C# týden November Black Friday
BlackFriday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C#

SkyBender od Googlu: drony jako 5G vysílače

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Někde v oblacích létá dron pokrytý solárními panely, vybavený vysílači, zajišťující pokrytí oblasti pod sebou. Ne, toto není scénář ze sci-fi, ale blízká budoucnost. Google nyní v oblasti Nového Mexika testuje projekt SkyBender, který má za pomoci dronů pokrýt oblast 5G signálem.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Google si momentálně pronajímá 4,5 km čtverečních hangárového prostoru od Virgin Galactic (soukromá agentura pro krátké lety na hranici vesmíru) aktuálně vlastněnou společností Spaceport America. To už napovídá tomu, že někde bude mít větší množství letounů. Podle všeho se jedná o solárně napájené drony Centaur, které si Google pro sebe vyvinul.

Drony mají sloužit jako vysílače pro 5G - technologii umožňující až 40x rychlejší přenos dat než 4G LTE. Projekt SkyBender bude používat signál s milimetrovou vlnovou délkou - to zajistí rychlý přenos, ale tyto vlny mají menší dosah než klasické frekvence a jsou velmi náchylné k rušení nepříznivým počasím, jako je třeba déšť nebo mlha. Jenže díky technologii zvané "phased array" se může Googlu podařit zvýšit dosah tak, aby byl zajištěn stabilní signál i na velké vzdálenosti.

Google se ale musí vypořádat s několika problémy. Jednak se do července musí dohodnout s FCC (Federal Communications Commission, federální úřad pro komunikaci), aby mohl pokračovat v testování technologie. Také každý den musí Virgin Galactic platit 1 000 USD (cca 24 900 CZK) za pronájem hangárů a 300 000 USD (cca 7 400 000 CZK) Spaceport America za možnost postavit na jejich pozemcích infrastrukturu serverů, vysílačů a dalších zařízení.

Zdroj: The Verge


 

 

Zprávu pro vás napsal Adam Ježek 30.1.2016 16:15
Avatar
Autor se převážně věnuje Arduinu a psaní tutoriálů z této oblasti, občas napíše příležitostně nějakou tu zprávičku. Většinu svého volného času momentálně věnuje Linuxu a/nebo Raspberry Pi. Také umí C#, HTML, CSS, PHP a Python.
Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Aktivity (4)

 

 

Komentáře

Avatar
Michal Žůrek - misaz:30.1.2016 23:32

a to si ty firmy nemůže koupit?

 
Odpovědět
30.1.2016 23:32
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.