IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Nejmenší člověkem vytvořený počítač?? M^3!

Zhruba před padesáti lety by pro počítač byl potřeba minimálně prostor o rozměrech takové průměrné garáže. Za ani ne tak dlouhou dobu se podařilo tuto technologii tisícinásobně zmenšit a zároveň i znásobit její výkon. O tuto problematiku se stará tzv. Moorův zákon. V současné době by se asi za nejmenší stolní počítač daly označit mikropočítače o rozměrech několik desítek centimetrů Raspberry pi nebo Arduino, ale pokud bychom brali jako počítač také zařízení bez grafického rozhraní, tedy přístroj, který na základě nějakého vstupu vykoná určité instrukce a poté odešle nějaký výstup, dostaneme se k opravdu zajímavým rozměrům v rozmezí několika milimetrů.

m cubed - Zprávy ze světa hardwaru

M3 na hraně mince (1)

Tím nejmenším je micropočítač M3, zkratka pro Michigan Micro Mote, velikostně zabírá jeden milimetr krychlový (menší než zrnko rýže). Na tomto projektu pracovali profesoři společně se studenty z Michigenské univerzity (konkrétně oddělení počítačové vědy (Computer Science Departure) více než deset let. A na tak malé rozměry dokáže mikropočítač dost zajímavé věci, dokáže pořizovat fotografie, měřit tlak, teplotu, po implantování do těla měřit EKG, ropné společnosti už dokonce počítají s využitím těchto mikropočítačů jako měrné sondy v ropných nalezištích, v domácnostech by se pak kromě jiných alternativ dal M3 využít jako takový lokátor osobních věcí. V poslední době byl mikropočítač vyvíjen také jako součást celosvětového projektu Internet of things, to je ve zkratce snaha o vzájemné bezdrátové propojení všech zařízení v domácnosti. Mikropočítač je také přeprogramovatelný, ale díky malým rozměrům a tudíž absenci jakéhokoliv konektoru nebo rovnou klávesnice a myši, zadávání instrukcí a nabíjení probíhá na bázi problikávání vysokofrekvenčního světla. Výsledná data pak M3 už odesílá centrálnímu počítači pomocí radiových vln. M3 by v brzké době mělo být sériově vyráběno a podle dostupných informací fakulta už pracuje na ještě menších počítačích, které ponesou název Smart Dust (chytrý prach).

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura a (1): popyard.com
redaktor čerpal z: http://goo.gl/28ZQRD


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 8.4.2015 10:20
Avatar
Aktivity