výhodnější to dát do křídel a ty naklápět, místo toho abych naklopil celého drona.
Jasně, asi to bude nějak rychlejší, nebo něco..

 
Odpovědět
23.4.2016 23:40
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Lako
Adam Ježek:23.4.2016 23:44

VTOL není výhoda dronu. Asi si trochu pleteš pojmy, dron je označení pro bezpilotní letoun, to může být i letadlo. Pokud tím myslíš kvadrokoptéru a podobné, tam nikdy nedosáhneš takové rychlosti při stejném výkonu. A navíc nemají VTOL, VTOL je pouze u letadel, kopréty a další "nelítají vpřed", takže ty to nemají.

Koptéru může naklopit, aby letěla rychle vpřed. Ale musíš jí naklopit, to je první problém. Druhý je ten, že stále hodně energie používáš na to, aby se udržela ve vzduchu. Pokud budeš mít aerodynamické letadlo, které poletí rovnou vpřed, budeš potřebovat o dost méně energie a za stejné spotřeby uletíš větší vzdálenost.

Odpovědět
23.4.2016 23:44
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Avatar
Lako
Člen
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
Lako:24.4.2016 0:06

Přesně to jsem potřeboval vědět. Děkuji

 
Odpovědět
24.4.2016 0:06
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.