Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

NASA vyvíjí autonomního robota pro pomoc při katastrofách

NASA se zúčastnila docela netradiční kampaně, kde bylo za úkol v rozmezí 27 měsíců navrhnout a zkonstruovat autonomního robota schopného se pohybovat a zasahovat v oblastech postižených všemi možnými druhy katastrof. Za kampaní stojí agentura amerického ministerstva obrany DARPA ( Defense Advanced Research Agenture), která vypsala odměnu dvou milionů dollarů pro nejúspěšnější dokončený projekt. Kampaň je pojmenovaná DARPA Robotics Challenge a účastní se jí dohromady 19 soutěžících týmů v zastoupení předních amerických univerzit.

robosimian competitors

RoboSimian (1), ukázka dalších soutěžících robotů (2)

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Za NASA se kampaně účastní tým z JPL (Jet Propulsion Laboratory) ve spolupráci s univerzitami z Kalifornie, Santa Barbary a Kalifornského technického institutu. Jejich robot nese jméno RoboSimian a na rozdíl od svých oponentů, kteří vsadili na konstrukci humanoidního tvaru svých robotů, konstruktéři z NASA sázejí spíše na větší stabilitu a nižší prostorovou náročnost za cenu menší pohyblivosti. Další silnou stránkou robota je jeho nezávislá schopnost rozhodování bez zásahu operátora (v případě slabého či žádného signálu, což v sutinách není až tak neobvyklá záležitost). V červnu má proběhnout otestování a porovnání všech 19 robotů v osmi různých katastrofických scénářích. V průběhu testování budou muset roboti prokázat jejich schopnost pohybovat se v náročném terénu a životu nebezpečném prostředí, zvedání různých druhů trosek, zachraňování přeživších nebo vykonávání základních úkonů jako pohyb do schodů, mačkání tlačítek či otáčení ventilů. Pro to všechno je robot opatřen čtyřmi kloubovými končetinami, které jsou schopné vykonávat práci jak rukou tak také i nohou a pro případ „rychlejšího“ pohybu jsou opatřeny i kolečky.

Zdroje obrázků použitých ve článku:
miniatura: en.wikipedia.org
(1): cnn.com
(2): theroboticscha­llenge.com


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 5.1.2015 21:25
Avatar
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Neaktivní uživatel:5.1.2015 21:38
:D
Odpovědět
5.1.2015 21:38
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Tomáš Bitter
Redaktor
Avatar
Tomáš Bitter:5.1.2015 23:39

Proč jsou roboti tak pomalí ?

 
Odpovědět
5.1.2015 23:39
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Tomáš Bitter
Tomáš Maňhal:5.1.2015 23:48

Protože při operacích je potřeba opatrnost, navíc roboti vyhodnocují tisíce výpočtů každou chvíli, operace a pohyby ověřují. A jejich konstrukce není zrovna dvakrát přizpůsobena pro rychlost.

 
Odpovědět
5.1.2015 23:48
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.