Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se PHP
PHP týden

Nový druh počítačů, mohly by být napájeny vodou?

Vědcům ze Stanfordské univerzity se podařilo sestrojit „počítač“ pracujícího na základě pohybu vodních kapek. Ačkoliv tento objev asi nebude mít žádný dopad na současný počítačový průmysl, rozhodně změní pohled na to, jak celkově chápeme výpočetní techniku nyní, tedy programovatelné zařízení, které pomocí základních matematických operací dokáže zpracovávat složité úlohy. Tento vodní návrh se od klasického modelu ovšem liší tím, že informace jsou přenášeny namísto elektrických bitů, pouze kapkami roztoku vody a magnetických látek rozpuštěných ve vodě, přičemž magnetismus je pro celkovou funkčnost naprosto klíčový. Kapky jsou totiž v čipu o velikosti asi poloviny poštovní schránky naváděny v „bludišti“ pomocí přepínání magnetických pólů, na které pak synchronně reagují díky příměsi právě magnetických nanočástic.

leader block
  • Vedoucí týmu Manu Prakash (nalevo) (1), blízký záběr na prototyp čipu (2)*
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Takovýto čip samozřejmě není a nikdy asi nebude stejně rychlý jako konvenční počítače založené na pohybu elektronů, ale pro svoje už nyní skvělé výkony, vedoucí týmu Manu Prakash předpokládá, že by se využití tohoto čipu dalo uplatnit v Bioinženýrství například pro rychlé testování chemikálií. Na čipu by se mohly pohybovat současně až miliony takovýchto kapek, každá s jinou chemickou sloučeninou. Takto dobře navržený čip by pak mohl zkrátit měsíce náročných a komplexních chemických experimentů do pouhých několika málo minut. Dalším přínosným uplatněním je záležitost nazývaná „orgán na čipu“, jedná se o kus technologie, která by mohla doktorům napomoci při testování všemožných nových léčiv a chemických látek za použití pouhé simulace lidských orgánů.

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura: shutterstock.com
(1) a (2): extremetech.com


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 15.6.2015 21:33
Avatar
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar

Člen
Avatar
:17.6.2015 20:32

Shutterstock? :)

 
Odpovědět
17.6.2015 20:32
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.