Discount week - September
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Swift
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Další alternativní způsob napájení?

I zde na webu se již objevilo několik alternativních způsobů jak napájet vaše malé elektronická zařízení za pochodu a bez otravného připojování každý večer do sítě. I toto by měl vyřešit vynález představený na letošní MEMS (Micro Electro Mechanical Systems) konferenci, která se konala pod záštitou IEEE 18.-22. ledna v Portugalsku.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Zařízení je popisováno jako pružný nanogenerátor. To znamená, že není o moc větší než běžná náplast. Navíc se stejně tak používá, tedy s tím rozdílem, že se zařízení přikládá na nezraněnou část lidského těla. Elektrická energie je získávána pomocí triboelektrického jevu, což je děj, kdy dva různé materiály mohou získat elektrický náboj pomocí dotyku nebo tření, v našem případě se jedná o tření s kůží.

nanogenerator

Jediná dostupná fotografie zařízení.

Když se dva různě nabité materiály od sebe oddělí, vzniká tak el. napětí, obecně známé jako statická elektřina. Nanogenerátor je opatřený 50 nm tlustým filmem (film = tenká ochranná vrstva vytvářená technologií pokovování), který slouží jako anoda. Díky té je umožněno co nejlepší získávání el. napětí, generovaného právě třením o lidskou kůži. Film byl ještě ke všemu potažen další vrstvou silikonové gumy, která pomáhá maximalizovat kontakt s lidskou kůží a tak i tření. Ve výsledku dokáže plně nabité zařízení po dotyku prstem vygenerovat kolem 90V. Při laboratorních testech tak bylo získáno napětí pro napájení až 12 LEDiod.

Jelikož je zařízení stále ve vývoji, nebylo u něho dosaženo ještě maximálního potenciálu. Je ale pravděpodobné, že bude schopno nepřetržitě napájet jak vaše weareables, tak také i mobily ba co více, možná sníží nebo naprosto omezí význam potřeby baterií. Jediným nešvarem však je, že pro dobíjení bude uživatel muset být stále v pohybu. Zda bude zařízení úspěšné ukáže jen čas, ale poměr výhod a nevýhod definitivně ukazuje v jeho prospěch.

Zdroj obrázku:
spectrum.ieee.org


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa hardwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 31.1.2015 13:09
Avatar
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Jan Lupčík
Super redaktor
Avatar
Jan Lupčík:31.1.2015 14:39

Nechci pak vidět někoho, jak to bude nabíjet. :D

Odpovědět
31.1.2015 14:39
TruckersMP vývojář
Avatar
Pavel Mareš
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Jan Lupčík
Pavel Mareš:31.1.2015 14:55

I tak by se to dalo, ale asi by to minimálně vypadalo velmi vtipně :D. Nicméně představte si, že tímhle bude opatřen zadní kryt zařízení. Prakticky v dnešní době by se telefon nebo nositelná zařízení mohla neustále nabíjet a jen tehdy, když jej nebudete mít v ruce se vybije. Podle mě je toto naprosto geniální a doufám, že se to někomu podaří dovést dokonce.

Odpovědět
31.1.2015 14:55
Však ono půjde ...
Avatar
paja
Člen
Avatar
paja:1.2.2015 6:29

To je super, ale kdyz je nekdo liny jako ja. Tak moc sanci na nabitou baterku za rozumny cas asi moc nema ...:)

 
Odpovědět
1.2.2015 6:29
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Msprg
Člen
Avatar
Odpovídá na paja
Msprg:6.2.2015 21:41

Aj ja som "nekdy liny" takze u toho sa mi elektronika velmi ani nenabije.

 
Odpovědět
6.2.2015 21:41
Avatar
paja
Člen
Avatar
Odpovídá na Msprg
paja:6.2.2015 23:02

Welcome in the club ;)

 
Odpovědět
6.2.2015 23:02
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 5 zpráv z 5.