Triko zdarma Triko zdarma
Spouštíme individuální výuku programování! Zaváděcí slevy 799 Kč 499 Kč/60 minut se zkušeným lektorem! Výuka osobně Praha a okolí nebo po Skype celá ČR. O termíny a slevu si pište na [email protected].
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"

Nový druh počítačů, mohly by být napájeny vodou?

Zpravodajství Hardware Nový druh počítačů, mohly by být napájeny vodou?

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Vědcům ze Stanfordské univerzity se podařilo sestrojit „počítač“ pracujícího na základě pohybu vodních kapek. Ačkoliv tento objev asi nebude mít žádný dopad na současný počítačový průmysl, rozhodně změní pohled na to, jak celkově chápeme výpočetní techniku nyní, tedy programovatelné zařízení, které pomocí základních matematických operací dokáže zpracovávat složité úlohy. Tento vodní návrh se od klasického modelu ovšem liší tím, že informace jsou přenášeny namísto elektrických bitů, pouze kapkami roztoku vody a magnetických látek rozpuštěných ve vodě, přičemž magnetismus je pro celkovou funkčnost naprosto klíčový. Kapky jsou totiž v čipu o velikosti asi poloviny poštovní schránky naváděny v „bludišti“ pomocí přepínání magnetických pólů, na které pak synchronně reagují díky příměsi právě magnetických nanočástic.

leader block
  • Vedoucí týmu Manu Prakash (nalevo) (1), blízký záběr na prototyp čipu (2)*

Takovýto čip samozřejmě není a nikdy asi nebude stejně rychlý jako konvenční počítače založené na pohybu elektronů, ale pro svoje už nyní skvělé výkony, vedoucí týmu Manu Prakash předpokládá, že by se využití tohoto čipu dalo uplatnit v Bioinženýrství například pro rychlé testování chemikálií. Na čipu by se mohly pohybovat současně až miliony takovýchto kapek, každá s jinou chemickou sloučeninou. Takto dobře navržený čip by pak mohl zkrátit měsíce náročných a komplexních chemických experimentů do pouhých několika málo minut. Dalším přínosným uplatněním je záležitost nazývaná „orgán na čipu“, jedná se o kus technologie, která by mohla doktorům napomoci při testování všemožných nových léčiv a chemických látek za použití pouhé simulace lidských orgánů.

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura: shutterstock.com
(1) a (2): extremetech.com


 

 

Zprávu pro vás napsal Gabriel Mastný 15.6.2015 21:33
Avatar
Miniatura
Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Michal Vašíček:17.6.2015 20:32

Shutterstock? :)

Odpovědět 17.6.2015 20:32
Příspěvek může obsahovat stopy arašídů, sarkasmu a sóji.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.