Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
JavaScript týden

Čína prosazuje DDOS jako nástroj cenzury

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Čína do své výbavy zařadila nově vyvíjený nástroj, který může být použit k prosazení cenzury Číně nepohodlného internetového obsahu po celém světě. Nástroj má název "Great Cannon" a měl by být částečně součástí čínského Firewallu "Great Firewall". Zatímco Great Firewall je podle vědců z Kalifornské university, university v Berkeley a v Torontu, konstrukčně řešen spíše jako defensivní nástroj, který má za úkol striktně filtrovat jakýkoliv nechtěný internetový obsah v zemi a také blokovat zakázané mediální a sociální sítě jako např. Facebook nebo Twitter. Tak Great Cannon má být tou ofensivní částí, která by pomocí DDos útoků (zatím jediná potvrzená technika použitá Great Cannonem) měla filtrovat Čínou nechtěný obsah po celém světě. První potvrzený útok Great Cannonu byl zaznamenán minulý měsíc na stránky GitHubu. Stránky tak zažily největší útok v celé své historii a důvodem útoku bylo hostování zdrojových kódů projektu obcházejícího čínské cenzurační systémy. Další techniku, kterou Great Cannon ovládá je tzv. Man in the middle, což je způsob jak sledovat nešifrovaný tok dat mezi serverem a konečným uživatelem a popřípadě tyto data pozměnit nebo nahradit vlastním obsahem (nejčastěji tak bývá do kódu vložen škodlivý javascriptový skript), tímto způsobem pak může nepozorovaně "přeprogramovat" prohlížeče běžných uživatelů a napáchat tak obrovské škody pomocí DDoS útoků jak bylo zmíněno výše nebo rozesíláním různých malware do počítačů komunikujících s čínskými servery po celém světě. Vymáhání cenzury takovýmto způsobem tak podle vědců poukazuje na dalo by se říci kritickou nutnost přejít z HTTP protokolů na zabezpečenější HTTPS.

karikatura

karikatura vyobrazující útok na GitHub (1)

Zdroje obrázků použitých v článku:
miniatura: icis.com
(1) : technewstoday.com


 

Všechny články v sekci
Zprávy ze světa softwaru
Článek pro vás napsal Gabriel Mastný 11.4.2015 23:12
Avatar
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
Adam Ježek
Redaktor
Avatar
Adam Ježek:11.4.2015 23:38

Oni to parkrat pouzijou, amici se nastvou a odstrelej vsechny opticky kabely do ciny - jako to tenkrat udelali u KLDR (myslim) - a budou mit po ptakach :D
Ostatne, jestli jim vadi internet, tak jim pomuzeme a odpojime je :D

Odpovědět
11.4.2015 23:38
Počkej chvíli, poradím se s křišťálovou koulí.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Adam Ježek
Michal Žůrek - misaz:11.4.2015 23:50

Číňané jsou pro amíky synonymum peněz. Neudělají to. V KLDR potřebuješ na počítač povolení úřadů, tak špatně na tom Čína není.

 
Odpovědět
11.4.2015 23:50
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.