Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
BF extended 2022

Daler – Multifunkční robot pro záchranné operace

Vývoj robotiky se již uplatňuje snad v každé oblasti našeho života a někdy o našem životě může dokonce rozhodovat. Tím mám na mysli hlavně roboty konstruované právě za účelem záchrany lidského života, na jejichž schopnosti a vlastnosti jsou kladeny čím dál tím striktnější předpoklady. Tito roboti musejí být schopni operovat v různých podmínkách, zvládat různé úlohy a katastrofické scénáře. A podle podmínek se právě liší jednotlivé konstrukce těchto robotů.

V otevřených prostorech se vyplatí létající droni, při sesuvech budov pak např. pojízdní nebo „chodící“ roboti a v zatopených oblastech nejlépe využijete robota schopného jak potápění tak např. plavby. Bohužel žádný nebo velice málo z těchto robotů se hodí pro více těchto podmínek najednou. Toho si byli vědomi vědci z Švýcarského federálního technického institutu v Lausanne a vyvinuli robota s pracovním názvem DALER (Deployable Air-Land Exploration Robot).

ground flight

Vzhled robota se staženými křídly (připraven pro pohyb po zemi (1), robot v letu (2)

Odolný skeleton robota připomíná stavbu těla netopýra hlavně kvůli jeho složitelným křidélkům potaženým poddajnou tkaninou, které ovládá výkonný motorek. To zaručí jejich rychlé roztažení/zatažení a také hlavně robotovu skvělou obratnost při letu. V případě potřeby je robot na rozdíl od ostatních záchranných robotů schopen také i pohybu po zemi. Po přistání robotek jednoduše stáhne křidélka a pomocí jejich rotace je schopen pohybu vpřed i do stran. Sice vám robot nebude schopen poskytnout resuscitaci, ale za to se neocenitelně vyplatí v pátracích operacích např. při lesních požárech nebo průzkumech v příliš nebezpečných nebo nedostupných oblastech.

Zdroje obrázků použitých ve článku:
miniatura a (1): natmonitor.com
(2): robohub.com


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 28.1.2015 21:53
Avatar
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!