Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Hubblův teleskop možná našel oceán na měsíci Jupitera

Hubblův vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) získal zatím nejlepší důkazy o existenci podzemního slaného oceánu na Ganymedovi, nevětším měsíci Jupitera. Tento oceán v sobě nejspíš obsahuje více vody, než veškeré vodní zásoby na Zemi. Nalezení tekoucí vody je rozhodující při hledání obyvatelných planet podobných Zemi a hledání života, tak, jak ho známe.

„Tento objev představuje zásadní mezník a poukazuje na to, co Hubblův teleskop doopravdy dokáže,“ řekl John Grunsfeld, významný fyzik z NASA. „Za těch 25 let, co obíhá na oběžné dráze, učinil v naší sluneční soustavě Hubblův teleskop spoustu významných vědeckých objevů. Hluboký oceán pod ledovým povrchem Ganymeda otevírá další vzrušující možnosti života mimo Zemi.“

Ganymede je v naší sluneční soustavě největším měsícem a zároveň jediným se svým vlastním magnetickým polem. Magnetické pole způsobuje polární záři, což je horký zářící elektrifikovaný plyn, vyskytující se na severním a jižním pólu měsíce. A protože se Ganymede nachází blízko Jupitera, zasahuje i do jeho magnetického pole. Když se tedy změní magnetické pole Jupitera, polární záře na Ganymedovi se změní také.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pozorováním těchto dvou polárních září vědci došli k závěru, že jej musí narušovat velké množství slané vody pod povrchem měsíce.

Tým vědců z německého Kolína na Rýnem, pod vedením Joachima Saura, přišli s nápadem využít Hubblův teleskop k získání více informací o tom, co se skrývá pod povrchem měsíce.

„Vždycky jsem přemýšlel nad tím, jak teleskop využít i jiným způsobem,“ řekl Saur. „Mohl bych použít teleskop, abych zjistil něco o vnitřku cizího objektu? Pak mi došlo, že bych mohl využít polární záři. Budete-li pozorovat polární záři určitým specifickým způsobem, dozvíte se něco víc i o magnetickým poli, protože právě magnetické pole ovlivňuje polární záři. A pokud něco víte o magnetickém poli objektu, můžete se podobným způsobem dozvědět i o vnitřku objektu.“

Kdyby pod povrchem měsíce existovala slaná voda, Jupiter by vytvořil další magnetické pole v oceánu, které by kolidovalo s magnetickým polem Jupitera. Toto „tření magnetických polí“ by pak potlačilo polární záři měsíce. Magnetické pole oceánu je tak silné, že potlačí „houpání“ polární záře až na dva stupně, namísto šesti stupňů, které by byly normální při absenci oceánu.

Vědci odhadují, že je oceán 100 km široký a 10x hlubší než oceány Země. K tomu je pohřben pod 150 kilometry ledu. Pokud se existence oceánu potvrdí, zařadí se Ganymede na seznam těles ve sluneční soustavě obsahujících velké množství kapalné vody. Na tento seznam patří například měsíce Enceladus (Saturn) a Europa (Jupiter).

Zdroj: http://www.nasa.gov/…largest-moon (překlad)


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Neaktivní uživatel 26.6.2015 14:38
Avatar
Tento uživatelský účet již není aktivní na základě žádosti jeho majitele.
Aktivity (1)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (3)

Avatar
Neaktivní uživatel:26.6.2015 14:48

Samozřejmě tam má být podzemní. :D Díky za upozornění. :)

Odpovědět
26.6.2015 14:48
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Michal Štěpánek:26.6.2015 15:10

Jen taková technická: Nepíše se to náhodou "Hubbleův"?

Odpovědět
26.6.2015 15:10
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Odpovídá na Michal Štěpánek
Neaktivní uživatel:26.6.2015 15:15

Jop, promiň, psal jsem to mezi přípravou na matiku a elektrotechniku, takže jsem byl úplně mrtvej. Jestli najdete další chyby, napište mi do soukromých, abych nespamoval a odeslal to všechno najednou. :)

Odpovědět
26.6.2015 15:15
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Roman
Člen
Avatar
Roman:27.6.2015 10:50

Zaujímavý článok, tak pre oddychové čítanie :)

 
Odpovědět
27.6.2015 10:50
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
mkub:29.6.2015 23:11

nevidim tu nic z fyziky, ale skor tu viac vidim astronomiu...
fyzika je o trosku inom... fyzika sa skor zaujima o prirodne zakonitosti, napr. o casticovej teorii, teorii strun a pod.

 
Odpovědět
29.6.2015 23:11
Avatar
Petr Čech
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mkub
Petr Čech:30.6.2015 13:17

Děkuji. Napadlo mě to napsat, ale usoudil jsem, že mě vyhejtíte, tak jsem od toho upustil. A dostáváme se k mé narážce, jak souvisí astronomie s IT? o_O

Odpovědět
30.6.2015 13:17
the cake is a lie
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
David Čápka:30.6.2015 15:58

Vážně chceš vysvětlovat, jak souvisí NASA nebo teleskop s informačními technologiemi? IT není jenom software.

Odpovědět
30.6.2015 15:58
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
ofpr
Člen
Avatar
ofpr:1.7.2015 10:52

Jakýkoliv nález vody ve vesmíru, je vždycky pecka. A až se najde první život na těchto měsících, bude jasné, že život ve vesmíru doslova bují. A pokud bude život na dvou místech, jen v naší sluneční soustavě, pak bude jasné, že život ve vesmíru doslova bují a to už možná vyvede lidstvo z letargie, že jsme ve vesmíru sami. Moc díky, za toto téma, více takových. ;) :)

Editováno 1.7.2015 10:57
Odpovědět
1.7.2015 10:52
Nevzdávejte se nikdy svých snů
Avatar
Jakub Lásko[Saarix]:3.7.2015 13:34

Super věc, jen škoda že je to 150km pod povrchem, to je trochu na dlouhý kopání ke zdroji :-) Ale doufám že se už brzo najde život i mimo zemi.

Odpovědět
3.7.2015 13:34
Časem je vše možné.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 13. Zobrazit vše