Návrh SW Návrh SW
Spouštíme individuální výuku programování! Zaváděcí slevy 799 Kč 599 Kč/60 minut se zkušeným lektorem! Výuka osobně Praha a okolí nebo po Skype celá ČR. O termíny a slevu si pište na [email protected].
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"

Efektivnější recyklace odpadového tepla

Zpravodajství Hardware Efektivnější recyklace odpadového tepla

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Vědci z Sandijských národních laboratoří v Novém Mexiku učinili vskutku významný pokrok v termoelektronice a výrobě nanovodičů (nanowires), který by mohl znamenat vytvoření nového odvětví energetické úspory ve smyslu využívání odpadové energie. To je energie, která není přímo využívána nebo vzniká vedlejším efektem.

Původním cílem skupiny výzkumníků bylo za pomoci konstrukce nanovodičů zachytávat teplo výfukových plynů ze spalovacích motorů automobilů a přetvořit je na elektrickou energii, kterou by byly napájené různé senzory a nízkoenergetické periferie. Sklízením odpadové energie v automobilech se vědci zabývají již nějakou dobu, např. regenerativním (rekuperační) brzděním, brzdění vozidla pomocí alternátoru, přičemž se zvyšuje množství získané el. energie a snižuje potřeba chlazení brzdových destiček. Bohužel tyto způsoby dokáží obnovit jen zlomkové množství z 70-85% odpadové energie v podobě tepla produkovaného moderními vozidly.

nanowires

Pohled na nanovodiče pod elektronovým mikroskopem
zdroj: mtl.mid.edu

Právě využití nanovodičů by mohlo výrazně napomoci využití odpadové energie ve spoustě aplikací, ale jen za předpokladu, že bude možné za chodu měnit jejich charakteristiky. Tuto podmínku se vědcům podařilo splnit vytvořením nového výrobního procesu za použití Bismut-antimonové slitiny. Díky vlastnostem těchto dvou látek jsou vědci schopni měnit krystalické vlastnosti nanovodičů (velikost a orientaci samotných krystalů) a tím ovlivňovat vlastnosti celé slitiny, ze které se skládá nanovodič. Nanovodiče jsou a pravděpodobně ještě budou nějakou tu dobu ve fázi vývoje, ale v současnosti již dokáží převést 5-8% tepelné energie zpět na el. energii a to při velikosti několika mikrometrů a průměru 70-75 nanometrů. Právě díky těmto rozměrům bývají nanovodiče také označovány jako 1D (dimenzionální) materiály.


 

 

Zprávu pro vás napsal Gabriel Mastný 11.2.2015 20:04
Avatar
Miniatura
Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!