První novoroční výprodej Java týden
Hledáš brigádu v IT, která bude 100 % home office a 100 % flexibilní? Pak napiš na: redakce [zavináč] itnetwork.cz pro více info!
80 % bodů zdarma díky akci Black Friday! Tento týden rovněž sleva na e-learning Java až 80 %

Microsoft vyvíjí headset, který by měl pomáhat slepým

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Microsoft vyvíjí headset, který uživateli generuje „zvukovou mapu“, která by měla pomoci částečně nebo úplně slepým lidem se lépe orientovat v okolním prostředí. Tento vývoj je součástí projektu nazvaného „Cities Unlocked“ (odemčená města), na kterém Microsoft spolupracuje ještě z řadou dalších organizací a společností jako např. „Guide Dogs for the Blind charity in the UK“ nebo AfterShokz, společnost zabývající se výrobou headsetů pro různé účely. Jedním hlavním rysem těchto headsetů je patentovaná technologie známá pod názvem „Bone Conduction“. Jedná se o dvě plošinky, které jsou na rozdíl od běžných sluchátek přikládány na kost za vašima ušima (tudíž vás nijak sluchově neomezují). Zde poté vedou zvuk skrz kost až k sluchovému nervu. Headset také podporuje Bluetooth a po propojení s telefonem je schopen přijímat signál z BT vysílačů různě rozmístěných po městě a následně vytvářet jakousi 3D audio mapu kombinující klikání, pípání a verbální projev. Zvuk je navíc ještě modulován do různých výšek a tónů, kterými může svého uživatele dovést až k cíli (něco na způsob hry samá voda, hoří) a to se zabudovanou GPS, gyroskopem a akcelerometrem dělá opravdu skvělého pomocníka. A za použití Bingu nebo Google maps vám může po cestě headset poskytnout doprovodné informace např. o pojmenování ulic nebo blízkých obchodech.

headset bone conduction

podoba současné verze headsetu (1), funkce bone conduction (2)

Naši partneři možná hledají právě tebe!

V současné době jsou headsety testovány v k tomu přizpůsobených prostředích (místa, kde jsou vyvěšeny BT vysílače) v Londýně a blízkém okolí na mobilech Lumia 930 a Lumia 1520. Ukázalo se, že 62 procent testerů se při používání headsetu cítilo bezpečněji a sebevědoměji a i když tato technologie nenahradí vodící psy nebo tu ikonickou bílo červenou slepeckou hůlku, dozajista se v budoucnu stane dalším velkým pomocníkem, ale to jak řekl jeden pracovník Microsoftu, až se města stanou chytřejšími…

Zdroje obrázků využitých v článku:
miniatura a (1):theinquirer.com
(2): howstuffworks.com


 

 

Aktivity (2)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!