Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
October discounts

Nejmenší člověkem vytvořený počítač?? M^3!

Zhruba před padesáti lety by pro počítač byl potřeba minimálně prostor o rozměrech takové průměrné garáže. Za ani ne tak dlouhou dobu se podařilo tuto technologii tisícinásobně zmenšit a zároveň i znásobit její výkon. O tuto problematiku se stará tzv. Moorův zákon. V současné době by se asi za nejmenší stolní počítač daly označit mikropočítače o rozměrech několik desítek centimetrů Raspberry pi nebo Arduino, ale pokud bychom brali jako počítač také zařízení bez grafického rozhraní, tedy přístroj, který na základě nějakého vstupu vykoná určité instrukce a poté odešle nějaký výstup, dostaneme se k opravdu zajímavým rozměrům v rozmezí několika milimetrů.

m cubed

M3 na hraně mince (1)

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Tím nejmenším je micropočítač M3, zkratka pro Michigan Micro Mote, velikostně zabírá jeden milimetr krychlový (menší než zrnko rýže). Na tomto projektu pracovali profesoři společně se studenty z Michigenské univerzity (konkrétně oddělení počítačové vědy (Computer Science Departure) více než deset let. A na tak malé rozměry dokáže mikropočítač dost zajímavé věci, dokáže pořizovat fotografie, měřit tlak, teplotu, po implantování do těla měřit EKG, ropné společnosti už dokonce počítají s využitím těchto mikropočítačů jako měrné sondy v ropných nalezištích, v domácnostech by se pak kromě jiných alternativ dal M3 využít jako takový lokátor osobních věcí. V poslední době byl mikropočítač vyvíjen také jako součást celosvětového projektu Internet of things, to je ve zkratce snaha o vzájemné bezdrátové propojení všech zařízení v domácnosti. Mikropočítač je také přeprogramovatelný, ale díky malým rozměrům a tudíž absenci jakéhokoliv konektoru nebo rovnou klávesnice a myši, zadávání instrukcí a nabíjení probíhá na bázi problikávání vysokofrekvenčního světla. Výsledná data pak M3 už odesílá centrálnímu počítači pomocí radiových vln. M3 by v brzké době mělo být sériově vyráběno a podle dostupných informací fakulta už pracuje na ještě menších počítačích, které ponesou název Smart Dust (chytrý prach).

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura a (1): popyard.com
redaktor čerpal z: http://goo.gl/28ZQRD


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 8.4.2015 10:20
Avatar
Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Avatar
Michal Žůrek - misaz:8.4.2015 14:56

přijde mi, že zdejší redaktoři vůbec neví co to je IoT (internet of Things). Určitě to však není žádný "projekt".

 
Odpovědět
8.4.2015 14:56
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
David Novák:8.4.2015 15:02

A taky neumí anglicky.. V původním článku je "Internet of Things movement".. :D

Odpovědět
8.4.2015 15:02
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Gabriel Mastný
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Gabriel Mastný:8.4.2015 15:38

Dobrá, možná by se místo projektu hodilo spíš paradigma... ale vzhledem k tomu, že model Iot ještě není ucelený, chybí mu celá řada standartů a tak... bral jsem ho jako projekt.

Odpovědět
8.4.2015 15:38
Where there's will, there's way.
Avatar
David Novák
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Gabriel Mastný
David Novák:8.4.2015 19:59

Ani paradigma.. IoT je buzzword a maximálně tak můžeš říct směr nebo trend v oblasti služeb ;)

Odpovědět
8.4.2015 19:59
Chyba je mezi klávesnicí a židlí.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 4 zpráv z 4.