Geek tričko zdarma Geek tričko zdarma
Hledáme grafika na pohodovou brigádu v Blenderu nebo programátora na hry v PyGame. Máš zájem? Napiš nám na redakce [zavináč] itnetwork.cz!
Tričko zdarma! Stačí před dobitím bodů použít kód TRIKO15. Více informací zde

Space Invaders v reálném životě

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Pojem Space Invaders vykouzlí úsměv na tváři asi jen těm starším čtenářům, popřípadě zapřísáhlým hráčům retro her. A proč to? Inu protože se jedná o opravdového staříka. Hra vyšla v roce 1978 a dalo by se tak říci, že stála u zrodu prvních stříleček, které tehdy ještě běžely na herních boxech zvaných arkády. Hra pochází z rukou japonského vývojáře Tomohira Nishikada, jeho práce podle různých znalců odstartovala zlatou dobu tehdejšího herního průmyslu a zůstala v oblibě po několik dekád. Za tu dobu také vystřídala několik herních platforem a grafických kabátů (od herních arkád, které běžely na intelovských 8bit microprocesorech 8080, přes herní konzole Atari 2600 až do nynějška). Principem hry je laserovým dělem sestřelovat zástupy nepřátelských mimozemšťanů (V prvním návrhu to měla být letadla, ale díky paměťovému omezení se nepodařilo Nishikadovi vytvořit dostatečně plynulé animace, tak původní nápad pozměnil).

before after

Ukázka Invaderů před a po hře (1) a (2)

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Tohoto konceptu se pak uchytil i velký fanoušek Space Invaderů, Martin Raynsford, a pokusil se vytvořit verzi této hry v reálném životě. Plánování mu trvalo okolo čtyř měsíců, ale samotná implementace pouze 4-5 nocí. Celá konstrukce se skládá z platformy, na které jsou rozestavění papíroví mimozemšťané, připnutí v kancelářských sponkách, 80W laserovým řezačem, krokových motorků pracujících ve všech třech směrových osách, kontroléru (s blíže nespecifikovaným Arduino kitem), web kamery a samozřejmě počítače (je používán spíše jako ovladač). Kód je napsán ve VisualBasicu s implementací knihovny OpenCV, která se stará o snímání obrazu z Webkamery. A jak celý projekt dopadl? Podívejte se na přiložené video, určitě to stojí za to!!

Zdroje obrázků použitých v článku:
vše z: justaddsharks­.co.uk/space-invaders-made-real


 

 

Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Michal Žůrek - misaz:24.3.2015 16:40

Tak přeci jeden nejsem jediný kdo programuje ve Visual Basicu.

Jo a píše se to s mezerou....

 
Odpovědět  -1 24.3.2015 16:40
Avatar
Dominik Švarc:25.3.2015 11:40

Pěkná ptákovinka :D

 
Odpovědět 25.3.2015 11:40
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
eaktivo
Člen
Avatar
eaktivo:26.3.2015 8:05

80W laser - ten uz by mal prerezat aj 5 mm plech. :-)

 
Odpovědět 26.3.2015 8:05
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 3 zpráv z 3.