Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
JavaScript týden

Komunikační bezdrátové sítě obdrží nová frekvenční pásma

Minulý týden byl americké Federální Komunikační Komisi (Federal Comunication Commission – FCC) předložen návrh na prošetření možnosti využití frekvencí nad úrovní 24 GHz pro komunikační bezdrátové zařízení, konkrétně pro přístroje využívající mobilní datové standardy nové generace jako např. 5G. Důvodem tohoto návrhu byl nedostatek volného místa v současné době využívaného rozsahu frekvencí, nedávný vynález vysokofrekvenčního a vysokorychlostního přenosu dat společností Samsung – více zde a také skutečnosti, že Evropa a Asie začínají pracovat na vývoji ještě rychlejšího datového protokolu 5G.

Tabulka elektromagnetiského vlnění

Tabulka elektromagnetiského vlnění (1)

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

V současné době všechny mobilní sítě operují v ultra vysokém pásmu (Ultra High Frequency – UHF), tj. od 300 MHz do 3GHz a to protože vytváří vyrovnané podmínky pro rychlost a dosah datového přenosu. Frekvence na spodní hranici pásma jsou využívané pro sice pomalejší přenos, avšak na větší vzdálenosti a na vrchní hranici jsou zas s vyšší rychlostí, ale kratším dosahem. A právě díky zvyšujícímu se nedostatku volných míst FCC prošetřuje možnost využití frekvencí od 24 GHz do 90 GHz (vrchní hranice Super vysokého pásma – SHF a spodní hranice Extrémně vysokého pásma – EHF) jako nové licencované pásmo pro mobilní sítě. Vlnění s takto vysokým kmitočtem sice dosahuje vyšších rychlostí, ale díky jeho vlnové délce pohybující se v řádech milimetrů je jeho využití možné pouze buď pro přenos na krátké vzdálenosti nebo v prostoru bez překážek, tedy třeba mezi vysílači.

5g mmwaves

Testování nového 5g protokolu (2), Schéma možného využití vysokofrekvenčního 5g protokolu (3)

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura: pixbay.com
(1): gsma.com
(2): spectrum.ieee.org
(3): extremetech.com


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 25.10.2014 12:38
Avatar
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!