NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!
NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.

Sony vyvíjí baterie s delší výdrží

Zatímco dříve mobilní telefony na jedno nabití vydržely i týden, v době smartphonů se výdrž stěží dostane na více jak dva dny, u některých telefonů nepřekročí jeden den. Zatímco někteří výrobci se tento problém snaží vyřešit technologiemi pro rychlé nabití, například Quick Charge, který ve verzi 2.0 teoreticky nabije 80 % kapacity baterie do 35 minut, a další verze 3.0 slibuje ještě rychlejší nabíjení. Toto je ale pouze částečné řešení, které se hodí, pokud máte přístup k zásuvce. Za posledních pár let ale výrobci představují telefony se stále větším displayem, výkonnějším procesorem, a také větší spotřebou. Jenže vývoj baterií pro mobilní zařízení za poslední dobu nějak nepokročil. Vyjma pár drobných úprav najdete v dnešních moderních smarphonech baterie používané před 5 lety v tlačítkových telefonech.

Nyní ale začíná svítat - společnost Sony (která začala jako první prodávat Li-ion (lithium-iontové) baterie) začala vyvíjet nový typ Li-ion baterií, u kterých slibuje až o 40 % větší výdrž. Týden výdrže to sice ještě nebude, ale pokud Sony začne baterii používat ve svých smarphonech, donutí to ostatní výrobce vylepšovat výdrž i svých telefonů. A kdo ví, třeba za deset let už bude týden na jedno nabití znovu u každého telefonu.

Zprávy ze světa hardwaru

Baterie od Sony, ilustrační foto

Hlavní podstata nové technologie je výměna uhlíkových elektrod za elektrody ze síry. Kromě těchto baterií experimentují ještě s jedním typem baterií - založený na hořčíku místo lithia a sirných elektrodách. To by znamenalo naprostý konec pro Li-ion baterie, protože hořčík má jednak lepší vlatnosti pro použití v bateriích, a také není tolik reaktivní, čímž se mnohem zvyšuje bezpečnost (u Li-ion baterií při poškození obalu, kdy se lithium dostane do styku se vzduchem může dojít k prudké chemické reakci, která může vyvolat až výbuch baterie) Pokud se hořčíko-sirné baterie povede vyvinout za zhruba stejnou nebo nižší cenu než aktuální baterie, bude to pro Li-ion naprostý konec - pokud cena nebude hrát roli, tak delší životnost a větší bezpečnost způsobí jejich masivní rozšíření.

Sony předpokládá zahájení reálného používání a jejich prodej do roku 2020, nezbývá nám tedy než počkat, jak to dopadne.

Zdroj: Nikkei Technology


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Adam Ježek 19.12.2015 14:06
Avatar
Autor se převážně věnuje Arduinu a psaní tutoriálů z této oblasti, občas napíše příležitostně nějakou tu zprávičku. Většinu svého volného času momentálně věnuje Linuxu a/nebo Raspberry Pi. Také umí C#, HTML, CSS, PHP a Python.
Aktivity