Halloweenská akce! Na stránce s dobitím bodů zadej dole kód STRASIDELNYCH20 a získej porci +20% bodů zdarma!
Akce končí 31.10. o půlnoci.

Ve vesmíru operuje první 3D tiskárna

Zpravodajství Hardware Ve vesmíru operuje první 3D tiskárna

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.
first

(1)

V neděli 21. září se uskutečnila v pořadí již čtvrtá mise americké společnosti SpaceX. V ranních hodinách se z Floridského Kenedyho vesmírného střediska vznesla raketa Falcon 9, která nesla modul Dragon s nákladem pro Mezinárodní Vesmírnou Stanici (ISS) o váze téměř dvě a čtvrt tuny. Kromě běžných zásob bylo na palubě také RapidScat(nás­troj, který pomocí mikrovln měří rychlost větru nad oceánem z oběžné dráhy), Kinetický launcher(jeho účelem má být vystřelování mini satelitů do okolního vesmíru),měřič hustoty kostí(právě jedním z nebezpečí ve volném vesmíru je řídnutí kostí, které je způsobené nulovou gravitací a tedy nedostatečným zapojováním svalstva) a to nejdůležitější 3D tiskárnu schopnou operovat ve stavu beztíže.

simulace stavu beztíže a testování tiskárny(2), vytisknuté nářadí používané ve vesmíru(3)

Projekt “3D Printing in Zero-G Experiment” založila malá Kalifornská startupová společnost. Oproti běžným “pozemským” 3D tiskárnám, byla ta „mimozemská” konstrukčně upravena aby přežila přepravní potíže a hlavně prošla spoustou bezpečnostních testů, které měly ověřit funkčnost, nezávadnost a hlavně bezpečnost. První tiskárna využívá technologie FDM (pokládání jednotlivých vrstev roztaveného plastu) a bude využívána pro tisknutí jednoduchých součástek, klíčů nebo různého nářadí. Druhá tiskárna, která má být dopravena na ISS někdy v roce 2015, bude pracovat s vyššími teplotami a tudíž dokáže zpracovat pevnější a odolnější plasty. Navíc bude zpřístupněna i ostatním institucím a společnostem, což by mělo zrychlit vývoj technologií ve vesmíru. Takovýto pokrok výrazně ovlivní i další vývoj na ISS, jelikož se nebude muset čekat na další dodávky nástrojů ze Země, ale jednoduše se nechají vytisknout.

Zdroje obrázku použitých v článku:
(1):madeinspace.us
(2):techcrunch.com
(3):thehindu.com


 

 

Zprávu pro vás napsal Gabriel Mastný 24.9.2014 21:25
Avatar
Miniatura
Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Petr Čech
Redaktor
Avatar
Petr Čech:25.9.2014 17:17

Ještě bych mohl doplnit, že se tiskne z podobného plastu jako z kterého se vyrábí Lego.

Odpovědět  +1 25.9.2014 17:17
the cake is a lie
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 1 zpráv z 1.